Belföld

FIDESZ - Magyar Polgári Szövetség

Kövér László


1959. december 29., Pápa
1990-től országgyűlési képviselő

#alt#A Fidesz fenegyerekét a rendszerváltás utáni első választáson még az SZDSZ is támogatta, azóta viszont a kommunisták mellett a liberális párt került támadásainak középpontjába. Az Orbán-kormány idején a titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter volt, rövid ideig a Fidesz elnöki posztját is betöltötte, Orbán Viktorral és Áder Jánossal együtt a kemény mag tagja. A párt „rossz rendőre”, a lakossági fórumokon elhangzó fenyegetéseit néha külön stábnak kell helyrehozni. A 2002-es választás előtt egy beszédében kötelet emlegetett, új lendületet adva ezzel a szocialisták kampányának, akik végül meg is nyerték a választást. Sokan arra tippeltek, hogy a Fidesz választmányi elnökét a kampány idejére bezárják egy szobába, de ő kiszabadult, és a polgári köröket járja.

Áder János


1959. május 9., Csorna
1990-től országgyűlési képviselő

#alt# Egy MDF-es képviselő által a csornai Charles Bronsonra keresztelt egykori házelnök ebben a ciklusban a Medgyessy-, majd Gyurcsány-ellenes napirend előtti beszédeivel tűnt ki. Igaz, a markánsarcú amerikai színész a tévé elé tudta szögezni rajongóit, Áder viszont meglehetősen unalmasan szónokol a szocialista cowboyoknak tulajdonított bűnökről. Ma már ellenőrizhetetlen, hogy a frakcióvezetőnek tényleg nagy szerepe volt-e a Fidesz 1998-as választási győzelmében, de annyi biztos, hogy Orbánnal és Kövérrel együtt a legfontosabb döntéseket meghozó szűk kör tagja. Kampányfőnökként lelkén szárad az 1994-es választási szereplés, amikor a Fidesz nyerő pozícióból éppen csak parlamenti párt maradt.

Pokorni Zoltán


1962. január 10., Budapest
1993-tól a Fidesz tagja

#alt# A tanáros alelnöké a leggyorsabb pártkarrierek egyike. Miután lemondott a pedagógus szakszervezetben viselt tisztségiről és belépett a Fideszbe, néhány hónap múlva már alelnökké léptették elő. Az Orbán-kormányban három évig az oktatási minisztériumot vezető politikus hivatása mintha párttársai vadabb beszólásainak tompítása lenne. Azon kevés politikusok egyike, akiről hihető, hogy ért is ahhoz, amiről beszél. Medgyessy Péter állambiztonsági kapcsolatainak kiderülése után övön aluli ütést kap azzal, hogy nyilvánosságra hozzák édesapja ügynökmúltját, amivel ő is akkor szembesül először. Önkéntes száműzetése majdnem egy évig tart, most a Fidesz alelnökeként vág neki a választásnak.

Azonnali kérdések Pokorni Zoltánhoz »

Doktor Deutsch-Für Tamás


1966. július 27., Budapest
1990-től országgyűlési képviselő

#alt# A párt szépfiúja, a prágai bársonyos forradalom magyar hőse, aki még az utolsó csehszlovák kommunista főtitkár, Milos Jakes börtönét is megjárta. Hiába szerepelt sokat a tévében, a szűk döntéshozói körnek soha nem volt tagja. Népszerűségének inkább árthatott Orbán Viktornak az a húzása, amikor egyetemi diplomához kötötte a miniszteri állását, ezért a sportminiszteri szék fél évig üresen maradt. Pártbeli előmenetele sínylette meg, hogy 2000 májusában egy országimázsos programszervezőtől született gyermeke, emiatt akkori feleségétől is külön élt egy ideig. Fővárosi frakcióvezetői posztját 2003-ban az Országgyűlés alelnökségére cserélte. A 2005 őszi napirend előtti felszólalásaival visszatért pártja élvonalába, de a kemény magról csak álmodhat.

 Azonnali kérdések Deutsch Tamáshoz »

Rogán Antal


1972. január 29., Körmend
1996-ban a Fidelitas alapítója, 1998-tól országgyűlési képviselő

#alt# Életkora miatt már csak a Fidelitasnak lehetett alapító tagja. Kezdetben a párt verőembereként csapkodta a szocialistákat verbális baseballütőjével, amit az 1998-as országos lista összeállítói biztos befutó hellyel háláltak meg. A fideszes kormányzás alatt a miniszterelnöki kabinetiroda politikai titkárságának vezetője, Orbán Viktor politikai tanácsadója. A mostani választásnak kampányfőnökként vág neki, a szocialisták máris megvádolták azzal, hogy valójában ő vezeti a Fidesz V. kerületi kampánylaboratóriumát; a Belváros-Lipótvárosban – önkormányzati képviselő – MIÉP-es és Jobbikos szavazatokkal szűkítették az MSZP-s polgármester hatáskörét. Nem ragadt bent a Répássy Róbert-szerepben, már-már egy politikai gondolkodó körvonalazódik, akinek tehetségét a túloldalról is elismerik.

 Azonnali kérdések Rogán Antalhoz »

Várhegyi Attila


1963. október 5., Siklós
1989-től a Fidesz tagja

#alt# Szolnok egykori polgármestere papíron ma már csak a Fidesz egyszerű pártalkalmazottja, valójában a még tapasztalatlan és néha hibázó Rogán Antal kampányfőnök mellé beosztott rutinos róka. Hiába nem tekinti ma már magát közszereplőnek, még mindig sok minden múlik rajta. A politika élvonalából – mint mondta, végleg – a 2002-es választás után távozott; folytatólagosan elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, ezért lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról és pártigazgatói posztjáról. Az Orbán-kormány idején politikai államtitkárságig vitte, de erről a funkciójáról is egy bírósági ítélet miatt kellett megválnia.

Navracsics Tibor


1966. június 13., Veszprém
2003-tól Orbán Viktor kabinetfőnöke

#alt# A Fidesz szürke eminenciása, akit pártjának 2006-os győzelme a kancelláriaminiszteri posztra repíthet. Az ugráshoz a Polgári Kormányzás 2006 elnevezésű munkacsoport vezetése adhatja meg a lendületet, az ő feladata a kormányzati felkészülés kidolgozása. Most először országgyűlési képviselőjelöltként is megmérettetheti magát szűkebb pátriájában, Veszprémben, ahol édesapját szigorú tanácselnök-helyettesként és iskolaigazgatóként ismerték meg. Országos ismertségre egyre gyakoribb Nap-keltés szerepléseivel tett szert, de nem a semmiből érkezett a Fidesz élvonalába. Az Orbán-kormány alatt a Miniszterelnöki Hivatal Sajtó és Információs Főosztályát vezette, az elbukott választás után Orbán Viktor kabinetfőnöke lett.

N;
hirdetés
N;