- Külföld
- Eurologus
- menekültválság
- brüsszel
- európai bizottság
- tanács
- pintér sándor
- orbán viktor
- menekültek németországban
Németország odalépett Brüsszelben
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos balesetet okozott Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
Hétfő délután soronkívüli ülést tartanak az EU belügyminiszterei Brüsszelben. A szervezők hosszú és csúnya vitára számítanak, ahol a menekültek európai elosztását pártoló Németország nem fog kesztyűs kézzel bánni a kvótarendszert ellenző tagállamokkal.
Pintér Sándor belügyminiszter is részt vesz a délutáni vitán, Takács Szabolcs európai uniós ügyekért felelős államtitkár pedig délelőtt tárgyal az októberi EU-csúcs előkészítéséről Brüsszelben. Múlt héten bejelentették, hogy mindkét miniszter a sajtó elé áll majd hétfőn a tanácsülések után.
Vasárnap azonban miniszterelnöki utasításra lemondták a sajtószereplést.
A miniszterelnöki döntés ugyanazon a napon született, amikor Németországban bejelentették, hogy a német-osztrák határon ideiglenesen visszaállítják a határellenőrzést, mert egyszerre túl sok menekült érkezett Münchenbe. Az „ideiglenes” jelző általában legfeljebb harminc napot jelent.
Berlin odateszi magát
A menekültek befogadásával kapcsolatban sokáig végtelen türelmet mutató Angela Merkel augusztus végén szólalt meg először keményen: arra kérte az EU-s országokat, hogy álljanak be egy közös menekültfogadó-rendszerbe. Az elmúlt két hétben pedig a német kormány minden fórumon ezt az üzenetet hangoztatta. Lehet, hogy mostanra fogyott el Berlin türelme, és úgy gondolták: nem árt megtámogatni a német tárgyalópozíciót egy erős húzással.
A délutáni ülésen várhatóan vita nélkül elfogadják majd a 40 ezer menedékkérő EU-n belüli áthelyezéséről szóló korábbi brüsszeli javaslatot, majd rátérnek a keményebb dióra: a 120 ezer embert érintő múlt héten bejelentett csomagra. Ebben az újabb körben Magyarországról is átirányítanának 54 ezer menedékkérőt más EU-s országokba, a magyar kormány azonban már csütörtökön világossá tette, hogy nem kér ebből a megoldásból.
Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker hétvégén is puhította magyar tárgyalópartnereit, de a Reuters szerint a tárgyalások vasárnapra megfeneklettek.
Egyre többen fenyegetnek határellenőrzéssel
Juncker cseh és szlovák vezető politikusokkal is tárgyalt az elmúlt napokban, de ők sem zárták a szívükbe a kötelező kvóták ötletét. Hétfőre átmenetileg Csehországban is visszaállították a határellenőrzést.
Az osztrák kormányban kisebb kavarodás történt: bár vasárnap délután Werner Faymann osztrák kancellár arról beszélt, a németek lépése után Ausztria nem fog most határellenőrzést bevezetni a magyar határon, Sebastian Kurz külügyminiszter pár órával később már mást mondott.
Dánia integrációért felelős minisztere, Inger Stoejberg pénteken azt nyilatkozta, hogy a menekültek elosztása már megvalósult Európában, és Dánia már szép számmal be is fogadott belőlük. Emlékeztetett rá, hogy a szíriai bevándorlók közül ők fogadták be a második legnagyobb menekültcsoportot Európában. Mindazonáltal a múlt héten regisztráció nélkül továbbengedtek egy csapat Svédországba igyekvő menedékkérőt.
Theo Francken, Belgium migrációs minisztere nemrég arra figyelmeztetett, hogy nekik is le kell zárniuk a határaikat, ha a német döntés miatt megugrana a Belgiumba igyekvő bevándorlók száma.
Október közepére tervezik az EU-s vezetők következő csúcstalálkozóját. Ha hétfő délután nem születik politikai megegyezés a közös menekültügyi fellépésről, előrébb hozhatják a csúcs időpontját.
Rovataink a Facebookon