Drámai zuhanás a technológiai szektorban
További Világ cikkek
A technológiai szektor sem tudta függetleníteni magát az elmúlt időszakban tapasztalt brutális eladói nyomás alól, az S&P 500 index technológiai komponensei átlagosan 32 százalékot zuhantak az elmúlt 3 hónapban, élen a korábban felülteljesítő Google-lal, az Apple-lel, a Research in Motionnel valamint az Amazonnal. Bár a részvényárfolyamok történelmi mélyponton tartózkodnak, a harmadik negyedéves gyorsjelentési svzezon még tartogathat meglepetéseket.
Nem várnak nagy profitot
A részvényárfolyamok esésével párhuzamosan az eredményvárakozások is csökkentek, a második negyedéves gyorsjelentési szezon óta az S&P 500 indexben szereplő technológiai vállalatok EPS konszenzusa átlagosan 18 százalékkal került lejjebb a FactSet Research információi szerint. Mindemellett az eredménynövekedési prognózisok is jelentősen lefelé módosultak, a Thomson Reuters által szolgáltatott adatok szerint technológiai szektorra vonatkozó profitnövekedési várakozások jelenleg 7 százalékon állnak, szemben a július elsejei 12 százalékkal.
A technológiai kitettségű Nasdaq Composite index az elmúlt két hét során több, mint 45 százalékkal értékelődött le, ilyen nyomott szinteken utoljára öt évvel ezelőtt tartózkodott a benchmark. A szektor teljesítményét követő többi index is hasonlóan kedvezőtlen képet fest, a Morgan Stanley High-Tech Index október elseje óta 25 százalékot zuhant, míg a Philadelphia Semiconductor Index 21 százalékot esett. Az utóbbi két benchmark ilyen gyenge teljesítményt utoljára 2003 májusában nyújtott.
Mit hoznak a jelentések?
A legfőbb kérdés ezeken a szinteken, hogy a jelenlegi részvényárfolyamokba beárazódtak-e az esetlegesen gyenge harmadik negyedéves vállalati gyorsjelentések. A másik nagy kérdőjel, hogy mennyiben módosulnak majd menedzsment negyedik negyedéves, illetve a 2009-es évi profitvárakozásai az eredmények közzétételét követően.
"Az elmélyülő hitelválság jelentősen visszafogja a reálgazdaság teljesítőképességét, melynek hatására a technológiai költekezések is látványosan visszaesnek 2009-re" – írja Chris Whitmore, a Deutsche Bank piaci stratégája egy október 2-i dátumozású elemzésében. A szakember továbbá hozzátette, hogy miközben a kormányzati erőfeszítések az év végére stabilizálhatják a pénzügyi rendszert, a technológiai fejlesztések a következő évben is alacsony szinten maradhatnak.
A szoftvergyártók profitvárakozásai is jelentősen csökkentek, a Citigroup elemzője, Brent Thill szerint a globális gazdasági lassulás érzékenyen érinti a szoftverek iránti keresletet is, emellett az exportorientált társaságok árbevétel növekedése is látványosan lelassulhat a dollár erősödése révén.
Az internet alapú szolgáltatócégek sem tudják függetleníteni magukat a gazdasági lassulástól, a Google és a Yahoo EPS konszenzusa is jelentősen visszaesett a hirdetési piac várható szűkülése miatt. Az online kiskereskedelmi cégek, köztük az eBay és az Amazon profitabilitását a lakossági költekezések visszaesése mellett a kedvezőtlen devizaárfolyam mozgások is negatívan befolyásolják.
Nagy vesztesek
A legnagyobb esést a technológiai részvények közül a korábban relatíve felülárazott papírok szenvedték el. Az internetes keresőóriás, a Google árfolyama a 2004-es tőzsdei bevezetés óta zsinórban 3 évig töretlenül emelkedett, a papírok még 85 dolláron kerültek tőzsdei forgalomban, tavaly novemberben pedig 740 dolláron kereskedtek a részvényekkel. Az árfolyam azóta szabadesést produkál, a tőzsdei pánikhangulat kitöréséig 40 százalékkal 450 dollárra zuhant, majd azóta további 30 százalékot esett és pénteken már csak 300 dollárt tett ki.
A másik súlyosan büntetett papír az Apple, a szórakoztató elektronikai cikkeket és számítógépeket gyártó cég még az idei év első felében is szépen teljesített, miután kirobbanó kereslet mutatkozott a cég által gyártott Macintosh-ok és az iPhone-ok iránt. Az elmúlt 6 hét során azonban a részvények értéke közel 50 százalékot zuhant, a csütörtöki kereskedésben 85 dolláron forogtak a papírok, melyre 2007 eleje óta nem volt példa.