Mindeközben a Vatikánban kisállatos ráncfelvarrást kapott a Szent Péter-bazilika
A katolikus egyház a jubileumi évek ünneplését szokta úgy kezdeni, hogy rituálisan megnyitja a négy patriarchális bazilika kapuit. Arra viszont nem hiszem, hogy volt már példa, hogy ezután a négyből az egyik, a Szent Péter-bazilika homlokzatára felhőt, oroszlánt, majmot (és mellé elrettentésül: szmogot és felégetett földeket) vetítsenek a Világbank által támogatott Fiat Lux, azaz Legyen Világosság: Világítsuk meg közös lakhelyünket kezdeményezés részeként. Kedd este ezt is kipipálta a Vatikán, miközben Párizsban a világ vezetői az aktuális klímacsúcson igyekeznek megállítani a globális felmelegedést. A szivárvány tövében kincs, a képre kattintva egy egész galéria van:
Most vagy soha.
– mondta a környezetvédelem mellett közismerten elkötelezett Ferenc pápa még a 21. ENSZ-klímacsúcs kezdete előtt, utalva a világ vezetőinek felelősségére. A brazil Sebastiao Salgado, az amerikai Joel Sartore és a francia Yann Arthus Bertrand képeit vetítették többek közt, zene helyett madárcsicsergés, viharmorajlás és néha egy kis csend kísérte a képeket a Szent Péter-téren, ahova több ezren mentek ki megnézni az egyórás előadást. A klímacsúcsról bővebben az EUrologuson olvashat: Nincs B-terv: mire elég 150 kormányfő találkozója Párizsban?
Összesen 147 állam- és kormányfő találkozik a legmagasabb szinten, 170 millió eurós számlát maguk mögött hagyva a franciáknak, köztük van a két legnagyobb szennyező, az USA és Kína vezetője is. Egy mindent betonba foglaló megállapodás helyett olyan globális alku születhet, amely ötévente fokozatosan kényszerítheti rá a világ országait az üvegházhatású gázkibocsátás drasztikus csökkentésére.