Orbán: Miért nő lassabban a jobboldal?
További Belföld cikkek
Makropolitológia
|
Úgy tudjuk, az is felmerült, hogy a túlzottan jobboldali irányzat mérséklésével a másik oldal támogatói közül is maga mögé állíthat támogatókat a párt. Ezt az értesülést látszik megerősíteni az is, hogy Orbán szerint az új pártalakulatnak "a jobboldalon, illetve a jobbközép mezőjében" lehetővé kell tenni, hogy egyetlen választópolgár szavazata se vesszen el.
Zajló mozgások
Orbán most sem adott egyértelmű választ, hogy a Fidesz vezetése miként képzeli el a többször felvetett gyűjtőpárttá alakulást. Nem világos ugyanis, hogy az egységes uniópárt mennyivel jelentene többet a már most is a Fideszbe olvadt szervezeteknél. Az MDF és legújabban a kisgazdák egy része is úgy véli, hogy a beolvadás számukra nem járható út, és ráadásul a választások is a különutas elképzelések sikerességét igazolták.A másik elképzelés szerint a szerveződés továbbra is választási párt, pártunió maradna, ám ennek "társadalmi beágyazottságát" megpróbálnák a szocialistákéhoz közelíteni. Orbán egyébként úgy fogalmazott, hogy sokat kell beszélgetni, egymással tanácskozni ahhoz, hogy meglegyen az új párt átalakítására a megoldás. Megfogalmazása szerint a Fidesz jövője azzal függ össze, hogy milyen mozgások zajlanak le a magyar politikai élet polgári, nemzeti érzelmű oldalán.
Polgári vonzások és taszítások
A sajtóértesülések szerint a Fidesz vezetésében téma volt az is, hogy az exminiszterelnök által életre hívott polgári körök segítették-e a párt választási szereplését. Egyes vélemények szerint ugyanis a sok esetben szélsőséges véleményt megjelenítő körök sok korábbi támogatót eltávolítottak a párttól. A választások előtt sok helyi csatározást kiváltó csoportok szerepével kapcsolatban a hírek szerint Orbán továbbra is azt az álláspontot képviseli, hogy nélkülük a Fidesz és szövetségesei a mostaninál is nagyobb vereséget szenvedtek volna a hétvégi választáson.