Elfogadták a státustörvényt bíráló Jürgens-jelentést
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor bejelentkezett a Karmelitából, Szoboszlai Dominik BL-mérkőzése is előkerült
- Az ünnep szempontjából kulcsfontosságú dologra figyelmeztet a katasztrófavédelem
- Ingyen utazhatnak a kutyák, és a kerékpárszállítás is díjmentes lesz a MÁV budapesti járatain
- Ellopták a kiállított adventi dekorációt egy magyar nagyvárosban
- Népszava: a gyerekek vallásának rögzítésére kérték a szülőket az egyik állami iskolában
A jelentés, amelynek elkészítésével Erik Jürgens holland képviselő volt megbízva, ugyanis még a kedvezménytörvény 2001-es állapotáról szólt, és nem vette figyelembe az azóta történt változtatásokat.
A jelentés ugyanakkor nem elmarasztaló, inkább figyelmeztető jellegű, nyilatkozta Jürgen.
Jürgen jelentése okafogyott
A külügyi bizottság MSZP-s képviselője, Tabajdi Csaba szerint a jelentés mára okafogyottá vált, és a három lényeges kérdésben, mint a területenkívüliség, etnicitás és diszkrimináció nem marasztalta el Magyarországot.
Szlovák és román képviselők támadták hevesen
A Népszabadság információi szerint a strasbourgi parlamenti közgyűlésen a szlovák és a román képviselők tiltakoztak hevesen a magyar törvénytervezet ellen.
A szlovák Robert Fico úgy nyilatkozott, a nemzetközi jogok megsértésének tekintik a törvény alkalmazását addig, amíg a két ország nem állapodik meg. A román képviselők is bírálták a törvényt, annak ellenére, hogy a két állam között kétoldalú egyezmény van érvényben - írja a lap tudósítója.
A baj a magyarigazolvány formátumával van
Jürgens szerint a magyaroknak magukba kellene nézniük, hátha mégis önmagukban és nem a külvilágba van a hiba. A holland képviselő ezután elővett a zsebéből egy magyarigazolványt.
"Amíg ez az okmány a koronával a fedőlapján úgy néz ki, mint egy útlevél, addig aligha várhatják el a szomszédok egyetértését." - idézi a Népszabadság a politikust.
A Dzurinda kabinet nyilatkozatban kritizál
A Magyar Távirati Iroda jelentése szerint a szlovák kormány csütörtökön nyilatkozatot készül elfogadni, amelyben várhatóan kinyilvánítja, hogy megítélése szerint a módosított magyar kedvezménytörvénynek területen kívüli hatálya van és nemzetiségi alapon diszkriminál.
Bugár nem ért egyet Dzurindáékkal
Bugár Béla a Magyar Koalíció Pártjának elnöke kijelentette, pártja nem fogja támogatni a nyilatkozatot, amelyet Mikulás Dzurinda szlovák kormányfő szerdán éjjel ismertetett a koalíciós partnereknek. A többi kormányon lévő párt valószínűleg elfogadja majd.
Bugár szerint a készülő dokumentum "keményebb módon fogalmaz", mint az, amelyet a Dzurinda-kormány a kedvezménytörvény első, eredeti változatára reagálva adott ki.
Ezzel együtt a most készülő szlovák kormánydokumentum azt is megállapítja, hogy a kedvezménytörvény módosítása során a magyar fél néhány, a szlovák fél által kifogásolt elemet eltávolított a jogszabályból.