Magyar olimpikonok felejthetetlen és elfeledett pillanatai
Péntek este Londonban az ünnepélyes megnyitóval kezdetét veszi a XXX. nyári olimpia. Képeinkkel szeretnénk felidézni a magyarok nyári olimpiai szerepléseinek néhány izgalmas, érdekes, hol mulatságos, hol drámai pillanatát. Válogatásunkba természetesen nem férhetett be mindenki, a kimaradtaktól elnézést kérünk.
1908. London. Weisz Richárd szupernehézsúlyú bírkózó kötöttfogású olimpiai bajnok lett az orosz Alekszandr Petrov legyőzésével. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
1936. Berlin. A magyar csapat versenyzőnői az olimpiai stadionnál. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
1936. Berlin. Csík Ferenc, a 100 méteres gyorsúszás olimpiai bajnoka. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
1948. London. Takács Károly sportlövő, a gyorstüzelő pisztoly olimpiai bajnoka 580 ponttal. (Fotó:
Getty Images / Europress / Getty)
1948. London. Eredményhirdetés: a magyar férfi úszók (Nyéki Imre, Mitró György, Szathmáry Elemér és Kádas Géza) ezüstérmesek lettek a 4x200 méteres váltóban. Az aranyat az Egyesült Államok, a bronzot Franciaország csapata szerezte meg. (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
1948. London. Elek Ilonát, a tőrvívás női bajnokát ünnepli a magyar csapat. (Fotó:
William Sumits / Europress / Getty)
1948. London. Papp László középsúlyú ökölvívó első olimpiai aranyát szerezte Johnny Wright legyőzésével. (Fotó:
I.o.c. / Europress / Getty)
1952. Helsinki. Novák Éva ezüstérmes lett 200 m mellúszásban. Novák négyszáz gyorson is ezüstöt szerzett, míg a négyszer százas gyorsváltó tagjaként egy aranyérmet is hazahozhatott. (Fotó:
Nat Farbman / Europress / Getty)
1952. Helsinki. Csermák József olimpiai rekorddal lett a kalapácsvetés bajnoka. (Fotó:
Mark Kauffman. / Europress / Getty)
1952. augusztus 7. Szob. Csoportkép az olimpiai bajnok vízilabda csapatról az "aranyérmes" vonat előtt Helsinkiből való hazaérkezésükkor a szobi vasútállomáson. (Fotó:
Bojár Sándor / MTI Fotó/Magyar Fotó)
1956. december 12. Melbourne. Ikonikus fotó ötvenhatról. Zádor Ervin, válogatott vízipólós véres arccal mászik ki a medencéből a szovjetek ellen vívott mérkőzésen. (Fotó:
Staff / AFP)
1960. Róma. Kozma István (alul) birkózó küzdelme a bolgár Radoszlav Kaszabovval a kötöttfogású birkózás 87 kg feletti kategóriájának mérkőzésén a XVII. nyári olimpián. Kozma István kikapott ellenfelétől. (Fotó:
OL / MTI)
1960. Róma .Boros Kató (balra), Madarász Csilla úszónők és Bakó Jenő, az úszócsapat edzője az olimpiai úszóstadionban. (Fotó:
Petrovits László / MTI)
1960. Róma. Mario Ravagnan meghajolt Kárpáti Rudolf teljesítménye előtt, aki a magyar kardvívó csapat tagjaként lett olimpiai bajnok. (Fotó:
Central Press / Europress / Getty)
1964. Tokió.Mahó László, Mészáros András és Stámusz Ferenc (j) kerékpárosok japán esernyőt a fejük fölé tartva kerékpároznak az olimpiai faluban a XVIII. nyári olimpián. (Fotó:
OL / MTI)
1964. Tokió. A magyar futball válogatott tagjai Lakat Károly szövetségi kapitányt röptetik, miután a döntőben 2-1-re legyőzték Csehszlovákiát. (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
1968. Mexikóváros. Zsivótzky Gyula kalapácsvető 73,36 méteres dobásával aranyérmet nyert. (Fotó:
PI-OL / MTI)
1984. Los Angeles... helyett Moszkva. Bakos György elsőként ér célba a 110 méteres gátfutás versenyében az olimpiát bojkottáló nemzeteknek szervezett Barátság Játékokon. (Fotó:
PI-TASZSZ / MTI)
1988. Szöul. Szabó József (vagy Szabó Joe, ahogy mindenki hívta akkoriban) a 200 méteres mellúszás olimpiai bajnoka. (Fotó:
Simon Bruty / Europress / Getty)
