Összezárt a Néppárt Orbánnal szemben

K EPA20150519031
2015.05.21. 09:50 Módosítva: 2015.06.03. 09:47
A Fidesz EP-frakciója zárt ülésen tette világossá, hogy említés szintjén sem kérnek a halálbüntetésből. A retorzió is szóba került, végül megnyugodtak a kedélyek. A magyar miniszterelnök nem népszerű a frakcióban, és sokat romlott a megítélése az elmúlt időszakban is. A néppárti Frank Engel „szánni való populistának” nevezte, és szerinte többekben megérett már az elhatározás, hogy a Fidesz kizárását kezdeményezzék a frakcióból. Ez a pletyka időről időre felmerült, azonban a Néppártnak szüksége van a 12 magyar képviselőre a szavazásoknál.

A kedd esti európai parlamenti vitában Orbán Viktor határozottan védte azt a jogot, hogy bármilyen témáról lehet és kell is demokratikus vitát folytatni, beleértve a halálbüntetést is. Az ülés után a miniszterelnök az Európai Néppárt, a Fidesz pártcsaládjának frakciótalálkozóján vett részt, ahol – úgy tudjuk – tartotta az álláspontját, és nagyjából megismételte az érveit. Több forrásból is úgy értesültünk, hogy

heves szóváltás alakult ki a megbeszélésen, amelyben a néppárti frakció túlnyomó többsége elítélte Orbán Viktor szavait.

Információink szerint néppárti képviselők egy csoportja azt javasolta, hogy a június 4-5-ére Budapestre tervezett kihelyezett frakcióelnökségi ülést el kellene halasztani. Szerda délutánra azonban vélhetően megnyugodtak a kedélyek: most úgy tűnik, az elnökségi találkozó marad, és egyéb retorziót sem helyeztek kilátásba.

Vallotta volna be?

Kapcsolódó
Orbán Viktor szerzett pár új ellenfelet

Orbán Viktor szerzett pár új ellenfelet

Ha akarna, sem tudna kilépni a nyers kelet-európai politikus szerepéből a miniszterelnök.

A miniszterelnök persze nem nagyon viselkedhetett másképp. Ha a több százezer ember által élőben követett vita után a saját párttársainak azt mondja, hogy ugyan már, ne vegyétek komolyan ezt az egészet, akkor ez a cikk most arról szólna, hogy  Orbán beismerte: a halálbüntetés egy blöff ”.

Belső ellenzékének azonban így is adott muníciót. Parlamenti források egybehangzó véleménye szerint Orbán Viktor nem népszerű a 218 fős frakcióban, és a megítélése az elmúlt időszakban is sokat romlott. Általában a Benelux és a skandináv országok keresztény-konzervatív pártjai a legkritikusabbak vele szemben. Sokáig a lengyel Polgári Platform számított a Fidesz legmegbízhatóbb szövetségesének az Európai Parlamentben (EP), azonban a magyar kormány Oroszországgal szemben folytatott, a lengyelek által túlságosan megengedőnek tartott politikája megviselte ezt az összefogást is.

A magyar miniszterelnök leghangosabb párton belüli ellenfele a luxemburgi keresztény-szocialista Frank Engel. Ő volt a néppárti felelőse „Az alapvető jogok helyzetéről: magyarországi normák és gyakorlatok” című riportnak, közismert nevén a Tavares-jelentésnek.

Orbán Viktor egy szánni való populista

– mondta az EUrologusnak, amikor szerda délután beszélgettünk vele. „Sokáig úgy gondoltuk a frakción belül, hogy időt kell adnunk neki, hogy megszokja, mi az a hozzáállás, ami az európai politikában elfogadható, de mostanra minden határon túlment, amit a Néppárt tolerálhat” – folytatta Frank Engel.

Amikor arról kérdeztük, hogy más pártokkal szemben is kifejtett-e már ellenállást a néppárti képviselőcsoport hasonló ügyekben, azt mondta: természetesen! Silvio Berlusconi Forza Italiájának túlkapásait és a francia kormány 2013-as lépését említette példaként, amikor a francia belügyminiszter romák kitoloncolását kezdeményezte Franciaországból.

Engel arra is utalt, hogy több kollégájában megérett már az elhatározás, hogy a Fidesz kizárását kezdeményezzék a frakcióból.

A bajor Keresztényszocialista Unió (CSU) képviselője, Markus Ferber finomabban nyilatkozott. Azt mondta: szerinte

Orbán Viktor úgy viselkedik, mint egy gyerek, aki folyton próbálgatja, hogy a szüleinél meddig mehet el.

Túlzásnak tartja, hogy a miniszterelnök minden alkalommal, amikor az Európai Parlamentben jár, azt hangoztatja, hogy Magyarország egy szuverén állam. „A néppárti frakcióban unjuk már, hogy minden második hónapban Magyarországról tartanak vitát az EP-ben” – jelentette ki.

Azt is hozzátette, hogy a probléma gyökere szerinte az, hogy nincs valódi ellenzék Magyarországon, és ezért az Európai Parlamentbe tolódnak azok a viták, amelyeket otthon kellene lefolytatni.

A Fidesz és a CSU kapcsolatáról úgy beszélt a bajor politikus, mint ami korábban kiválóan működött, mostanra viszont nem sok maradt belőle. Orbán Viktor még Edmund Stoiberrel, a CSU korábbi vezetőjével, volt német belügyminiszterrel is jóban volt, mesélte. „Tanácsokat kért tőlünk, amiket sokszor meg is fogadott. Most már nem kér tanácsot” – mondta.

Szakmai szinten jó az együttműködés

Az Orbán Viktor szereplését fenntartásokkal fogadó politikusok is elismerik azonban, hogy a Fidesz EP-képviselőivel remekül együtt tudnak dolgozni. Pelczné Gáll Ildikó, az Európai Parlament fideszes alelnöke szerint ez kölcsönös. „A Néppárton belül mindenkivel jó az együttműködésünk, de itt szakmai alapú együttműködések vannak – mondta az EUrologusnak. – Amikor a belső piaci szakbizottságban van egy jelentésem, akkor én adom meg az irányát a tárgyalásoknak, amiből az egész frakció pozíciója kialakul. Ott nem lehet azt játszani, hogy megvezetem a képviselőtársaimat, mert az hiteltelenné teszi az embert. Egy nagy csapat vagyunk, akik a jelentés minden aspektusát végignézik, és amikor 28 országnak megfelelő, akkor kap végleges formát.”

Megkérdeztük, mit gondol arról a véleményről, hogy Orbán Viktor úgy viselkedik az Európai Parlamentben, mint egy vásott kölyök. „Ha úgy viselkedik, mint egy gyerek, akkor az inkább az érdeklődő gyerek hangja, aki képes arra, hogy beleszóljon a dolgokba, amik körülötte zajlanak” – mondta.

Nem először, nem utoljára

Úgy tudjuk, több alkalommal is előfordult már, hogy a frakcióülésen élesen kritizálták a kormányfő egy-egy lépését. Időről időre hallunk olyan megjegyzéseket, hogy a Néppártnak nem áll érdekében kizárni a Fideszt a frakcióból, mert a 12 képviselőjükre nagy szükségük van a szavazásoknál. És arra sem utalnak jelek, hogy a Fidesz a brit konzervatívok mellé szeretne beülni, mondják.

A mostani állás szerint tehát a Néppárt frakciójának kibővített elnöksége június 4-én találkozik Budapesten.