A seggrázás sérti a Szent György Rendet
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
A nagy honvédő háború 70. évfordulójának közeledtével egyre nagyobb a nyomás az orosz művészeken. Vlagyimir Putyin orosz államfő cenzúragépezete magas fordulatszámon darálja be a kortárs művészek alkotásait, hogy érvényesítse az állam által kívánatosnak tartott eszmeiséget, az úgynevezett morális tudatosságot.
A cenzúrázott alkotások:
- Egy Wagner-operát, a Tannhausert betiltották Novoszibirszkben, mert bűnösnek állította be Jézust. A színház igazgatóját kirúgták, annak ellenére, hogy több ezer civil és a kulturális élet számos képviselője tüntetett mellette.
- Megbüntettek egy orenburgi tánciskolát, amiért nem hazafias seggrázást (unpatriotic twerking) oktattak. A hatóságok szerint a táncosok narancs-fekete ruhája a Szent György Rend szalagjának színére emlékeztet, márpedig ez Oroszországban fontos kulturális szimbólum.
- Tiltólistára került a Child 44 című film, egy nappal a bemutatása előtt, mivel Mordorként ábrázolta Oroszországot. Az orosz kulturális miniszter, Vlagyimir Megyinszkij szerint az öt karórát viselő szovjet katonák és a győztes hadsereg váll-lapját viselő, vámpírként bemutatott szovjet tisztek nemcsak a világháború megnyerésének 70. évfordulóján, de máskor sem valók az orosz képernyőkre.
- A rendőrök összetörtek egy festményt, és vizsgálatot indítottak egy helyi festőművész ellen Permben, mert keresztre feszítve ábrázolta Jurij Gagarint, az első űrhajóst.
Az etruszki hatóságok eközben bejelentették, hogy tiltott irodalomnak minősítenek több gyerekkönyvet és történetet. Ezek között szerepel a Tom Sawyer kalandjai Mark Twaintől, a Mese az aranykakasról Puskintól, és a Karlsson a tetőn Astrid Lindgrentől.
(Elsőre nem világos, hogy az oroszok miért éppen a Karlssont tiltották be Lindgren mesekönyvei közül, elvégre választhatták volna a morális tömeggyilkos Harisnyás Pippit is. Viszont nyilván ők is sejtették, milyen hülyén nézne ki az újságok címlapján, hogy VLAGYIMIR PUTYIN ÖSSZESZARTA MAGÁT HARISNYÁS PIPPITŐL, úgyhogy inkább emellett döntöttek. Pedig nem árt tudni, hogy a Harisnyás Pippi-regényekben egy német teológus a koloniális rasszizmus jegyeit fedezte fel, és örülhet, hogy ennyivel megúszta, azok után, hogy egy lóval és egy majommal élt együtt.)
A hatóságok az ellenzéki tüntetéseket is ellehetetlenítik. Amikor vasárnap tucatnyi civil csoport és mozgalom – diákok, kutatók, orvosok és művészek – tüntetni akartak a moszkvai városháza előtt, hogy így tiltakozzanak a Kreml politikája ellen, a hatóságok nem adtak nekik engedélyt. Arra hivatkoztak, hogy az ortodox húsvét rendezvényei még mindig tartanak, és a tüntetőket átirányították az egyik metróállomás, a Puskinszkaja környékére.
A tüntetés egyik szervezője, Olga Romanova keserűen fogadta a tiltást, de úgy látja, az orosz kormány ezzel nem sokat ér el.
Ha a hatóságok betiltják a tüntetéseket, más tiltakozási formákat választunk és megszervezzük az érdekcsoportokat. Ha betiltják a Facebookot, szórólapokat fogunk osztogatni, és matricákat ragasztunk a falakra. Értelmetlen betiltani az önkifejezést. Ezek a módszerek visszafelé fognak elsülni.