Chuck Norris is Gingrich mögé állt

2012.01.21. 18:38

Minden megfordult egy hét alatt a szombaton előválasztó Dél-Karolinában, ahol Mitt Romney sima győzelme helyett már inkább Newt Gingrich-nek áll a zászló, de legalábbis hatalmas csata várható az első helyért. Az első déli államban megrendezett szombati előválasztásnak külön súlyt ad, hogy 1980 óta mindig az lett a későbbi republikánus elnökjelölt, aki Dél-Karolinában meg tudta nyerni az előválasztást.

Mindenképpen az esélylatolgatás élére kívánkozik, hogy Chuck Norris ezúttal is beszállt az elnökválasztási küzdelembe, négy éve Mike Huckabee-t, most pedig Newt Gingrich-et biztosította támogatásáról. A színész saját és felesége, Gena nevében úgy vélte, Gingrich a legmegfelelőbb talpon maradt ember a csatatéren, hogy szembeszálljon Barack Obamával és rettegett kampánygépezetével.

Könnyen lehet, hogy Norris legalábbis Dél-Karolinában a nyerőre tett, a volt házelnök ugyanis egészen elképesztő hajrával tíz pontot erősödött a héten a déli államban, és a RealClearPolitics összesítése szerint már 32,8 százalékkal átvette a vezetést a 30,2 százalékra mért Romneytól. A PPP és az American Research Group legutóbbi polljaiban pedig már jelentős előnyre is szert tett a republikánus verseny nagy esélyesével szemben.

 

A felméréseknek megfelelően az előző héten még biztos befutónak tűnő Romney kampánycsapatának tagjai már próbálták csökkenteni a várakozásokat, miközben Gingrich egyik embere nyíltan arról beszélt, hogy a volt házelnök szerintük 4-6 ponttal végezhet majd a volt massachusetts-i kormányzó előtt.

A momentum mindenképpen Gingrich-nél van, aki a héten az államban rendezett mindkét tévévitából megerősödve került ki, csütörtökön pedig a kampányát felfüggesztő Rick Perry texasi kormányzó támogatását is elnyerte . Mitt Romney feltehetően ennél kevesebbet profitált a héten szintén visszalépő, mérsékelt Jon Huntsman támogatásából a konzervatívabb államban.

Fotó: Emmanuel Dunand

Úgy tűnik, hogy Gingrich-et nem vetette vissza exfelesége csütörtökön leadott interjújra sem, amelyben a nő azzal vádolta a volt házelnököt, hogy nyitott házasságot javasolt neki, mielőtt másnap a családi értékek fontosságáról szónokolt.

A nehéz hetet letudó Romneyt ezzel szemben üzleti múltja miatt támadták, és azért is ostorozták, mert még mindig nem hozta nyilvánosságra adóbevallásait. A volt massachusetts-i kormányzónak az sem jött jókor, hogy éppen csütörtökön derült ki, valójában nem ő, hanem Rick Santorum nyerte meg szorosan január 3-án az iowai kaukuszt.

Santorum azonban hiába állította be magát a valódi konzervatív választásnak, a felmérések szerint sem az iowai fordulatból, sem evangéliumi vezetők korábbi támogatásából nem tudott jelentősen profitálni Dél-Karolinában. Nagy csata várható 14 százalék környékén a harmadik helyért a volt pennsylvaniai szenátor és Ron Paul között, aki a New Hampshire-i második hellyel megszerzett lendülete ellenére kicsit háttérbe szorult Dél-Karolinában.

Az egyébként is izgalmas dél-karolinai versengést pedig még a talk-show-járól ismert és a Megyeri híd névadójának is pályázó Stephen Colbert is színesítette, aki vicckampányt indított a déli államban. Pénteken még az elnökjelölti küzdelemtől már másfél hónapja elbúcsúzó Herman Caint is magával rángatta, és arra próbálta rávenni a szavazókat, hogy figyeljenek a volt pizzamogul nevére a szavazólapon. „Herman Cain valójában én vagyok" – mondta Colbert, aki saját jogon természetesen nem szerepel a szavazólapon. Egy pikáns kampánybeszédet és értékelést azért eredménytől függetlenül várhatunk tőle az előválasztás után.

Fotó: Richard Ellis

Lehet, hogy Gingrich egyértelműen győz, de az sem kizárt, hogy az iowai drámához hasonló éjszaka előtt állunk, és a végén csak néhány szavazat fog dönteni. A dél-karolinai előválasztás eseményeit szokás szerint éjszaka élőben közvetítjük, tartsanak velünk!