Barroso újra megpályázza az Európai Bizottság elnöki tisztét
Újra megpályázza az Európai Bizottság elnöki tisztét José Manuel Barroso, az unió "kormányának" eddigi irányítója. A portugál konzervatív politikus kedden jelentette be, hogy az EU soros elnökségét ellátó Cseh Köztársaság miniszterelnöke föltette neki a kérdést, előterjesztheti-e őt egy második ciklus ellátására. Barroso elfogadta a megtisztelő felkérést, ami persze nem meglepetés, hiszen már korábban tudni lehetett, hogy szeretné meghosszabbítani elnöki mandátumát.
A múlt csütörtöktől vasárnapig tartó európai parlamenti (EP-) választásokon Barroso pártcsaládja, az Európai Néppárt szerezte meg a legtöbb mandátumot. Az 53 éves volt portugál miniszterelnököt a néppárt mellett több, eltérő politikai színezetű kormány is támogatásáról biztosította korábban, így például a brit és a spanyol kormány.
Az Európai Szocialisták Pártjának vezetősége azonban élesen bírálta Barrosót. Azt vetették a szemére, hogy irányítása alatt az EU legfőbb végrehajtó testülete nem tett meg minden tőle elvárhatót a gazdasági válság következményeinek enyhítése, a növekvő munkanélküliség kordában tartása érdekében.
Barroso 2004 novembere óta vezeti az Európai Bizottságot, a testület mandátuma idén október 31-én jár le. Újraválasztása ellen aligha van esélye a néppártiak ellen esetleg létrejövő szocialista-liberális-zöld európai parlamenti összefogásnak. Az Európai Parlament ugyan megkerülhetetlen a döntésben, de először is a tagállami kormányokat képviselő Európai Tanácsban kell egyetértésre jutni a bizottsági elnök személyét illetően. Ez a magyarázata annak, hogy az előterjesztést a soros elnökség teszi meg. Ezt a feladatot most még a Cseh Köztársaság látja el, július 1-jétől azonban Svédország veszi át fél évre. A jövő héten csütörtökön és pénteken tanácskoznak Brüsszelben az uniós tagországok vezetői, és állást kívánnak foglalni a kérdésben.
Jan Fischer cseh kormányfő kedden délelőtt találkozott Barrosóval Brüsszelben. Miután a portugál politikus igent mondott a felkérésre, és ezzel hivatalosan is jelöltté vált, Fischer közölte: haladéktalanul konzultációkat kezd a tagállamok vezetőivel. Első útja - még ezen a napon - Berlinbe vezet, hogy ott Angela Merkel német kancellárral folytasson megbeszélést.
Hétfőn a liberálisok felvetették, hogy ha már a néppártiak adják az európai bizottsági elnököt, akkor az Európai Parlament elnökének posztját kétszer két és fél évre megosztva liberális, illetve szocialista politikusnak kellene betöltenie.