Az uniós intézményeket is megosztja a magyar–lengyel együttműködés

További Külföld cikkek
- Donald Trump katonai erőt is alkalmazna Grönland megszerzéséért
- Vlagyimir Putyin újabb háborúra készülhet: Európára is lecsaphat a Szovjetunió 2.0
- Donald Trump megosztó tervéhez kéri Orbán Viktor segítségét Benjamin Netanjahu
- Nukleáris feszültség: az Egyesült Államok és Irán között újra napirenden az atomalku
- Olyan fegyverrendszert telepített Amerika, hogy a kínaiakban megállt az ütő
A politikai vitákban általában fontosabb az, amiről az illetékesek nem beszélnek, mint amiről nyilvánosan szó esik. Jó példa erre a most zajló uniós csúcstalálkozó napirendje körül kialakult konfliktus, amelyről az EU Observer közölt kulisszatitkokat. A brüsszeli hírportál szerint a tagállamok között megoszlanak a vélemények Lengyelország megregulázásának ügyében. Ez azt követően vált aktuálissá, hogy októberben a lengyel legfelsőbb bíróság arról döntött: a nemzeti és nem az uniós jog élvez elsőbbséget, legitimizálva ezzel a jobboldali többségű varsói parlament által hozott, uniós alapelvekkel ütköző jogszabályokat. A testület ezzel az európai integráció egyik alapkövét kérdőjelezte meg.
Egyes kormányok arra kérték Charles Michelt (az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács elnökét), hogy vegye a lengyelek ügyét napirendre. Mások viszont arra figyelmeztettek, hogy a vezetői fórum nem a jogviták megtárgyalásának helyszíne, erre vannak más ügymenetek
– fogalmaz az EU Observer. Bizonyára előfordul, hogy egy csúcstalálkozón más-más témákat hoznának fel vagy rejtenének el a tagállamok vezetői. A lengyelkérdés körüli megosztottság azonban arra utal, hogy az EU alapvető szerepét és jövőjét illetően is szakadék van a tagállami vezetők között. Ez pedig nehéz helyzet elé állítja az uniós bürokratákat, akiknek a világnézeti konfliktusokat elsimítandó technikai vitákat kell láttatnia.
Így fordulhatott elő, hogy a lengyelek ügye végül nem került fel a csúcstalálkozó napirendjére. Hivatalos meghívójában ugyanakkor Michel elejtett egy mondatot, amely szerint a „jogállamisággal kapcsolatos fejleményeket is érintetni fogják”.
Döntött a lengyel alkotmánybíróság, nincs jogelsőbbsége az EU-nak
Az Európai Néppárt szerint ez a Polexit irányába mutat.
A diplomatikus manőverezés mindenesetre nem sokat ért, a jogvitába torkolló ideológiai ellentét rászabadult a közösségre.
- Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök Brüsszelben közölte: kormánya nyitott a párbeszédre, zsarolni viszont nem hagyja magát.
- Segítségére sietett Orbán Viktor kormányfő, aki szerint boszorkányüldözés folyik Európában Lengyelország ellen, az igazság pedig a lengyelek oldalán áll.
- A leköszönő Angela Merkel német kancellár rámutatott, hogy a várható vita az Európai Unió lényegét érinti. Azt mondta, támogatja az Európai Bizottságot abban, hogy jogi intézkedéseket fontolgat Lengyelországgal szemben, ugyanakkor a politikai párbeszéd folytatását szorgalmazta Varsóval.
- Emmanuel Macron francia elnök aggodalmát fejezte ki a lengyel alkotmánybírósági ítélet okán kialakult helyzet miatt, és arra szólította fel Lengyelországot, hogy folytasson párbeszédet az Európai Bizottsággal.
- A keleti blokk fő ellensége, Mark Rutte holland miniszterelnök szerint határozott, kemény választ igényel a lengyel alkotmánybíróság döntése. Továbbá reményét fejezte ki, hogy a lengyel kormány megteszi a szükséges és megfelelő lépéseket, hogy biztosítsa bíróságainak függetlenségét is.
- Alexander Schallenberg osztrák kancellár azt nyilatkozta: az uniós szabályok közül „nem lehet mazsolázni, az Európai Unió alapértékei nem alku tárgyai”.
- De megszólalt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is. Megismételve keddi álláspontját, ismét kemény fellépés mellett foglalt állást. Mint fogalmazott, a témában folytatott vita kimenetele döntő, mindannyiunknak felelősséget kell vállalnunk, amikor alapvető értékeink védelméről van szó.
