Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Cikkek cikkek
A top 100 különlegessége, hogy Schickel és Corliss nem állítottak fel sorrendet a filmek között - mind a százat a legjobbnak tartják és csak az ábécésorrend döntött a címek közlésénél. Nem minden klasszikus került be automatikusan: nagy meglepetésre az Elfújta a szél kimaradt a száz legjobb közül.
Varázslat
Top 100: nem kerültek be
"Egyikünk sincs oda különösebben azért a filmért" - magyarázta Schickel a Reutersnak. " Az Elfújta a szél nem más, mint egy felfújt műeposz."
A kritikusok legfőbb szempontja az volt, volt-e "varázslat" az adott filmben, vagyis sikerült-e elvarázsolnia őket. Schickel azt is elárulta, hogy a válogatás során nem mindig értettek egyet Corlisszal.
"Ez az egész nagyon szubjektív műfaj, persze. Szeretünk, vagy éppen gyűlölünk valamit, és néha meg se tudjuk magyarázni, miért" - tette hozzá.
Menzel a legjobbak között
A válogatást 1923-tól kezdték - ez volt az az év, amikor a Time először megjelent - és évtizedekre lebontva haladtak. A kilencvenes éveket például Tarantino Ponyvaregénye, a huszonegyedik század első évtizedét pedig Almodovar Beszélj hozzá című filmje uralta. A huszas évekből a német Fritz Lang futurisztikus klasszikusa, az 1927-es Metropolis került a legjobbak közé, míg a negyvenes évekből Orson Welles Aranypolgárát emelte ki a két kritikus.
Érdekes adat, hogy a filmek majdnem fele Amerikán kívül készült: köztük van Menzel filmje, a Szigorúan ellenőrzött vonatok, a lengyel Krzysztof Kieslowski tízrészes filmje a tízparancsolatról, a Dekalog, Wim Wenders kultfilmje az angyalokról, a Berlin fölött az ég, és a brazil Isten városa 2002-ből, amit a magyar mozik is nagy sikerrrel vetítettek. Magyar film nem került fel a listára.
Rendezők, színészek
A legendás Martin Scorsese, aki eddig egyszer sem kapott rendezéseiért Oscar-díjat, itt megnyerte a rendezők versenyét - három filmje is felkerült a százas listára: Nagymenők, a Dühöngő bika, és a Taxisofőr.
Robert De Niro öt filmje is ott van a Time listáján, míg a legjobb alakítás díját Marlon Brando (Rakparton), James Cagney (Megszállottság), Cary Grant (Forgószél), Faye Dunaway (Kínai negyed) és Barbara Stanwyck (Kettős kárigény) kapta.
A teljes lista a Time honlapján olvasható.