- Kultúr
- Cikkek
- star wars
- indiana jones
- alien
- oscar
- oscar-díj
- james bond
- harry potter
- bourne
- terminator
Hány Oscart kapott a Star Wars?
További Cikkek cikkek
James Bond két és fél Oscarja
A híres mozgóképtörténeti franchise-ok közül legelőször Bond kapott aranyszobrot: stílusosan az 1964-es Goldfingerért, amiben a címbéli, ördögi főgonosz (Gert Fröbe) aranyba mártotta az epizód egyik jócsaját, Shirley Eatont. Az Oscar viszont nem ezért a látványeffektekért és a híresen jó Bond-kütyükért járt, hanem Norman Wanstall hangmérnök-csapatának.
A második, és egyben utolsó Bond-Oscart 1966-ban a Tűzgolyó kapta, teljesen megérdemelten. John Stears trükkmester valóban összerakta a film elején látható hátirakétát, amivel Bond elmenekül a kastélyból, a legendás Aston Martin DB5-ösökbe tényleg beépítette a pajzsot meg a vízágyút, igazi cápák közé dobatta be Connery-dublőrét, Bill Cummingst, a szigonnyal lövöldöző búvárok harcát pedig azóta is etalonként emlegeti minden tengerimádó filmes. Bár hivatalosan nem számít Oscarnak, a Bond-filmek producere, Albert R. Broccoli a 82-es gálán a korszak 007-esétől, Roger Moore-tól vehette át a Filmakadémia Irving G. Thalberg-emlékdíját, pont 20 évvel a Dr. No premierje után.
Díjeső a Csillagok háborújának
John Stears az Oscar-díja után a Bond-filmek állandó trükkgyárosa lett, benne volt a Csak kétszer élsz, az Őfelsége titkosszolgálatában és Az aranypisztolyos férfi stábjában is. Második speciális effekt-díját viszont már a 77-es Csillagok háborújáért kapta: Stears tervezte a fénykardokat, Luke terepsiklóját és a Halálcsillag makettjét, de ő rakta össze az első guruló-csipogó R2D2-t is. Szintén speciális effekt-díjat kapott a modellkészítő Grant McCune, Robert Blalack, valamint John Dykstra és Richard Edlund, akik külön a filmhez fejlesztettek ki egy új kameratechnikát.
A Star Wars természetesen több kategóriában is tarolt az 1978-as Oscar-gálán. Díjazták többek között John Mollo jelmeztervezőt, aki 76-ban készítette el Ralph McQuarrie illusztrátorral közösen Darth Vader kultikus sisakját, a német rohambili és a gázálarcos űrbogár szerelemgyerekét (naplórészleteiből kiderül: a jókat cowboyszerkóba, a gonoszokat náci egyenruhába kellett öltöztetnie). Látványtervezői Oscart kapott Leslie Dilley és Roger Christian, az űrhajóbelsők és a tatuini épületek felelősei, akik Sterling géppisztolyokból buherálták össze az első sugárvetőket (ők ketten álmodták meg egy évvel később a Nostromo szervízfolyosóit is), valamint John Barry és az asszisztense, Norman Reynolds, akik a londoni Elstree stúdióban építették fel a díszlet-Millenium Falcont.
Lucas vágóként dolgozó felesége, Marcia Lucas mellett díjat kapott a zeneszerző John Williams is, akinek egyébként ez már a harmadik Oscarja volt a Hegedűs a háztetőn és a Cápa után, ráadásul biztosra ment: ha nem a Csillagok háborújával akkor a Harmadik típusú találkozásokkal nyert volna 78-ban. Don MacDougall, Ray West, Bob Minkler és Derek Ball a hangokért kaptak díjat, de a Star Wars nyert egy speciális Oscart is a kuttyogó-prüttyögő űrlény- és robothangokért: az iszonyatosan lámpalázas Ben Burttnek az Oscar-hasonmás C3PO, R2D2 és Mark Hamill adták át az aranyszobrot:
A Birodalom visszavág az 1981-es Oscar-gálán már csak a legjobb hang kategóriában tudott győzni (Bill Varney, Steve Maslow,
Gregg Landaker és Peter Sutton kapták a díjat), az Industrial Light & Magic speciális effektesei (Brian Johnson, Richard Edlund, Dennis Muren és Bruce Nicholson) viszont különdíjat vehettek át, többek között a stop motion technikával mozgatott AT-AT lépegetőkért és a hothi csata többi látványos trükkjéért. Edlund és Muren 84-ben az endori légirobogós üldözési jelenetért és a Jedi visszatér többi látványosságáért is Oscar-különdíjat kapott a Filmakadémiától.
Indiana Jones és a hét aranybálvány
Bevált recepten sose változtass: George Lucas a kalapos régészprofesszor nácik elleni harcához több Star Wars-veterán stábtagot is leigazolt, így természetesen a 82-es Ocar-gálán a Frigyláda is jól szerepelt a díszlet, speciális effekt és a hang kategóriákban, ráadásul Michael Kahn vágó is kapott egy díjat. A Star Wars-űrhajók építői, Norman Reynolds és Leslie Dilley látványtervezők ezúttal a nyitójelenetben látható dél-amerikai templommal és a lángoló nepáli kocsma díszleteiével nyerték meg a második Oscarjukat (Michael Ford az elsőt).
