További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Öt éve tört ki a szíriai polgárháború, és ez alatt az öt év alatt összesen 3,7 millió gyerek született az országban - ez az összes gyerek egyharmadát jelenti. Közülük 151 ezren már menekültként látták meg a napvilágot. Az ENSZ Nemzetközi Gyermek Gyorssegélyalapja, ismertebb nevén az UNICEF az ő helyzetükről jelentetett meg hétfőn egy átfogó felmérést, melynek egyik alapállítása, hogy
a gyerekek eddig életének meghatározó élménye az erőszak, a félelem és az otthontalanság.
A szíriai gyerekek több mint nyolcvan százaléka (ez 8,4 millió gyereket jelent!) valamilyen formában - személyes trauma, sérülés, éhínség - érintett a konfliktusban, 7 millióan tartós szegénységben élnek.
A menekültválság egyik legfőbb szereplői is gyerekek, hiszen a menekültek felét ők teszik ki - több, mint 15 ezren családjuktól elszakítva, kísérő nélkül kóboroltak át a jordán, libanoni vagy török határon.
Peter Salama, az UNICEF regionális igazgatója szerint
a polgárháború mindenhová beszűrődik, az otthonokba, iskolákba, kórházakba, parkokba, játszóterekre és a kegyhelyekre.
A háború direkt fenyegetést is jelent a gyerekek számára, egyedül 2015-ben csaknem 1500 súlyos erőszakkal járó akciónak volt gyerekáldozata - ezek 60 százalékát a lakott területeken robbanó bombák és rakéták okozták.
Salama szerint a szíriai gyerekek koravénként nőnek fel. A 15-17 éves fiúkat már sokszor besorozzák - minden hadviselő félnél találtak már olyan esetet, amikor 7 éves gyereket alkalmaztak valamilyen feladatra - , sok kamaszt pedig munkára kényszerítenek a kieső felnőtt munkaerő pótlására. A fiatalokat elsősorban ellátó feladatra osztják be - sebesülthordásra, elsősegélyre, karbantartásra -, de az Iszlám Államban már egészen kicsi gyereket is befognak a kivégzésekhez. Nem csoda, hogy a háborúba beráncigált gyerekek a háborús sérülésekből is kiveszik a részüket: a 2015-ben az UNICEF által alaposan megvizsgált damaszkuszi régió - itt öt év óta szüntelenül harcok dúlnak - halálos áldozatainak 31, sebesültjeinek 40 százaléka volt 15 éven aluli fiú vagy lány.
Nem csoda, ha UNICEF adatai elképesztő visszaesést mutatnak az iskolába járás területén: Szíriában 2,1 millió, a szomszédos országokban további 700 ezer gyerek marad ki teljes egészében az oktatásból, amit nemzetközi segélyszervezetek próbálnak helyszíni ideiglenes oktatási segítséggel úgy-ahogy kompenzálni.
Az UNICEF ráadásul nincs valami jól eleresztve anyagiak terén. A tagállamok hangzatos forrásígéreteinek mindössze hat százalékát kapta meg valóban; és 1,6 milliárd dollárnyi azonnali segítségre lenne szüksége ahhoz, hogy valami érdembeli változást tudjon elérni most, amíg tart a törékeny tűzszünet.
-