Trump lehet a közös uniós védelem atyja
További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Nagyot bukott a Trump-birodalom 2024-ben
- Az ausztrál kormány egy időre megtiltja a külföldieknek a lakásvásárlást
- Amerikai nehézbombákkal gazdagodott Izrael
- Nemzetbiztonsági rémálomra figyelmeztetnek Elon Musk ügynöksége miatt
- Szamarakat festettek át zebrára egy kínai állatkertben, hogy odacsalogassák a látogatókat
- Meggyilkolták a világ első nyíltan meleg imámját Dél-Afrikában
- Keményen lecsap a rapperekre a líbiai rezsim
- Kényszerleszállást kellett végrehajtania egy tenerifei járatnak, de az utas mégis meghalt
- Többen meghaltak a Libanont ért izraeli légicsapásban
- Újabb tragédia történt a világ legszegényebb régiójában, ahol az életük árán is aranyat bányásznak az emberek
Az Egyesült Államok új elnöke lendületet adhat a közös uniós védelempolitikának. Donald Trump a kampányában kijelentette, hogy nem feltétlenül fogja megvédeni a többi NATO-tagot támadás esetén, ha azok nem költenek eleget a haderejükre. A transzatlanti szövetség ajánlása, hogy mindenki fordítsa a bruttó nemzeti összterméke legalább két százalékát védelmi célokra, de ennek alig néhány európai ország felel meg.
![000 HV5RV](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1403/14034/140342/14034293_cf5cd6ba34fb33b5e38ce38705e04845_wm.jpg)
Európának többet kell költenie a saját védelmére ahelyett, hogy drága és fölösleges főhadiszállásról vagy európai hadseregről álmodik, érvelt Michael Fallon, az unióból kilépni készülő Nagy-Britannia védelmi minisztere is.
Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker már szeptemberi évadnyitó beszédében megemlítette, hogy megizmosítaná a satnya uniós védelempolitikát, a britek kilépése pedig lehetőséget is ad rá, hogy előrukkoljanak az európai haderők valamilyen szintű egybegyúrásával. Többek közt azt javasolta, hogy az uniós hadtesteket a jövőben állandó főhadiszállásról irányítsák.
Federica Mogherini, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerint amiről most szó van, az nem egy európai hadsereg megalkotása, vagy hogy a NATO-főhadiszállás mintájára gründoljanak egy EU-főhadiszállást is Brüsszelben. Nem is az amerikai elnökválasztásra válaszul dolgozták ki a javaslatokat, hanem jóval korábban, de ahogy fogalmazott, azok most „relevánsabbak lehetnek”.
![Federica Mogherini](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1403/14034/140342/14034297_6c41a63c1e20340ff5628eb7ca27391f_wm.jpg)
Használhatóbbá kellene tenni az uniós harccsoportokat, mert hiába vannak meg lassan egy évtizede, soha nem nyúltak hozzájuk. „Talán ideje lenne használni a már meglévő eszközöket” – célzott rá, hogy megpróbálhatnák bevetni az 1500 fős gyorsreagálású csapatokat, amelyeket a tagállamok dobtak össze. „A fő akadály mindig a politikai akarat” – jelezte, hogy a 28 tagállamnak kellene közösen döntenie. A miniszterek abban állapodtak meg, hogy Federica Mogherini 2017 közepéig javaslatokat tesz a harccsoportok „jelentőségének, használhatóságának és bevethetőségének” javítására.
Az uniós védelempolitika másik szunnyadó lehetőségét, az állandó strukturált együttműködést is megpiszkálnák. A legutóbbi, 2009-es alapszerződés-módosítás óta a tagállamok egy része előtt elvileg nyitva a lehetőség, hogy szorosabban összefogjanak, ha „a legnagyobb követelményeket támasztó missziókra tekintettel ezen a területen szigorúbb kötelezettségeket vállaltak”. A miniszteri végkövetkeztetések alapján Federica Mogherini „a lehető leghamarabb” felvázolja a tagállamoknak a lehetőségeket.
