További Belföld cikkek
- Messzire kerülje el a Debrecen–Nagykereki vasútvonalat, akinek gyengék az idegei
- Megváltozik a közétkeztetés, nincs több diós tészta és szezámmagos rántott hús
- Találtak valamit Magyar Péterék irodájában, szakértők vizsgálják az eszközt
- Pozitív változás történt Sallai Nóra állapotában, de a színésznő még mindig nem tudja, hogy kisfia meghalt a balesetben
- Egy hét alatt csaknem 9 millió forint gyűlt össze a Jónak lenni jó! akcióval
A román sajtó kisebb győzelemként éli meg a EU soros elnökségét betöltő miniszterelnök bukaresti nyilatkozatait. A Monitorul "Svédország Románia oldalán a Magyarországgal kapcsolatos konfliktusban" címmel ír a svéd miniszterelnök nyilatkozatáról, aki egyébként azért látogatott Bukarestbe, hogy egy 1929-ben keletkezett román adósság törlesztéséről szóló megállapodást írjanak alá. A Jurnalul National nem részletezi a svéd miniszterelnök nyilatkozatait, ő a román politikusok egyetértéséről ír, a Román politikusok ágyútüze alatt a magyar igazolvány címmel.
El País: Nem meglepő, hogy a budapesti parlament döntése botrányt okozott
Elítélően írt a spanyol El País vasárnapi számában a státustörvényről. A szerző szerint a 92 százalékos, "ijesztő" parlamenti többséggel elfogadott törvény "kétségtelenül rossz hír Európa számára", bármennyire is ünneplik azok, akik szabadon beléphetnek, tartózkodhatnak és dolgozhatnak ebben az országban, amely az EU kelet felé való bővítésének egyik első jelöltje. A magyar parlament döntése "aláaknázza azt a fogalmat, amelyet az EU maximális buzgalommal kíván előírni térségében, vagyis az állampolgárság fogalmát a véren alapuló, faji jogokkal szemben".
Az El País cikke kifejti, hogy az intézkedés "a mai politikában, különösen az EU integrációjára váró országban kevésbé korrekt, föld és vér XIX. századi elvén alapul". A lap szerint "innen már csak egy lépés hiányzik ahhoz, hogy a határon vérvizsgálatot követeljenek". Úgy vélekedett, hogy "olyan elvről van szó, amely nemcsak hogy gyanús, hanem bizonyíthatóan veszélyes is", és megjegyezte, hogy "nem meglepő, hogy a budapesti parlament döntése botrányt váltott ki".
Mi az, hogy magyar igazolvány?
Szombati sajtóértekezleten Ion Iliescu reményét fejezte ki, hogy Magyarország jobban átgondolja a státustörvény elfogadásának következményeit. Pénteki nyilatkozatával szemben - mikor nem zárta ki a magyar-román alapszerződés felfüggesztésének lehetőségét - szombaton erről nem esett szó.
Az államfő attól tart, hogy a Romániával szomszédos ország "árnyékba kerül". "Egyetlen ország sem fogadhat el olyan törvényt, amely más állam polgáraira vonatkozik, mivel ezáltal árt a jószomszédi viszonynak. Mi történne, ha Németország egy olyan törvényt fogadna el, amely a francia állampolgárokra vonatkozna? Mi az, hogy magyar igazolvány?" -- tette fel a kérdést Ion Iliescu.
"Hibás utat választottak, mivel nem került sor előzetes egyeztetésre. Nem hiszem, hogy Magyarország nem a baráti kapcsolatok híve, és remélem, hogy végül sikerül egy mindkét félnek kedvező megállapodásra jutni" - mondta a román államfő.