Orbán Viktor: Széchenyi-terv 2.
További Belföld cikkek
- Ujhelyi István: Megérintette a Fideszt a bukás szele, olyan folyamatok indultak el, amikre 30 éve nem volt példa
- Dúl a kommentháború: Menczer Tamás, Kocsis Máté és Magyar Péter esett egymásnak a magdeburgi tragédia miatt
- Hatalmas torlódásra kell számítani az M3-as és az M5-ös autópályákon, az M1-esen akár két órával is nőhet a menetidő
- Orbán Viktor: Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárították a felelősséget
- Súlyos baleset történt Debrecenben, a buszmegállóba hajtott egy autó
A Fidesz elnöke hangsúlyozta, hogy a tervből 1000 milliárdot tenne ki a kis és középvállalkozás-fejlesztési alap, 500 milliárd új munkahelyek létrehozását szolgálná.
Orbán szerint 1000 milliárd forint uniós támogatásból származna, a többit a hazai költségvetésből tennék hozzá. Ezeket az alapokat már a 2007-től induló költségvetési évben létrehozná, a teljes program felügyeletét egy nagy társadalmi kuratóriumra bíznák.
Ha Magyarország népe úgy dönt, hogy a 2006-os választásokon "a jövőről szavaz, s a magyar szolidaritás jegyében adja le a voksát, akkor ugyanis lesz új Széchenyi-terv, lesz új országépítő program, amely kijavítja a mai gazdasági hibákat" - hangsúlyozta Orbán Viktor.
Az ellenzék vezető politikusa szerint ezen hibák közt az első az volt, hogy leállították a kisvállalkozókat segítő programokat. Másodikként a hazai vállalkozásoknak a külföldi befektetőkkel szembeni háttérbe szorítását említette: "Magyarországon mégis csak a magyar emberek legyenek a legfontosabbak."
A harmadik gazdasági hibáról Orbán Viktor így fogalmazott: "Délibáb azt hinni, hogy a magyar vállalkozások és az általuk létrehozott munkahelyek jövője a hitelekre alapozható." "Akinek nincs rendben a tőkehelyzete, az sosem fog hitelt kapni." A kis- és középvállalkozásokat fel kell tőkésíteni, vissza nem térítendő támogatásokat kell kapniuk.
Orbán szerint soha ennyi kis- és középvállalkozás nem ment csődbe, mint az utóbbi háromnegyed évben, szerinte a számuk eléri a tízezret. Az elmúlt fél évben pedig mintegy 60-70 ezren veszítették el az állásukat, és ma a munkanélküliek száma már 436 ezerre tehető, 300 ezren pedig csak alkalmilag dolgoznak.
A Fidesz elnöke jogalkotási, jogszabályi hibának nevezte meg ugyanakkor azt, hogy "óriási az állami bürokrácia, amely kifejezetten sarcolja a magyar kis- és középvállalkozókat". "Bünteti őket, szpáhirendszert működtet, s időnként egy-egy állami hatóságnak a fizetése, jutalmazása attól függ, hogy hogyan sarcolta meg a magyar vállalkozókat".
Az ellenzéki párt elnöke hibásnak nevezte továbbá a közbeszerzés gyakorlatát is, mert szerinte "nyolcvan százalék a külföldieké, húsz százalék a magyaroké". "Ezt az arányt egész egyszerűen meg kell fordítani."
Komoly szabályozási hibának nevezte azt is, hogy továbbra is engedik a piaci monopolhelyzeteket. Orbán Viktor szerint, amit mi élünk, az a vadkapitalizmus, és az ötven éve lejárt nyugaton. Nyugaton ma "másfajta kapitalizmus van, úgy hívják, hogy piacgazdaság".
Rámutatott arra a szabályozási hibára is, hogy Magyarországon nincsenek családbarát foglalkoztatási módok, nincsenek a családanyák számára részmunkaidős, rugalmas foglalkoztatási módok. Szerinte Nyugat-Európában a munkahelyek 30 százaléka részmunkaidős, "kifejezetten asszonyoknak van kitalálva". Nálunk ez csupán két százalék.
Orbán szerint ki kell javítani a szakképzés rendszerét is - ami elsősorban a fiatalságot érinti -, egyfelől ugyanis munkanélküliség van, másfelől pedig munkaerőt keresnek bizonyos szakmákra, de nem találnak. "Magyarországon az iskola és a szakmai képzés teljesen elszakadt attól, amit egyébként a gazdaság igényelne."
Orbán Viktor szerint egy új Széchenyi-tervtől lehet elvárni, hogy tiszta viszonyok teremtődjenek a magyar gazdaságban, mert szerinte ma például "egy összekacsintós adózási kultúra van Magyarországon; az állam tudja, hogy túladóztatja a vállalkozókat, s úgyse tudják kifizetni, a vállalkozók tudják, hogy úgyse gondolja olyan komolyan az állam".
Orbán Viktor szerint egyenes, tiszta viszonyok esetén az állam csak olyan terheket rak a vállalkozókra, amit el bírnak hordani, s szerinte "ez pedig azt jelenti, hogy a tb-járulékot, amit a vállalkozók elsőként jelölnek meg problémaként, a mai 29 százalékról június elsejétől kezdődően 19 százalékra le kell vinni".
Kóka János, gazdasági miniszter szerint Orbán Viktor romlott árut akar újracsomagolva értékesíteni, amikor a kis- és középvállalkozások számára a Széchenyi Terv második verzióját kínálja.
Kóka János számításai szerint a II. Nemzeti Fejlesztési Tervben 2.500 milliárd forint áll a mikro-, kis-, és középvállalkozások fejlesztésére. Hozzátette, hogy ezen kívül sok száz milliárd forint értékben hitel-, tőke-, és garanciaprogramokat terveznek.
Az Orbán Viktor által említett Széchenyi tervet illetően Kóka János úgy fogalmazott: ebben olyan vállalkozások juthattak leginkább tőkéhez és pályázati pénzekhez, amelyek kedvesek voltak a politika számára. "A valódi pályázati rendszer hiánya és a pontosan meg nem jelölt célok oda vezettek, hogy ebből a tervből könnyen lehetett rokonoknak, barátoknak és üzletfeleknek osztogatni" - mondta. Hozzáfűzte: nem javasolja, hogy egy "ilyen kifizetőhellyé tegyék a kis- és középvállalkozások támogatását".
Kóka János szerint Orbán Viktor egy "csodaszert" kínál a cégeknek függetlenül attól, hogy mi a gondjuk, a piacuk és milyen fejlődési szakaszban vannak. A Fidesz elnöke húszszor akkora összeggel kampányol, mint amit négy év alatt kínált a kis- és közepes vállalkozásoknak - tette hozzá a szabaddemokrata miniszter.