További Külföld cikkek
- Óriási leépítésbe kezdett a Volkswagen, 35 ezer embert küldenek el
- Ezeket lehet tudni a magdeburgi támadás feltételezett elkövetőjéről
- Német sajtó: már legalább 5 halottja és több mint 200 sérültje van a magdeburgi támadásnak
- Vámokat vetne ki az Európai Unióra Donald Trump
- Donald Trump óriási boszorkányüldözést tervez a sajtóban
A Fidesz korábban hagyományosan az RMDSZ ellenzékét támogatta, ennek hátterében személyi ellentétek – például az Orbán Viktor és Markó Béla volt elnök közti –, valamint ideológiai különbségek is állhattak. Ezért néhány évvel ezelőtt az akkori székelyudvarhelyi polgármester Szász Jenőt támogatták, de amikor az nem hozta az eredményeket, akkor B verzióként egy teljesen új szervezet létrehozását. A legutóbbi önkormányzati választáson egyértelműen bebizonyosodott, hogy egyik sem tudja beváltani a fideszes vezetés reményeit.
Az önkormányzati kampányban a Kövér László házelnök által támogatott Magyar Polgári Párt (MPP) többszöri próbálkozás és szervezés után a 2008-as önkormányzati választásokra állt össze. Az RMDSZ-en belüli egykori reformtömörülésből nőtt ki egy másik romániai magyar párt, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP). Az Orbán Viktorral személyes jó viszonyt ápoló Tőkés László is ehhez a vonalhoz kapcsolódik.
Az önkormányzati választáson azonban a magyar pártok megyei listáira adott szavazatok 85 százalékát az RMDSZ gyűjtötte be, az MPP és az EMNP mindössze 15 százalékot szerzett. A magyar-magyar versenyben egész Erdélyben és Székelyföldön is az RMDSZ dominált, fontos városokat, és a szimbolikus helyszínnek tekintett Székelyudvarhelyet is sikerült megnyerniük.
A választást követően – napokkal azután, hogy az RMDSZ több politikusa a Fidesz erdélyi politikába való beavatkozására verbális visszavágásként is kezdeményezte egy Magyarországon bejegyzendő határon túli párt létrehozását – Orbán Viktor július 9-én mindhárom erdélyi magyar párt vezetőjével találkozott Budapesten. Már az is jelzésértékű volt, hogy a találkozón ott volt Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is, de négyszemközt is találkoztak Orbánnal, aki információink szerint ígéretet tett arra, hogy kiszállnak a másik két párt mögül. Itt még Kelemen Hunor tett olyan kompromisszumos ajánlatot, hogy a másik két szervezet prominens képviselőit átemelnék, de úgy tudjuk, ezt a tervet maga Orbán sem tartotta politikailag szükségesnek.
Információink szerint a Fideszen belül az még nem forrta ki magát, hogy mi legyen az új irányvonal, de az a döntés született, hogy az eddigi direkt támogatás helyett a magyar kormánypárt távolságtartóbb lesz, és a romániai helyzet alakulásától teszi függővé a későbbi hozzáállását. Tőkés Lászlót személyében mindig támogatni fogják, a politikai súlyát tekintve marginális Szász Jenőt, az MPP elnökét pedig külön is fogadta Orbán a héten.