Kóka menedzsert tenne meg miniszternek?
További Belföld cikkek
- Pályahiba miatt nem jár a 3-as metró egy szakaszon
- Mikulásruhát és párásítót lopott a betört kirakatból egy kenderesi férfi
- Egy dologban egyetértenek a történészek: valami nem stimmel a karácsonnyal
- Újabb közös előterjesztéssel rukkolt elő Karácsony Gergely és Vitézy Dávid
- Lázár János beköltözik Hajdú Péterhez, kényes kérdésekre ad választ
Információink szerint Kóka János nagyon komolyan veszi az ügyvivői testület által múlt héten adott felhatalmazást az egészségügyiminiszter-jelölt kiválasztására. Egyes források szerint húsz, mások szerint közel harminc jelölttel és önjelölttel beszélgetett el az elmúlt napokban.
Az SZDSZ ügyvivői éppúgy ajánlottak egészségpolitikusokat, mint a vidéki pártvezetők, Kóka pedig azért beszél mindannyiukkal, mert szeretné elkerülni, hogy egy esetleges későbbi pártelnöki országjárásán az orra alá dörgölhessék, hogy a helyiek által ajánlott személlyel nem is egyeztetett.
Az kezdettől ismert volt, hogy az egyik kézenfekvő jelölt Horváth Ágnes, Molnár Lajos államtitkára. Ő végigkövette a reform kidolgozását, és részt vett a támadások visszaveresében a parlamentben és a médiában. Kedden Demszky Gábor főpolgármester is mellette tette le a voksot, azzal a kitétellel, hogy "ha Molnár 220-szal vágtázott a reformok végrehajtásában, Horváth Ágnes ugyanezt csak 130-cal tegye majd".
Biztosítói oldal
Kóka azonban információink szerint egy üzleti szférából érkezett jelöltet szeretne alternatívaként Horváth Ágnes mellé állítani. Erről azonban megoszlanak a vélemények. Elképzelhető például, hogy biztosítói oldalról érkezne a miniszter-jelölt, tekintve, hogy az elkövetkező hónapok az egészségbiztosítás átalakításáról fognak szólni.
Más kérdés viszont, hogy az orvostársadalom el tudna-e fogadni egy ilyen minisztert. Erre mások azt mondják, volt már arra példa, hogy a honvédelmi tárcát olyan ember vezette, akinek nem sok köze volt a hadtudományokhoz, de még a katonasághoz sem.
Az SZDSZ ügyvivői testülete is megosztott a következő egészségügyi miniszter személyével kapcsolatban. Sokak kívánalma, hogy olyan jelöltje legyen a pártnak a posztra, akit ismernek, aki kötődik hozzájuk, legalább úgy, mint Molnár Lajos. Szeretnék elkerülni ugyanis, hogy egy olyan tárcavezetőt adjon újra az SZDSZ, aki nem annyira a liberálisokhoz, mint inkább a miniszterelnökhöz kötődik, és aki miniszteri kinevezése esetén hozná magával a szocialista lobbit, mintahogy tette például azt Persányi Miklós.
Két számmal nagyobb rá a kabát
Horváth Ágnessel kapcsolatban többen komolyan kifogásolják, hogy tíz hónappal ezelőtti felbukkanásáig nem ismerték. Nem tagja a mai napig sem a pártnak, ráadásul az elmúlt hónapok szerencsétlen kommunikációjában neki is oroszlánrésze volt.
Nehéz volna eladni, hogy a reformok végrehajtása után ő csinálná meg az elengedhetetlen korrekciót, vélekedett egy forrásunk utalva arra, hogy éppúgy előnye, mint hátránya az eddigi szerepvállalása. „Két számmal nagyobb rá a kabát" - fogalmazta meg egy másik forrásunk Horváth Ágnessel szembeni ellenérzéseit.
Az SZDSZ vezetésének ugyanakkor van egy másik dilemmája is, jelesül hogy ha lesz Horváth Ágnesen kívül más alternatíva is, annak nevével a pártvezetők csak a szerda esti döntés előtti percekben szembesülhetnek. Ha olyan aspiránst támogatna Horváthtal szemben Kóka János, akit a pártvezetés nem ismer, könnyen előfordulhatna, hogy az első fontos döntésnél leszavaznák a pártelnököt.
A veresegyházi asszonykórus
Éppen ezért vannak olyan elképzelések, miszerint az esetleges neveket Kóka még az üt előtt a fajsúlyosabb szabad demokrata politikusokkal, például korábbi riválisával Fodor Gáborral is megismertesse.
Horváth Ágnesről egyébként a szakma azt tartja, hogy jó végrehajtó, hitelesen és agilisan tudja képviselni a rá rótt feladatot, de nem feltétlenül önálló. Ez volt a vélemény róla, amikor a Somody Imre-féle veresegyházi irányított betegellátási modellkísérletben dolgozott.
Többek szerint ehhez köthető későbbi államtitkári pozíciója is. Molnár Lajos minisztériumába Matejka Zsuzsa, egykori OEP-főigazgatóval, a Misszó Egészségügyi Központ vezetőjével, a tárca jelenlegi kabinetfőnökével, és a kórháztörvény egyik kidolgozójának tartott Kuntár Ágnessel érkezett, aki azonban januárban lemondott főtanácsadói posztjáról.
Az egykor az irányított betegellátási modellben együtt dolgozó, majd a minisztériumba továbblépő Matejkát, Horváthot és Kuntárt emlegették a szakmában „veresegyházi asszonykórusnak".