További Külföld cikkek
- Még a sör is szikrázó luxuscikk Kim Dzsongun uralma alatt
- Nyolc embert ítéltek el egy tanár lefejezése miatt Párizsban
- Saját vadászgépét lőtte le véletlenül Jemen partjainál az Egyesült Államok
- Donald Trump azzal fenyegetőzik, hogy visszaveszi a Panama-csatornát
- Kína bejelentette: fel fognak lépni a Tajvannak nyújtott legújabb amerikai támogatással szemben
Fuád Szinjóra libanoni kormányfő kijelentette, hogy nem mond le annak ellenére sem, hogy a Szíria-barát Hezbollah és szövetségesei tömegtüntetést szerveztek péntekre, amivel lemondásra akarják kényszeríteni a kormányt. Az ellenzékiek csütörtökön közleményben hívták fel a libanoniakat arra, hogy pénteken délután Bejrút központjában ülődemonstrációval követeljék a kormány lemondását, és a nemzeti egységkormány megalakítását.
„Minden libanoni – függetlenül attól, honnan származik, miben hisz és milyen vallású – hivatalos egy békés, civilizált népi mozgalomba” – hívott meg minden libanonit televíziós beszédében Hasszán Naszrallah, a síita Hezbollah vezetője. Naszrallah élesen bírálta Szinjóra kormányát, amiért „nem támogatták a Hezbollahot” nyáron, az Izraellel vívott háborúban, egyben azzal vádolta a kormány tagjait, hogy reménykedtek a Hezbollah teljes felmorzsolódásában.
A kormányváltásnak a parlamentben a helye
A miniszterelnök az állami televízióban csütörtök este elmondott beszédében megfogadta, hogy a Szíria-ellenes kabinet nem bukik meg, bár az ellenzék puccsot tervez Libanon demokratikus rendszere, annak törvényei és intézményei ellen, írja a Reuters. „A kormány elmozdítására csak a parlamenten keresztül van lehetőség” – fogalmazott a Szinjóra.
A Hezbollah és szövetségesei – Nabih Berri parlamenti elnök, a síita Amal Mozgalom tagja és a keresztény vezető, Michel Aoun Szabad Hazafias Mozgalma – ugyanakkor azt mondják, nagyobb részvételt szeretnének a döntéshozatalban, és több helyet a kormányban, ami megfelelően tükrözné a politikai súlyukat.
A Nyugat-barát oldal szerint az ellenzék azért akarja megbuktatni a kormányt, hogy ki tudjon siklani a volt miniszterelnök, Rafik Hariri meggyilkolása ügyében eljárni hivatott nemzetközi bíróság ítélete elől. A gyanú szerint a gyilkosság hátterében Damaszkusz áll, amit Szíria következetesen tagad, csapatait azonban, elsősorban az Egyesült Államok és Franciaország diktálta nemzetközi nyomásra kivonta Libanonból. A Szinjóra-kormány múlt héten fogadta el az ENSZ tervezetét, így felállhat a Hariri-gyilkosság ügyét vizsgáló különleges bíróság.
A demonstráció utcai harccá alakulhat
Egyre erősödnek Libanonban azok a félelmek, hogy a demonstrációk utcai harcokhoz vezethetnek, ami tovább mélyítené a politikai válságot, és a felekezeti villongásokkal fejetlenségbe taszítaná Libanont. Pénteken reggel több ezer biztonsági embert vezényeltek Bejrút belvárosába, ahol tömeges részvételre számítanak, valamint fokozottan védik a város bejáratait is. A hadsereg a tervek szerint csak akkor avatkozik közbe, ha erőszakot kell megfékezni, vagy ha a tüntetők kormányzati épületeket akarnak megtámadni.
Szinjóra kormánya a múlt hónapban gyengült meg, mikor hat ellenzéki miniszter lemondott, majd november 21-én meggyilkolták a Szíria-barát kabinetminisztert, Pierre Dzsemájelt. Az összesen 24 fős kormány így már csak 17 tagú, csak eggyel több az alkotmányban előírt minimális létszámnál. Ha még két miniszter lemond mandátumáról vagy meghal, a kormány automatikusan megbukik.