Eszkalálódnak a görög zavargások
További Külföld cikkek
- „Örök vegyi anyagok” szivároghattak ki egy Tokióban található amerikai légibázisról
- Szijjártó Péter: A Közel-Kelet biztonsági kihívásai újabb migrációs hullámhoz vezethetnek
- Orbán Viktor: Bulgária kulcsország Magyarország biztonságos energiaellátásának szempontjából
- Késes támadás egy zágrábi iskolában, egy diák meghalt, egy tanár életéért még küzdenek
- A lengyel külügy bekérette Magyarország nagykövetét a Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt
Az elmúlt napokban Athénban és más görög városokban káoszt gerjesztő zavargók "a demokrácia ellenségei", jelentette ki kedden Kosztasz Karamanlisz görög miniszterelnök a nemzethez intézett újabb üzenetében. Karamanlisz a szombaton egy rendőr által lelőtt 15 éves fiú keddi temetése után ismét nemzeti egységet szorgalmazott. Alexisz Grigoropuloszt, akinek a szombati halála zavargásokat váltott ki több görög városban, kedden temették le Athén egyik külvárosában.
A rádióállomások és televíziós csatornák által közvetített beszédében a kormányfő kérte a politikai pártok vezetőit, akikkel a nap folyamán találkozott, hogy egyhangúlag ítéljék el az erőszakos cselekményeket. "Világosan el kell ítélni az erőszakot, a fosztogatást, a vandalizmust és a szélsőséges elemeket" - hangsúlyozta a kormányfő. "Ezekben az órákban nem lehetnek nemzeti különbségek" - mondta a kormányfő, aki hangsúlyozta eltökéltségét, hogy "helyreállítja a biztonság és a törvényesség érzését".
Karamanlisz közölte: arra kérte a szakszervezeti vezetőket, hogy mondják le a szerdára tervezett athéni általános sztrájkot. A szakszervezetiek közleményben utasították el kérését.
Karamanlisz már hétfőn is tv-beszédben fordult a nemzethez. Akkor bocsánatot kért a nyilvánosság előtt a megölt fiú apjától, és a korábbiaknál keményebb hangot ütött meg a rendbontókkal szemben. Hangsúlyozta: a kormány "nem tűrheti, és nem fogja eltűrni", hogy egyes erők a tragikus incidens ürügyén elfogadhatatlan és veszélyes akciókat szervezzenek az országban.
Patroszban is zavargások törtek ki
Athén és Szaloniki után a nyugat-görögországi Patraszban is összecsapások robbantak ki kedden a tüntetők és a rendőrség között. Mintegy félezer tüntető kövekkel és gyúlékony anyagokkal dobálta meg a kikötőváros rendőrségi központjának épületét. A rendőrség könnygázt vetett be.
Előzőleg Görögország két legnépesebb városából, a fővárosból, Athénból és Szalonikiből érkeztek hírek a tüntetők és a rendőrség közötti összecsapásokról. Athén központjában - az Alekszandrosz sugárúton - kora este kiújultak a zavargások. A csoportokba verődött fiatalok kövekkel dobálták meg a rendőröket, üzletek kirakatait zúzták be, s parkoló autókat rongáltak meg. A rendőrség itt is könnygázzal próbálta szétoszlatni a randalírozó tömeget.
A kereskedők és a hatóságok "katasztrofálisnak" nevezték az immár napok óta tartó rendbontások során a vandalizmussal és fosztogatással okozott kárt. Sajtójelentések szerint a fosztogatók vittek mindent, ami mozdíthatót csak találtak az athéni belvárosi üzletek kitört kirakatai mögött: ruhákat, ékszereket, élelmiszert.
Az athéni főpolgármester-helyettes azt latolgatta, hogy a történtek milyen hatással lesznek Athén idegenforgalmára a karácsony előtti időszakban. Mint rámutatott, a vandalizmus éppen a nemzetközi pénzügyi válság közepette rontja a többek között ókori nevezetességeiről ismert város nemzetközi hírét.
AI: "büntető jellegű erőszak"
A médiában látható képsorok és szemtanúk beszámolói alapján egyre több a bizonyíték arra, hogy a görög rendőrség békés tüntetőket bántalmaz, áll az Amnesty International kedden Londonban közzétett állásfoglalásában.
A világ legnagyobb emberi jogi szervezete által a Görögországban zajló megmozdulásokról kiadott elemzés azt állítja: az AI görög tagjai olyan esetekről számolnak be, amelyekben rendőrök a demonstrációk békés részvevői ellen alkalmaznak "büntető jellegű erőszakot", és nem azok ellen, akik erőszakcselekményeket szítanak és rombolnak. Az Amnesty International szerint a rendőrök a szervezet két tagját is gumibottal összeverték.
Az összecsapások előzményeiről az AI beszámolójában az áll, hogy a görög rendőrség jelentése szerint két, gépjárműben ülő rendőrre támadt rá 20-30 fiatal. Az egyik rendőr két lövést adott le a levegőbe, egyet a földbe; ez utóbbi lövedék visszapattant, és halálos sérülést okozott egy 15 éves fiúnak.
Az Amnesty International azonban úgy értesült, hogy a fiatal, akinek halála nyomán a zavargások kirobbantak, a barátaival volt szombat este, amikor 21 óra tájban két rendőr járművel odament a társasághoz, és "szóváltásba bocsátkoztak velük". Amikor a rendőrök távoztak, a fiatalok egyike sörösüveget hajított a rendőrautó felé.
A rendőrök erre gyalogosan visszamentek, és ismét "gyalázkodásba" keveredtek a társasággal. E szóváltás során az egyik rendőrtiszt három lövést adott le, ezek egyike sebesítette meg halálosan az áldozatot, áll az emberi jogi szervezet keddi jelentésében.
Az AI szerint a rendőrség és a szemtanúk nyilatkozatai ellentmondanak egymásnak, és csak egy azonnali, független, alapos és pártatlan vizsgálat tárhatja fel az események láncolatát.
A szervezet szerint azonban a fiatalember halála és a megmozdulások során alkalmazott, "aránytalannak tűnő" rendőri erő a rendőrség által elkövetett súlyos emberijog-sértések "egyértelmű mintáját" követi. Ennek része a túlzott erő bevetése, a kínzás és a rossz bánásmód egyéb formái, a tűzfegyverrel való visszaélés és a rendfenntartó szervezetek mindegyikére jellemző büntetlenség.
A jelentés szerint az Amnesty International széleskörűen feltárta a görög rendészeti szervek emberi jogi jogsértéseit, és többször is felszólította a görög hatóságokat az e jogsértések előfordulását lehetővé tévő rendszer alapos felülvizsgálatára.