További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Csütörtöki ülésén dönt a fővárosi közgyűlés a XII. kerületi turulszobor jövőjéről. Az engedélyek nélkül épített emlékmű bontását jogerős bírósági ítélet mondja ki, a fővárosi koalíciós többségnek nem áll szándékában szembemenni a bírósági döntéssel, és az előterjesztés szerint csak tudomásul vennék a bírósági ítéletet.
A Jobbik villámtüntetést hirdetett a közgyűlés elé délután kettőre, mert úgy saccolták, ekkor kerül majd napirendre a kérdés. A tüntetést a rendőrség nem vette tudomásul, mert későn jelentették be.
Pokorni Zoltán, a Hegyvidék polgármestere azt javasolta a közgyűlés elején, hogy vegyék előre az ügy tárgyalását, hogy mire a tüntetők megérkeznek már legyen meg a döntés, de a koalíciós képviselők leszavazták ezt az indítványt. Pokorni az Indexnek azt mondta, azért kellene lezárni a turulügyet, hogy elmúljon ez a hisztéria.
Az újvárosháza előtt egyébként jelentős rendőri erők készültek a tüntetésre, a közgyűlési terembe pedig táskaátvizsgálás után lehet csak belépni, az épület tele van biztonsági emberekkel, illetve a Közterület Felügyelet marconább munkatársaival.
A tüntetni vágyók azonban kerülték a balhét, s inkább halggatósággá lényegültek át. Átvizsgálás után mintegy 20-25 ember ballagott be a vendégeknek fenntartott helyre. Demokratikus jogaik gyakorlásában senki nem korlátozta őket, belépésüknek egyetlen feltétele akadt: be kellett szolgáltatni a magukkal hozott tojásokat. (Megjegyzendő ez a kényszerítő intézkedés azért egy embernél kiverte a biztosítékot. Az illető bőszen követlte, hogy mondják meg neki, melyik törvényi is írja elő, hogy meg kell válnia tojásaitól.) Mindenestre a tojásokon kívül mást nem vontak be a demonstráloktól, így háboríttatlanul ücsörögnek Árpád-sávos zászlaik alatt.
A közgyűlés ismét napirendjére tűzte a főváros új egészségügyi modelljével kapcsolatos koncepciójának ügyét, a Horváth Csaba főpolgármester-helyettes által jegyzett előterjesztés 330 millió forintot irányzott volna elő a kórházholding létrehozásának előkészítésére, de az ellenzék az SZDSZ-szel karöltve levette a napirendről az előterjesztést.
Döntöttek viszont arról, hogy benyújtják a kormánynak a 4-es metró uniós támogatásához szükséges pályázatot, a kabinet döntéséig azonban az anyag továbbra sem nyilvános. Erre tekintettel a közgyűlési ellenzék nem vett részt a kérdésről rendezett szavazásban.
Levették a napirendről azt az előterjesztést, amely egy ingatlancseréről szólt volna. Egy adminisztrációs hiba következtében ugyanis magánkézbe került az Óbuda Bogdáni úti buszpályaudvara és a főváros a visszaszerezéséért indított pert elveszítette. Az indítvány azt tartalmazta, hogy a buszpályaudvarért cserébe a Kelenföld városközpontban lévő telket adták volna, ám a városüzemeltetési bizottság keddi ülésén az derült ki, a BKV-nak nem is biztos, hogy szüksége van a területre, hiszen a 86-osnak Újbudán is lehet a végállomása, így a Bodáni útnál elég volna csupán egy buszforduló. Az ügyre a BKV állásfoglalása után térnek vissza.
Azonban végre jó dolgok is történtek a közgyűlésben: a testület rábólintott a kismama bérlet bevezetésre.