További Külföld cikkek
- Az Egyesült Államok szerint hamarosan tűzszünet jöhet a Közel-Keleten
- Saját állampolgárait is lehallgathatja az amerikai kormány
- Egyre súlyosabb a konfliktus Ukrajnában, a NATO-tagállamok drasztikus lépésre készülnek
- Tízmilliókkal csábítják az ukrán frontra az orosz adósokat – aki túléli, tiszta lappal indul
- A buddhista királyságban épül meg a Tudatosság városa
Vlagyimir Putyin orosz elnök még a KGB Drezdába kihelyezett tisztjeként nézte végig, ahogy a keletnémetek csatlakoznak a Nyugathoz, majd nem sokkal azután, hogy a csatlós államok leváltak a Szovjetunióról, az egész szovjet birodalom szétesését.
Putyin sosem csinált titkot abból, hogy szerinte a Szovjetunió szétesése a 20. század egyik legnagyobb tragédiája. Most, több mint 25 évvel később némi elégtétellel szemlélheti azt, hogy a demokráciára és a piacgazdaságra épülő, egységes Európa válságban van. Persze a Brexit oka nem Putyin, noha Moszkva sokat tett azért, hogy erősítse Európában az unióellenes hangulatot.
Fotó: Grigory Dukor
A Washington Post összeszedte, miért is hozhat hasznot Putyinnak az, ha a britek kiválnak az Európai Unióból. Íme:
- A britek kiválásával jelentősen csökkenni fog az Egyesült Államok érdekérvényesítő képessége az EU-n belül, a globális kérdésekben elvész az „angolszász perspektíva”. Nem véletlen, hogy Moszkva szemszögéből a Brexit megvalósulásával nem Nagy-Britannia függetlenedik Európától, hanem Európa függetlenedik az Egyesült Államoktól.
- Az EU egy olyan tagállamát veszíti el, amelyik világszinten erős katonai potenciállal bír. Bár a britek befolyása Európára megmarad, azért ez nem ugyanaz, mintha szavazati joguk lenne az EU-n belül. Ennek a következménye leginkább az orosz–ukrán konfliktusban és az Oroszország elleni szankciókhoz való hozzáállásban mutatkozhat meg. A britek kiválásával csökken azoknak a tábora, akik a szankció mellett állnak ki.
- Azok a Putyinnal szemben álló ukránok, akik az EU-ban látják a reményt, elbizonytalanodhatnak egy olyan unió láttán, amely a szétesés jeleit mutatja.
- A Brexitet látva erősödhetnek az unióellenes, elsősorban szélsőjobboldali (de akár szélsőbaloldali) politikai erők is az EU-ban. Éppen azok a politikai erők, amelyek valamilyen formában be vannak kötve Moszkvához. Például a francia Nemzeti Front, amely bizonyíthatóan kapott orosz pénzügyi támogatást.
- A Brexit gyengíti az EU-t politikai és gazdasági téren is, tehát az Egyesült Államok egyik fontos szövetségese lesz gyengébb rövid, de akár hosszabb távon is. Ez is kedvez Oroszországnak, amely hosszú ideje az EU destabilizációjára játszik.
Brexit: a legfontosabb tudnivalók egy helyen
- Nagy-Britannia népszavazáson döntött, kilép az EU-ból. Lemondott David Cameron miniszterelnök, a font bezuhant, válságtanácskozások mindenhol – ez volt a Brexit-döntés utáni nap.
- 10 kérdés, 10 válasz, mi lesz a népszavazás után. A kilépés pontos menetrendjéről itt írtunk.
- Összeszedtük, mi lesz a kint dolgozó magyarokkal, és az Angliában tanuló magyar diákokkal a Brexit miatt.
- Kozmopoliták és kelták az angol vidék ellen, a munkásosztály Brüsszel ellen – nézze meg, kik szavaztak a Brexitre. A brit szavazók egy része már meg is bánta, hogy a jogi agyrémnek számító kilépést választotta, de politikailag már elég nehéz visszacsinálni az egészet.
- London, a skótok, az északírek és Gibraltár – az Egyesült Királyság szétesésének lehetőségéről ebben a cikkünkben olvashat bővebben. Többen attól félnek, hogy más európai országokban is dominóhatás indulhat el.