Johnson és Szijjártó nem izgul Trump miatt
Mit reagáljon az Európai Unió arra, hogy Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok elnökének? Semmi különöset, válaszolta röviden a brit kormány. Federica Mogherini rendkívüli tanácskozásra hívta össze az uniós külügyminisztereket a hivatalos megbeszélésük előestéjére, vasárnapra, de a brit külügyminiszter, Boris Johnson nem ment el rá, és távolmaradt magyar kollégája, Szijjártó Péter is. Johnson korábban arra szólította fel az európaiakat, hogy hagyják abba a nyavalygást.
Szijjártó Péter is szándékosan, „politikai okok miatt” hagyta ki a be nem tervezett vacsorát. „Szánalmas és egyszerre szórakoztató az európai politikai eliten végigsöprő hisztéria, amelyet az új amerikai elnökválasztás eredménye okoz, Magyarország ebben nem vesz részt” – indokolta a döntést. „Furcsa az a liberális demokráciafelfogás, amely szerint amíg az egyes eliteknek tetsző döntéseket hozzák meg az emberek, addig a demokrácia állapota rendben lévő és követendő; amikor a döntés ellentétes az elit akaratával, akkor válságtanácsot hívnak össze és kritikával illetik.” Ami az Egyesült Államokban történt, az „kifejezetten jó hír”.
Orbán Viktor elsőként állt ki Donald Trump mellett, de a megválasztott elnöknek több olyan kampánykijelentése volt, amelyek az EU és a magyar kormány céljaival is ellentétesek. Például leállítaná a szabadkereskedelmi tárgyalásokat az EU-val, miközben Szijjártó Péter nemrég kijelentette, hogy érdekünk a kereskedelmi akadályok lebontása. (Itt írtunk róla bővebben, miért aggódhatnak az uniós politikusok.)
„Nagyon furcsa lett volna, ha nem beszélünk egy ügyről, amiről az egész világon beszélnek” – gondolta Szijjártó Péterrel ellentétben Miroslav Lajčák. A magyarral szövetséges szlovák kormány tagja szerint nem valami vésztalálkozóra, hanem csak egy kötetlen megbeszélésre gyűltek össze. Szerinte helyes volt, hogy külön összeültek külön egy nappal előbb, hogy ne csak a betervezett, hétfői tanácskozás margóján beszéljenek az elnökválasztás eredményéről és az aznapi programra összpontosíthassanak. A hangulat nem volt ideges vagy feszült, és senki nem kérdőjelezte meg a voksolás eredményét vagy a további együttműködés szükségességét. Többek között a párizsi klímamegállapodásról és az Iránnal kötött atomalku jövőjéről volt szó (Donald Trump azt ígérte a kampányban, hogy mindkettőt felrúgja).
A magyar és a brit külügyminiszter mellett csak a francia hagyta ki az elővacsorát, de ő más programra hivatkozott. Mind a 28 tagállam képviseltette magát valakivel, mondta Federica Mogherini, vagyis a magyar kormány sem maradt teljesen távol.
Ezért nem fért Trump a hétfői programba
Hétfőn Törökországgal kezdtek, ahol a szokásos dilemmával kellett szembenézniük. Még márciusban kötöttek egy alkut, ami töredékére szorította le a migrációt a nyugat-balkáni útvonalon, de ennek a fedezékében Recep Tayyip Erdoğan elnök egyre keményebben lép fel a médiával és az ellenzékével szemben. Szijjártó Péter szerint a megállapodás be nem tartása vagy megszűnése komoly nehézségek elé állíthatja Európát, ezért csak óvatosan kellene kritizálni.
Az EU hat volt szovjet tagköztársasággal foglalkozó programja volt a másik nagy téma. A Keleti Partnerségben az Európai Unió hitelessége forog kockán, mert az EU nem tartja be a megállapodásban rögzített valamennyi ígéretét, mint az Ukrajnának ígért vízummentesség és szabadkereskedelmi egyezmény, panaszkodott Szijjártó Péter. Csakhogy az Egyesült Államoknál még a demokratikus döntés tiszteletben tartását hangsúlyozó miniszter elfelejtette, hogy a hollandok egy (jogilag nem kötelező erejű) népszavazáson elutasították a szabad kereskedelmet is tartalmazó társulási megállapodást Ukrajnával. A kampányban többek között épp a vízummentesség megakadályozásával érveltek az ellenzők.
Szíria se maradt ki, másfél tucatnyian, döntő többségében a szír kormány tagjai kaptak szankciókat.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!
Rovataink a Facebookon