További Világ cikkek
Az Index értesülései szerint - amelyek a helyi polgármesteri hivataltól, illetve tőketerebesi civil szervezetektől származnak - előzetesen elutasította a kelet-szlovákiai város, Trebisov (Tőketerebes) képviselő-testülete a városba tervezett hőerőmű építését. Erről azután döntött az ottani testület, hogy több száz fős tiltakozó gyűlést rendeztek a településen, ahol már korábban nyolcezer aláíró petícióban is kifejezte ellenérzéseit.
Népszavazás lesz?
A település polgármestere, Vladimír And'al (vezetékneve Angyalnak ejtendő) a július eleji tőketerebesi nagygyűlésen nem zárta ki a népszavazás lehetőségét sem.
Minthogy a város egyelőre elutasította a beruházás jóváhagyását, állítólag a pozsonyi szakminisztériumon a sor, hogy döntsön: visszahozza-e a városi testület elé az ügyet, hogy az a végleges döntést is kimondja.
CES vagy CEZ?
A Novy Cas nevű lapot idéző szlovák internetes forrás szerint a tőketerebesi beruházást egy CES rövidítésű cég tervezi. Feltűnő, hogy az elnevezés hasonlít a nagy cseh energetikai cég, a CEZ nevére. Valójában azonban furcsa rövidítést takar a CES: Ceskoslovenská energetická spolocnost', vagyis "Csehszlovák Energetikai Társaság".
A CES a Novy Cas szerint a tőketerebesi ipari parkban 38 milliárd koronás, több mint 300 milliárd forintos beruházást tervez. 885 megawatt teljesítményű hőerőművet építene a cég. Egy éven belül szeretnék elkezdeni a kivitelezést, és 2011-ig két blokkot is befejeznének, ezek egy évvel később kezdhetnének üzemelni.
Különös vállalkozók a háttérben
A Felvidéki Netlap (Fenet) értesülései szerint a CES hátterében érdekes vállalkozók állnak. Az egyik felügyelőbizottsági tag, Stanislav Funfrovic "mínusz 1 napig" szerepelt a cégjegyzékben: 2007. március 23-tól 2007. március 22-ig.
Más fb-tagok szintén távoztak időközben, és ennek meg is volt az oka a Fenet szerint: Stanislav és Róbert S., valamint Jozef K. ellen idén februárban a rendőrség többmilliós csalásért vádemelést javasolt. A Fenet szerint a céget amúgy Michal és Peter Jankaj neve fémjelzi, ezeket a vállalkozókat azonban eddig nem nagyon sikerült megszólaltatnia a szlovák sajtónak.
Az oroszok érdeke?
Az Index korábbi cikkéből kiderül, hogy a titokzatos vállalkozók hátterében sokan orosz érdekeket látnak, hiszen olyan erőmű épülne ezáltal, ami elavult technológiát használna, és a Szlovákiában egyébként is visszaesőben lévő szénbányászatra alapozna. A szénerőmű építése bizonyos orosz üzleti köröknek állhatna érdekében, különösen, ha megépülne Kelet-Szlovákiában a széles nyomtávú, Oroszországgal kompatibilis vasút.