Az ILM jól összeszokott effektescsapata, Richard Edlund, Bruce Nicholson és Joe Johnston (Kit Westtel kiegészülve) az emlékezetes kőgolyó elől menekülős jelenetért (ahol Harrison Ford annak ellenére halálos veszélyben volt, hogy a golyó üveggyapotból készült!), a szétolvadó arcú nácikért meg a többi mechanikus és pirotechnikai trükkért vihetett haza újabb Oscart. West első munkája egyébként a Jedi visszatér légirobogós jelenetében volt, az ILM-esekkel eltöltött időkről itt mesél. A Birodalom visszavág Oscar-díjas hangfelelősei, Bill Varney, Steve Maslow és Gregg Landaker a Frigyládával is nyertek, és a film egy különdíjat is kapott a hangvágásért (Ben Burtt, Richard L. Anderson).
Az Indy-rajongók a Végzet templomát tartják a sorozat leggyengébb részének (Spielberg is bevallottan csak azért forgatott le, hogy megdughassa a női főszereplőt, Kate Capshaw-t), Dennis Muren viszont ismét megérdemelten vihette haza a sokadik Oscar-díját a lávató feletti csillés hullámvasutazásért, a műanyag majomagyvelőért és az ILM többi, szándékosan oldszkúl filmtrükkjéért (részletesen lásd itt). Murren egyébként kegyetlenül zseniális fickó, összesen 6 Oscart gyűjtött be olyan blockbusterekkel, mint az E.T., A Jedi visszatér, A mélység titka, a Terminator 2 és a Jurassic Park. A 89-es Utolsó kereszteslovag viszont hiába volt Sean Connery vendégszereplése és Indy fiatal évei miatt a legjobban sikerült epizód, Oscart csak Ben Burtt és Richard Hymns kapott a hangvágásért.
Alien Vs. Predator Vs. Terminator
A Nyolcadik utas: a Halál 1980-as speciális effekt-díja elsősorban a svájci szürrealista művésznek, H.R. Gigernek volt köszönhető, pedig a savat nyáladzó, duplafogsoros idegen faj igazából csak a szelídített változata a Ridley Scottot megihlető Giger-festmények péniszfejű űrparazitáinak. A szerencsétlen John Hurtből kikelő xenomorf embernagyságú verzióját egy nem kevésbé tehetséges bábos, Carlo Rambaldi készítette el latexből. Az Oscar-díjas trükkmesteri csapatban volt még az űrhajómodelleket készítő Denys Ayling, valamint Brian Johnson és Nick Allder, akik mindent a két kezükkel építettek meg a lángszóróktól kezdve a Nostromo kicsinyített másáig (az AliensOnline-on részletesen olvasható a munkájuk).
A 79-es Alien-trükkcsapat és James Cameron mellett a 2008-ban elhunyt zseniális maszkmesternek, Stan Winstonnak is óriási szerepe volt abban, hogy a videókorszak legendás Alien-Predator-Terminator mesterhármasából kettő Oscart kapott. Ő tervezte többek között a T-800-as fémcsontvázát, de az első Oscar-díját A bolygó neve: Halál habszivacs Alien-királynőjéért kapta (a film Don Sharpe cuppogásaival és halálordításaival a legjobb hang kategóriában is győzött, az effektek meghallgathatóak itt). Winston a Predátor raszta űrharcosával sajnos csak az Oscar-jelölésig jutott, a Terminator 2-vel viszont két díjat is bezsebelt: a félig fémarcú Schwarzi sminkjéért a legjobb maszk, a koponyákat kilapító Skynet-lánctalpasért a legjobb speciális effekt díjával jutalmazták. (Ezek mellé 94-ben egy negyedik Oscart is kapott a Jurassic Parkban autót borogató, animatronic T-Rexért, megosztva az Indy-filmeknél magasztalt Dennis Murennel.)
A legkedveltebb blockbuster-szériák Oscar-díjai
Gyűrűk Ura-filmek: 17
A gyűrű szövetsége: 4 Oscar
Két torony: 2 Oscar
A király visszatér: 11 Oscar
Keresztapa-filmek: 9
Keresztapa: 3 Oscar
Keresztapa 2: 6 Oscar
Star Wars-filmek: 7
Csillagok háborúja: 6 Oscar + 1 különdíj a hangokért
A Birodalom visszavág: 1 Oscar + 1 különdíj a vizuális effektekért
A Jedi Visszatér: 1 különdíj a vizuális effektekért
Indiana Jones-filmek: 6
Az elveszett frigyláda fosztogatói: 4 Oscar + 1 különdíj a hangvágásért
A Végzet Temploma: 1 Oscar
Az utolsó kereszteslovag: 1 Oscar
Terminátor-filmek: 4
Terminátor 2 - Az ítélet napja: 4 Oscar
Mátrix-filmek: 4
Mátrix: 4 Oscar
Jurassic Park-filmek: 3
Jurassic Park: 3 Oscar
Alien-filmek: 3
A nyolcadik utas: a Halál: 1 Oscar
A bolygó neve: Halál: 2 Oscar
Rocky-filmek: 3
Rocky: 3 Oscar
Bourne-filmek: 3
Bourne-ultimátum: 3 Oscar
James Bond-filmek: 2
Goldfinger: 1 Oscar
Tűzgolyó: 1 Oscar
Akadémiai életműdíj Albert Broccoli producernek
Vissza a jövőbe-filmek: 1
Vissza a jövőbe 1: 1 Oscar
Star Trek-filmek: 1
Star Trek-reboot: 1 Oscar
Harry Potter-filmek: 0
Die Hard-filmek: 0
Rambo-filmek: 0
Predátor-filmek: 0
Halálos fegyver-filmek: 0
Alkonyat-filmek: 0