- Külföld
- Eurologus
- EP 2015
- európai bizottság
- görög válság
- görögország
- jean-claude juncker
- valdis dombrovskis
- grexit
Nagy zakó a görög ügy Brüsszelnek
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Markológépes ámokfutó támadt az emberekre Németországban
- A fél világ lángba borult, és nem látni a végét
- A Hezbollah szétzúzása, közvetlen összecsapás Iránnal és az elpusztíthatatlan Netanjahu – Izrael háborújának egy éve
- Nemzeteket és a világot formáló választások éve volt 2024
- Kiderült, mikor és hogyan vesznek búcsút Jimmy Cartertől
- Fokozódik a helyzet Dél-Koreában, már a Boeing is vizsgálódok a repülőgép-baleset ügyében
- Erős üzenetet küldött a közösségi platformok vezetőinek a német kancellár
- A bíróság elrendelte a felfüggesztett dél-koreai elnök letartóztatását
- Tragédiába torkollott a jeti keresése az Egyesült Államokban
- Kiderült, miért söpörhette el Izrael a Hezbollahot
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke nem állt a nyilvánosság elé hétfőn, hogy személyesen értékelje a görög népszavazás eredményét. Vasárnap a görögök meggyőző többsége elutasította a hitelező országok és intézmények feltételeit az Athénnak nyújtott hitelprogram meghosszabbítására.
Juncker múlt hétfőn még azt mondta: ha a görögök nemmel szavaznak, az Európai Unióra mondanak nemet. Egy hét alatt finomodhatott a helyzet, mert hétfőn délben az újságírók elé vetett bizottsági alelnök, az euróért felelős lett Valdis Dombrovskis már azt hangsúlyozza:
Görögország helye Európában van és ott is marad.
Dombrovskis úgy beszél, mint egy jószívű robot. Amikor föltesznek neki egy kérdést, szinte hallani, ahogy sisteregnek az áramkörök a fejében, aztán minden felvetést egy „oké”-val nyugtáz, és lejátszik egy előre rögzített sablon választ.
Az Európai Bizottság tudomásul veszi a görög szavazás eredményét, és tiszteletben tartja az emberek demokratikus választását – kezdi. – Nincs könnyű kiút ebből a bonyolult helyzetből. Túl sok időt vesztegettünk el, és túl sok lehetőséget szalasztottunk el.
Egy gépies feddést is kimér a görög kormányra, amikor azt mondja, hogy Cipraszéknak „felelősen és őszintén kellene viselkedniük a görög néppel. El kell nekik mondaniuk, hogy valójában mi forog kockán.” De hogy valójában mi forog kockán, arról ő sem beszél, inkább azt hangsúlyozza, hogy bármi történik Görögországgal, az euró biztonságban van, mert „minden szükséges eszköz bevetésre készen áll, hogy megőrizzék az eurózóna pénzügyi stabilitását.”
Amikor a seregnyi újságíró részletekre kíváncsi, és azt firtatja, lesz-e új görög mentőcsomag, annak fényében is, hogy a szigorú feltételeket a görögök népszavazáson utasították el, Dombrovskis hárít, és kijelenti: az Európai Bizottság nem tárgyalhat le egy új programot az Eurócsoport engedélye nélkül.
Az Eurócsoport, vagyis az eurózóna pénzügyminiszterei kedden ülnek össze, hogy eldöntsék, dobnak-e új mentőövet Athénnak. Egyúttal az eurózóna kormányainak vezetői is Brüsszelbe utaznak kedden este. Jean-Claude Juncker az Európai Parlamentben, Strasbourgban mond majd beszédet kedden reggel fél kilenckor.
Addig is Dombrovskis annyi vigasztalást tud nyújtani, hogy a görög „nem” ugyan megnehezíti a megoldást, de a Bizottság készen áll rá, hogy megtalálják. Nem zárta ki, hogy előkerülhet a hitelek egy részének az elengedése is. „Láttuk a mostani tárgyalások alatt is, hogy az eurózóna országai készek rá, hogy hitelleírásról tárgyaljanak.” De hogy ne hagyjon túl sok pozitív töltést a teremben, búcsúzóul még hozzáteszi:
Nagyon kevés nyertes lesz ebben a helyzetben.
Rovataink a Facebookon