Trump: Az első napomon nekiállunk a falnak
További Fehér ház cikkek
- Soros György egykori jobbkeze lesz Donald Trump pénzügyminisztere
- Tömeges elbocsátásokat tervez Elon Musk az amerikai adminisztrációban
- Magyar származású főigazgatót nevezett ki Donald Trump
- Nem sokat teketóriázott Trump, bejelentette a legújabb miniszterjelöltjét
- Donald Trump győzött, teljesen megúszhatja a börtönt
Az elmúlt héten többen is azt találgatták, hogy esetleg változhat Donald Trump álláspontja a bevándorlás kérdésében, azonban a kampány utolsó két hónapjára ugyanúgy a mexikói határra tervezett fallal és az illegális bevándorlók deportálásának ígéretével fordult rá a republikánus elnökjelölt.
„Az első napomon megkezdjük a munkálatokat az áthatolhatatlan, magas, hatalmas, gyönyörű déli határfalon" – mondta az arizonai Phoenixben a bevándorlásról tartott nagyszabású beszédében. A legmodernebb technológiával szűrnék ki a föld alatti alagutakat, de légi megfigyelést is ígért.
Mexikó fizet a falért. 100 százalék
– mondta, de mexikói villámlátogatása után méltatta „a nagyszerű mexikói népet és vezetőket".
Ez az ígéret azért is érdekes, mert Trump a beszéde előtt átrepült Mexikóba, ahol találkozott Enrique Peña Nieto elnökkel. Ez jó alkalom volt arra, hogy egy megválasztott államfő mellett ő maga is elnökinek mutatkozzon. Utána tartottak egy rövid sajtótájékoztatót, amin Trump azt mondta, nem került elő a fal finanszírozásának kérdése, viszont mindketten elismerték, hogy a másik országnak joga van fizikai akadályt, vagy falat építeni. Később azonban Enrique Peña Nieto a Twitterén azt írta, hogy a találkozó kezdetén világosan megmondta Trumpnak, Mexikó nem fogja kifizetni a falat.
Trump Phoenixben azt mondta, hogy az illegálisan Amerikában tartózkodó bűnözők deportálása a legfontosabb, zéró tolerancia lenne érvényben velük szemben. Viszont az összes elfogott illegális bevándorlót hazaküldené, legális státuszt csak akkor szerezhetnek, ha előbb visszatérnek a saját országukba. Azt is megismételte, hogy ideológiai tesztnek vetné alá az érkező bevándorlókat, Szíriából és Líbiából pedig senkit sem engednének be.
Demokrata ellenfelét, Hillary Clintont azzal vádolta, hogy első 100 napja alatt tömeges amnesztiát adna az illegális bevándorlóknak. Szerinte a folyamatosan érkezők miatt az afro-amerikai és latinó munkások munkalehetőségei szűkülnek, miközben az egész bevándorlásügyi vitában az amerikai állampolgárok szempontja az elsődleges.
Múlt hét elején Trump még úgy nyilatkozott, nyitott arra, hogy törvényileg szabályozzák az országban tartózkodó illegális bevándorlók helyzetét, akár úgy, hogy az érintettek az Egyesült Államokban maradhassanak, ezért is gondolták sokan, hogy az álláspontján finomítva akar elérni új választókat kicsit több mint két hónappal az elnökválasztás előtt. Azonban később a CNN-nek adott interjújában viszont elzárkózott attól, hogy a már az országban lévő illegális bevándorlók maradhassanak. Szerinte a helyzetüket csak akkor rendezhetik, ha elhagyják az Egyesült Államokat, majd visszatérnek és elkezdenek adót fizetni, papírokat szereznek és úgy maradnak az országban. Ezt ismételte meg a szerda esti beszédében is.
A BBC szerint a beszéd után bejelentette Trump 23 fős latinó tanácsadó testületének egyik tagja, hogy lemond, mert nem azt hallotta, amit várt. Egy konzervatív latinó szervezet vezetője is csalódottan nyilatkozott.
Rovataink a Facebookon