1988. Szöul. Egerszegi Krisztina, a 200 méteres női hátúszás olimpiai bajnoka. A fiatal (14 éves) úszó 100 méteren ezüstérmet szerzett, négy évvel később, Barcelonából három arannyal tért haza, majd Atlantában is nyert egyet. (Fotó:
Mike Powell / Europress / Getty)
1992. Barcelona. Stanislav Pozdniakov Bujdosó Imre felett aratott győzelmét ünnepli. Férfi kardcsapatunk ezüstérmes lett, a FÁK (Független Államok Közössége, azaz a volt szovjet köztársaságok) csapata vitte az aranyat. (Fotó:
Pascal Rondeau / Europress / Getty)
1996. Atlanta. A Norvégiát 20-18-ra legyőző magyar női kézilabda válogatott így örült a bronzéremnek. (Fotó:
Doug Pensinger / Europress / Getty)
1996. Atlanta. A kubai Arnaldo Messát legyőző Kovács "Kokó" István az 54 kilogrammos súlycsoport olimpiai bajnoka. (Fotó:
Al Bello / Europress / Getty)
2000. Sydney. Csollány Szilveszter tornász izmai a gyűrűaranyért feszülnek. (Fotó:
Jed Jacobsohn / Europress / Getty)
2000. Sydney. Stark Tibor sikeres emelésének örül a +105 kilogrammos súlycsoportban. Stark a népesebb, de gyöngébb mezőnyt tömörítő B csoportban, összetettben és lökésben új országos csúccsal lett első, annak ellenére, hogy megsérült gyakorlata közben. Összesítésben 9. lett. (Fotó:
Scott Barbour / Europress / Getty)
2004. Athén. Balzsay Károly középsúlyú ökölvívó (balra) a tunéziai Mohammed esz-Szahrávival bokszol a selejtezőben. A magyar sportoló 29-24-re győzte le ellenfelét, de sajnos a nyolcaddöntőben kiesett. (Fotó:
Jonathan Ferrey / Europress / Getty)
2004. Athén. Boczkó Gábor találata francia ellenfele mellkasán. A férfi párbajtőr-csapat ezüstérmes lett. (Fotó:
Szalay-Berzeviczy Attila)
2004. Athén. Annus Adrián kalapácsvetésben szerzett aranyérmét ünnepli. A magyar sportoló olimpiai elsőségét később elvették, mert nem működött együtt a doppingellenőrző bizottsággal. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
2004. Athén, Nagy Tímea párbajtőröző egyéni aranyának örül. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
2008. Peking. Gyurta Dániel a 200 méteres mellúszás elődöntőjében. Gyurta érem nélkül jött haza Kínából. (Fotó:
Adam Pretty / Europress / Getty)
2008. A pekingi olimpia egyik - ha nem a - legdurvább sérülését szenvedte el a súlyemelők 77 kilogrammos csoportjában versenyző Baranyai János, akinek jobb könyöke kifordult emelés közben. (Fotó:
Phil Walter / Europress / Getty)
2008. Peking. Bácsi Péter a kötöttfogású birkózók 74 kilogrammos csoportjának selejtezőjében simán legyőzte az amerikai T. C. Dantzlert. Bácsi összesítésben ötödikként fejezte be az olimpiát. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
2008. Peking. A magyar csapat az Ausztrália elleni női vízilabda bronzmérkőzésen. A magyar csapat 9-9 után büntetőkkel kapott ki, és csúszott le az éremről. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
2008. Peking. Kulcsár Krisztián sérülésre hivatkozva feladta kínai ellenfelével a küzdelmet a férfi párbajtőr csapatverseny során. A magyar tőrözők a kiábrándító ötödik helyen végeztek, a kardcsapat hetedik lett. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
2008. Peking. Kozmann György és
Kiss Tamás bronzérmet szerzett férfi kenu kettes 1000 méteren. Ebben a versenyszámban eredetileg Kozmann párjaként a 2008. július 15-én szívrohamban elhunyt Kolonics György indult volna. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
2008. A Kemény Dénes vezette férfi vízilabda válogatott (Biros Péter,
Benedek Tibor,
Gergely István,
Hosnyánszky Norbert,
Kásás Tamás,
Kis Gábor,
Kiss Gergely,
Madaras Norbert,
Molnár Tamás,
Szécsi Zoltán,
Varga Dániel,
Varga Dénes,
Varga Tamás) örül a pekingi aranynak (Fotó:
Szalay-Berzeviczy Attila)
Rovataink a Facebookon