Nem jár már a pártházba a szocialisták fantomelnöke
További Belföld cikkek
- Kisbusz ütközött kamionnal az M1-es autópályán, heten megsérültek
- Lázár Jánosék teljesen központosították a kommunikációt, tömegesen mondtak fel a munkatársak
- Meghalt Strasser Tibor sztárügyvéd
- Látogatási korlátozást vezetnek be a szabolcsi kórházcsoport tagintézményeiben
- Áprilisig meghosszabbították a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatását
Hiába jöttek a nehéz hónapok, az utcai demonstrációk, az önkormányzati kampány, Hiller István fél éve tényleg csak névleg vezeti a nagyobbik kormánypártot.
Tisztázta a helyzetet
Furcsa helyzetet teremtett az MSZP-ben, hogy a párt elnöke alig több mint másfél éves regnálás után bejelentette, nem indul újra a posztért. Hiller István kandidálásának kérdése így már a júniusi kormányalakítás idején tisztázódott, de azóta az elnök lényegében kiiktatódott a rendszerből. Hiller már a nyáron jelezte, hogy miniszteri kinevezése után nem akarja a tovább vezetni a pártot, ezért a napi teendőket is másnak adta át. Nyolc hónapig – a jövő februári tisztújításig – az elnöki jogköreit megtartó, de nem igen gyakorló Hiller helyett egy, a párt alapszabályában nem is szereplő megbízatással felruházott helyettes (Juhász Ferenc), és egy informális testület (Gyurcsány Ferenc 10-12 fős heti kétszer ülésező politikai egyeztető köre) vette az irányítást.
Nem zavarta a köröket
Azóta a szocialista pártelnök gyakorlatilag nem szólalt meg fontos ügyekbena nyilvánosság előtt, hiába söpört végig a magyar közéleten az elmúlt tizenhat év legsúlyosabb belpolitikai válsága. Az Index információi szerint Hiller az elmúlt hónapokban csak elvétve tűnt föl az MSZP Köztársaság téri székházában. A pártközpontban néhány titkárnőre redukálódott az elnöki csapat. Az országos elnökség néha több hétig nem ült össze, és a megyei elnökök is csak néha találkoztak vele az amúgy rendszeres összejövetelükön. Úgy tudjuk, legtöbbször épp a Gyurcsány Ferenc által vezetett egyeztető fórumon vett részt. Nem volt ott viszont legutóbb főnökének a 176 egyéni választókerületi vezető, a pártemberek és a kormány egy része előtt tartott eligazításán sem, pedig a miniszterelnök ezen a múlt csütörtöki, zárt ajtók mögött lezajlott értekezleten már mint leendő utód beszélt pártátszervezési terveiről.
Van, aki össze tudja egyeztetni
Hiller még a nyár elején miniszterjelölti meghallgatásán azzal indokolta a szokatlan félreállás idő előtti bejelentését, hogy "a megosztott figyelem nem segít" a két funkció ellátásában, vagyis kizárólag a miniszteri feladatokra akar koncentrálni. Néhány hete, novemberben viszont, amikor jelezte, hogy támogatja Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pártelnöki ambícióit, már úgy vélekedett, hogy a kormányzati funkció nem jelenthet problémát az utód számára. "Nem az a mechanizmus a lényeges, hogy ugyanazon vagy két személy tölti-e e be a pártelnöki és a kormányfői tisztséget" – állította Hiller. A párt ideológiai alelnöki posztját vagy – egyes források szerint – az országos választmány elnöki megbízatását viszont a maga esetében sem tartaná összeférhetetlennek az oktatási és kulturális tárca irányításával.
A következetésség előny
"Az utcai demonstrációk és az őszi zavargások idején az volt a legfontosabb, hogy az MSZP vezetése és a kormány egységesen lépjen fel, kiálltunk Gyurcsány Ferenc mellett és támogatásunkról biztosítottuk" – válaszolta Hiller István arra a kérdésre, hogy nem érezte-e a nehéz hetekben, hogy az MSZP-nek szüksége lenne egy erősebb elnöki vezetésre, vagy összefogásra. Hiller szerint a hosszú fantomelnökség ellenére a "következetesség előnyt hoz", vagyis ha 2004-ben azért hagyta ott a kulturális tárcát, hogy elnök legyen, akkor a választási győzelem pillanataiban – miután a miniszterelnök felkérte a miniszterségre – egyértelmű volt, hogy újra csak az egyik, ezúttal a tárcavezetői feladatra koncentráljon.
Szükséges az ideológia
Az Index kérdésére, hogy valóban aspirál-e az ideológiai alelnöki vagy az országos választmányi elnöki tisztre februárban, Hiller kifejtette: "A stratégiai gondolkodás az új magyar szociáldemokrácia alapvetése - ha kell, mondjuk ki ideológia. Szükséges minden olyan párt életében, amely hosszabb ideig meghatározó kíván lenni. Az MSZP ilyen párt. Ezért szükségesnek tartom, hogy az MSZP a modern baloldali identitás és az új magyar szociáldemokrácia elvi alapvetésének kérdéseivel megfelelő szinten foglalkozzon. Ha a kongresszuson bizalmat kapok, az MSZP vezetésében részt kívánok venni. Én erre vállalkozom."