Tízezer svájci bankos kerülhet utcára
Ötezer fős elbocsátást tervez a UBS az idei évre, amit a bankóriás negyedik negyedéves gyorsjelentésével egyidőben, február 10-én jelenthet be egy svájci hetilap, Sonntag értesülései szerint. A társaság közel 80 000 főt foglalkoztatott a harmadik negyedév végén, így a tervezett leépítés a cég munkaerejének 6 százalékát érintheti.
A svájci lap a UBS szóvivőjére hivatkozik, aki megerősítette, hogy a bank tervez elbocsátást, ugyanakkor nem erősítette meg, hogy milyen mértékű lehet a leépítés. A cég 2008 folyamán megközelítőleg 9000 alkalmazottjától vált meg a hitelpiaci válság elmélyülése közepette.
A Sonntag információi szerint a Credit Suisse, amely még decemberben jelentette be, hogy 5300 fő elbocsátásra készül, 2009-ben ugyanilyen nagyságrendű leépítést vihet véghez. A Credit Suisse szóvivője azt közölte, hogy a bank egyelőre nem tervez további elbocsátásokat.
A franciák ragaszkodnak a prémiumukhoz
A Société Générale és a Crédit Agricole francia bankok vezetői nemet mondtak Nicolas Sarkozy államfőnek, aki az állami pénzügyi támogatásban részesült bankok első embereit a tavalyi teljesítményükért járó prémiumukról való lemondásra kérte – írta a vasárnap megjelenő Journal du Dimanche című párizsi hetilapot idézve az MTI.
Az újság úgy tudja, Georges Pauget, a Crédit Agricole vezérigazgatója úgy ítélte meg, hogy jövedelme az igazgatótanács, és annak a fizetésekkel foglalkozó bizottságának a döntésén múlik. Egy másik francia bank, a BNP Paribas elnöke és vezérigazgatója, Michel Pébereau és Baudoin Prot viszont az intézmény szóvivőjén keresztül szombaton azt jelezték, hogy lemondanak a 2008-as prémiumaikról. Ezen a címen a két vezető tavaly 875 ezer, illetve 2,27 millió eurós összeget kapott.
A francia elnök egy csütörtöki beszédében üzente azt nyilvánosan az államilag megsegített bankok vezetőinek, hogy a jelentős pénzügyi mankóért cserébe átmenetileg le kellene mondaniuk vaskos prémiumaikról. A francia kormány a pénzügyi válság kezdetén 10,5 milliárd eurót ajánlott fel az ország hat legjelentősebb bankjának a recesszióba került gazdaság finanszírozására. A legnagyobb összeget a Crédit Agricole kapta: 3 milliárd eurót. A BNP Paribas 2,55 milliárd, a Société Générale 1,7 milliárd, a Crédit Mutuel 1,2 milliárd, a Caisse d,Epargne 1,1 milliárd és a Banque Populaire 950 millió euróhoz jutott.
A kölcsön első részletének kifizetése decemberben meg is történt, s a pénzügyminisztérium a héten jelezte, hogy az érintett bankok az első negyedév végéig újabb 10,5 milliárd eurós hitelben részesülhetnek, amellyel a szektornak nyújtott állami segítségvállalás 21 milliárd euróra emelkedhet.