A lengyel ügy egyik érdekessége, hogy az uniós testületek között régóta lappangó konfliktust is kiélezi. Az Európai Tanács csúcstalálkozóját megelőzően, hétfőn és kedden az Európai Parlament is ülésezett, ahol kiemelten foglalkoztak a lengyel alkotmánybíróság döntésével. A baloldali többségű EP kőkemény ítéletet hozott, a testület ugyanis megszavazott egy dokumentumot, amely leszögezi:
a lengyel alkotmánybíróság nem független, ezért nem is legitim, így aztán a lengyel alkotmány értelmezésére sem jogosult. A határozat azt is megjegyzi, hogy az alkotmánybíróság által hozott korábbi döntés az európai értékek elleni támadásnak minősül.
Ezt fejelte meg a parlament azzal, hogy szerdán az Európai Bizottsággal szembeni per elindításáról döntött. Erről először a testület elnöke, David Sassoli adott hírt, a döntésről később Dobrev Klára EP-alelnök is beszámolt.
Dobrev Klára: Eddig várt az Európai Parlament, beperli az Európai Bizottságot
Mert még mindig nem indult el a magyar kormány felelősségre vonása az uniós pénzek felhasználása miatt – írta az EP-képviselő.
Miért pereskedik az EP és a bizottság, ha közben mindketten a lengyel kormánnyal hadakoznak? A válasz a jogállamisági mechanizmus körüli konfliktusban rejlik. A tagállamokat forrásmegvonással fenyegető jogi eszköz körül tavaly zajlottak nagy viták. Akkor a magyar kormány ült a vádlottak padján, ebből is látszik, hogy a mechanizmus leginkább a két keleti országot fenyegeti. Annak lényege ugyanis, hogy az Európai Bizottság javasolhatja egyes uniós források visszatartását, ha a jogállamisági alapelveket sértve egy tagállamban sérülnek, sérülhetnek az unió pénzügyi érdekei.
Bár a jogállamisági eljárás január óta hatályos, alkalmazásával Brüsszel inkább kivár. Magyarország és Lengyelország ugyanis pert indított az Európai Bíróságon a mechanizmussal szemben, erről azonban csak jövő év elején várható ítélet. A tavaly decemberi csúcson pedig megállapodás született arról, hogy a bizottság addig nem veti be a jogállamisági fegyvert, amíg nem születik bírósági állásfoglalás. Közben az Európai Parlament okkal érzi úgy, hogy kihagyják az egyeztetésekből, miközben tavaly a testület támogatásával születhetett meg a renitens jobboldali kormányok ellen alkalmazható mechanizmus. Ezért aztán már idén júniusban perrel fenyegette a bizottságot az EP.
Válaszul a bizottság egy dokumentummal állt elő, ezzel a mechanizmus gyakorlati alkalmazásáról konzultált volna Brüsszel – ahogy azonban a Portfolio felhívta rá a figyelmet, ez már látványosan az időhúzást szolgálta.
A jogállamiságot sértő tagállamok nem kaphatnak uniós forrásokat. Tavaly a parlament keményen harcolt egy mechanizmusért, amely ezt biztosítja. A bizottság mégsem alkalmazza
– mutatott rá David Sassoli, az EP elnök, aki hozzátette: ha a bizottság megteszi a kötelességét, és elindítja a mechanizmust Lengyelország és Magyarország ellen, visszavonja jogi keresetét.
(Borítókép: Orbán Viktor és Mateusz Morawiecki. Fotó: Omar Marques / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
25 százalékos vámot vetne ki azokra az országokra Donald Trump, amelyek Venezuelától vásárolnának olajat
Konfliktus adódhatott a két állam között.
március 24., 20:34
- Külföld
Az avokádó halálosabb, mint a drog, a termesztése legalábbis életveszélyes
Fegyveres kartellek háborúznak Mexikóban a „zöld aranyért”.
március 24., 19:35
- Külföld
Ezrek tüntettek Észak-Macedóniában a diszkótűz miatt
Az ellenzék a belügyminiszter lemondását követelte.
március 25., 06:37
- Mindeközben
Pásztor Erzsi: Embertelen ára van a minőségi ételeknek, de úgy vagyok vele, hogy 88 évesen már megveszem
tegnap, 21:32
- Külföld
Lendületből tarolják le a világot Donald Trump haveri techmilliárdosai
Mára zöld utat kapott a kemény kéz politikája.
március 24., 19:48
- Külföld
Vissza kellett fordulnia egy utasszállítónak, mert a pilóta otthon felejtette az útlevelét
Két órája repültek, mikor kiderült a baki.
március 25., 06:27
- Külföld
Nagy a tétje a frissen bejelentett kanadai választásoknak
Az Egyesült Államokkal való kapcsolatukat is meghatározhatja az eredmény.
március 24., 18:18
- Külföld
A Trump-kormányzat véletlenül kiszivárogtatta a háborús terveit
Az Egyesült Államok elnöke állítólag nem tudott a történtekről.
március 25., 06:24
- Mindeközben
Nosztalgikus fotókkal köszöntötte testvéreit Király Linda a születésnapjuk alkalmával
tegnap, 18:32
- Külföld
„Marokkói” kanyaróvírus-variánst találtak Brüsszel szennyvizében
Hollandiában, Spanyolországban és Franciaországban is fokozódik a járvány.
