További Külföld cikkek
-
Nagyot bukott a Trump-birodalom 2024-ben
- Az ausztrál kormány egy időre megtiltja a külföldieknek a lakásvásárlást
- Amerikai nehézbombákkal gazdagodott Izrael
- Nemzetbiztonsági rémálomra figyelmeztetnek Elon Musk ügynöksége miatt
- Szamarakat festettek át zebrára egy kínai állatkertben, hogy odacsalogassák a látogatókat
A Gázai övezetben június 25-én elrabolt Gilad Salit izraeli tizedest néhány nappal ezelőtt Egyiptomba szállították, hogy megállapodás keretében palesztin foglyokra cseréljék, írta kedden palesztin forrásokra hivatkozva az al-Hajat című arab nyelvű újság.
A Londonban megjelenő szaúd-arábiai napilap értesülése szerint a cserét három szakaszban hajtják végre. Előbb szabadon engedik a Hamász radikális mozgalommal kapcsolatban álló fegyveresek által elrabolt izraeli tizedest. Második lépésként azonnal kiszabadul 300 palesztin fogoly. Ezt követően az év végéig további ötszáz palesztin engednek el két csoportban.
![](http://index.hu/cikkepek/0609/kulfold/salit.jpg)
Salit szabadonbocsátásáért tüntető New Yorkiak
Az izraeli hadsereg nagyszabású offenzívát folytat a Gázai övezetben, amióta június 25-én a Hamásszal kapcsolatban álló palesztin fegyveresek elhurcolták Gilad Salit izraeli tizedest.
Egy szaúdi újság már napokkal ezelőtt írt a tervezett fogolycseréről. A csere nem vonatkozik sem a palesztin kormány még izraeli őrizetben lévő négy miniszterére, sem a szintén izraeli őrizetben lévő 29 parlamenti képviselőre, sem Marván Bargútira, a Fatah palesztin mozgalom vezetőjére.
Salit augusztus 28-án ünnepelte huszadik születésnapját. A palesztin kormányszóvivő akkor elmondta, hogy az izraeli katona "ép és egészséges".
Újra előkerülhet az útiterv
Simon Peresz, az izraeli miniszterelnök helyettese a Salitról szóló hírek hallatán kijelentette, hogy amint a tizedes épségben hazaérkezik, Ehud Olmert miniszterelnök a béketárgyalások újrakezdését fogja javasolni Mahmúd Abbasznak, a Palesztin Hatóság elnökének az útiterv néven elhíresült béketerv alapján.
Peresz csak Salit szabadságától tette függővé a tárgyalásokat, nem hozta kapcsolatba a Hezbollah fogságában lévő további két izraeli katona sorsával, írja a Haarec. A Hamasz és a Hezbollah is kijelentette már, hogy túszejtő akcióik között nincs semmiféle összefüggés.
Abbasz a bahraini Ahbar al-Halij című lapban kedd reggel megjelent nyilatkozatában kijelentette, hogy a fogolycsere ügyében történtek előrelépések. Állítása szerint Egyiptom letétként tartaná az országban Salit tizedest, amíg a palesztin bebörtönzöttek el nem nyerik szabadságukat. Olmert viszont már hétfőn úgy fogalmazott, hogy addig nem enged el egy bebörtönzöttet sem, amíg a tizedes meg nem érkezik Izraelbe.