Megszavaztatják magukat Barroso utódlásáról
Legfrissebb híreink
- A patriarchális elnyomás után jöhet a barátság forradalma és a női egyenjogúság Észak-Szíriában
- Több mint tizennyolcezer terrorakciót hajtottak végre Izrael ellen 2024-ben
- A burgenlandi bíróság szerint sincs rendben az ágfalvi határzár, az alkotmánybírósághoz kerül az ügy
- A Legfelsőbb Bírósághoz fordult a TikTok, még mindig harcolnak a betiltás ellen
- Tovább pusztít a tűz Hollywoodban, csodával határos módon azonban Tom Hanks otthonát kikerülték a lángok
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
Brüsszelben, a belga királyi palota tőszomszédságában áll a brit nagykövet hivatalos rezidenciája. A 19. századi villában gyakran megfordulnak fontos emberek. A június 6-i brüsszeli G7 csúcs után, az éjszaka kellős közepén, például Angela Merkel és legszűkebb köre futott be egy nagy fekete autóval.
Fotó: Francisco Leong
A német kancellár David Cameron brit miniszterelnökkel találkozott, és hajnalig egyezkedtek arról, hogy ki lehetne a briteknek is elfogadható személy az Európai Bizottság elnöki posztjára. Merkel nem jutott dűlőre Cameronnal, ahogy sikertelen volt a pár nappal később a svéd nyári palotában tartott egyeztetésük is. Mivel a britek nem álltak elő egyetlen komolyan vehető javaslattal sem, ezért aztán Juncker maradt a jelölt.
Péntek este eldől
A pénteki EU-csúcson az európai állam-, és kormányfők várhatóan Junckert jelölik az Európai Bizottság élére – annak ellenére, hogy teljes mellszélességgel csak most hétvégén álltak ki mellette európai vezetők, ráadásul nem is párttársai, hanem szocialisták.
David Cameron ismét beszorította saját magát egy sarokba, ahonnan senki sem segít neki kijönni. Brüsszeli bennfentesek szerint két taktikai hibát vétett: a választások előtt nem tette világossá, hogy neki elfogadhatatlan Juncker, és nem állt elő olyan kompromisszumos alternatív jelölttel, aki másnak is szimpatikus lehet.
A brit kormányfő szavazást kért, amit biztosan elveszít, hiszen a blokkoló kisebbséghez még legalább egy nagy tagállam támogatására szüksége lenne. Kérdés, Orbán Viktor hogyan szavaz majd. Brüsszeli diplomáciai forrásaink ezzel kapcsolatban nem akartak találgatni.
Mivel nincs kompromisszum, így az a hagyomány sem folytatható, hogy „csomagban” osztozkodnak a többi uniós vezető posztról. Az Európai Tanács állandó elnökét, a kül-, és biztonságpolitikai főképviselőt később, július második felében várhatóan egy rendkívüli csúcs keretében nevezik majd meg.
Rovataink a Facebookon