március 24., 21:16
- Külföld
Áttörés a tűzszünetben, Ukrajna és Oroszország is elfogadta a megállapodást
március 25., 06:07
- Külföld
Jönnek a bejelentések, Washington és Moszkva kulcsfontosságú ügyben állapodhatott meg
Mindkét fél előrelépésről beszélt, Ukrajnát is tájékoztatták.
március 25., 08:21
- Külföld
Izrael megtámadott egy gázai kórházat, a Hamász egyik tisztviselője is meghalt
A védelmi miniszter szerint a terrorszervezet tagja volt a célpont.
március 24., 06:56
- Mindeközben
Ábrahám Edit elmondta, mennyire van hatással az életére a Barátok köztös szerepe
tegnap, 15:30
- Külföld
Több mint ezer tüntetőt vettek őrizetbe a török hatóságok
Az összecsapásokban 123 rendőr sérült meg.
március 24., 17:49
- Külföld
Szijjártó Péter a héten az orosz kormánnyal tárgyal
Azt ugyanakkor nem árulta el, hogy Moszkva részéről ki lesz a résztvevő.
március 24., 15:06
- Külföld
Először mutattak ki madárinfluenzát egy juhban Angliában, a kutatók világjárványtól tartanak
A tudósok egyre nagyobb aggodalommal figyelik a vírus fajokon átívelő terjedését.
március 25., 07:49
- Címlapon
Olyan fegyverrendszert telepített Amerika, hogy a kínaiakban megállt az ütő
Egyesek szerint ezzel egyértelműen Kínát vették célba.
tegnap, 19:04
- Külföld
Tüntetés indult Belgrádban Donald Trump vejének hotelprojektje ellen
A szerb kormány tavaly kötött megállapodást Jared Kushner befektetési cégével.
március 25., 07:26
- Külföld
A Tesla ellen tüntetők közé hajtott egy autós Floridában
Az incidensben senki sem sérült meg.
március 24., 18:15
- Mindeközben
Freddie a szépségről: Hiba a külcsínre építkezni, mert az el fog múlni, és mindig jönnek fiatalabbak, vonzóbbak
tegnap, 14:05
- Címlapon
Donald Trump katonai erőt is alkalmazna Grönland megszerzéséért
Reagáltak az Egyesült Államok elnökének tervére.
tegnap, 22:12
- Címlapon
Vlagyimir Putyin újabb háborúra készülhet: Európára is lecsaphat a Szovjetunió 2.0
Megvan az első három ország, amely Ukrajnát követheti a sorban.
tegnap, 21:07
- Címlapon
Itt a fordulat az időjárásban: hózáporok vetnek véget a 20 fokos melegnek
A viharos széllökések sem kímélnek minket.
tegnap, 17:45
- Mindeközben
Ifj. Schobert Norbert gitárt ragadt és énekelni kezdte Elvis Presley egyik legismertebb dalát
tegnap, 12:30
- Mindeközben
Titokban összeházasodott Henry Kettner és párja, gyönyörű helyen keltek egybe a szerelmesek
tegnap, 10:10
- Külföld
Trump és Putyin egy húron pendül Zelenszkij ügyében?
Egy ukrajnai béke után az amerikai befolyás megnövekedhet, de az orosz visszatérés esélye is megmarad.
március 25., 08:51
- Külföld
A gázai tűzszünetről és békéről tárgyaltak, de kevés előrehaladás történt
Izrael ismét szárazföldi hadműveletekbe kezdett a palesztin enklávéban.
március 24., 08:40
- Külföld
26 éve támadta meg a NATO a korábbi Jugoszláviát
Az áldozatok száma 1200 és 1500 fő közé tehető.
március 24., 09:17
- Külföld
Szürreális jelenetek a bolgár ötös lottón: olyan számot húztak ki, amelyet nem lehetett volna
Utána újra kellett húzni.
március 24., 12:56
- Külföld
Donald Trump megint a grönlandiak bajszát húzogatja, ami nem tetszik a szigetországiaknak
A leköszönő grönlandi kormányfő szerint az amerikaiak növelni fogják a nyomást.
március 24., 09:40
- Külföld
Videón, ahogy egy férfi fejszével fejbe vág egy medvét Szlovákiában
Az állat meg is sérülhetett a támadásban.
március 24., 11:21
- Címlapon
Donald Trump megosztó tervéhez kéri Orbán Viktor segítségét Benjamin Netanjahu
A Times of Israel szerint több megállapodás is születhet.
tegnap, 20:32
- Címlapon
Kasza Tibi A Nagy Duettben: Ha valaki így néz ki, akkor vonyíthat
Véget ért a harmadik élő show.
tegnap, 23:25