Nincs vesztenivalója a szökevénynek

2006.12.04. 17:19
A kriminológus szerint a szökött rab lelkiállapota kiszámíthatatlan, a szökés körülményeiből annyi derült ki, hogy gyorsan, magabiztosan cselekszik, a fegyver birtoklása azonban megváltoztathatja önértékelését, és akár öngyilkosságra is képes lehet. Bűnözői előéletére nem jellemző az agresszió, de testi erőfölényét mindig szívesen kihasználta, és most egy öregkoráig tartó börtönbüntetés a tét. A szökött rabok esetei közül Tamás Imre Zoltán még ki sem tűnik, volt, akit 33 év menekülés után kaptak el, de akadt olyan is, aki alig fél év alatt hajtott végre igazi ámokfutást.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) illetékes osztálya továbbra is nagy erőkkel keresi Tamás Imre Zoltánt, aki pénteken szökött meg a Katonai Ügyészség II. kerületi, Fő utcai épületéből, mondta el az Indexnek Jármy Tibor őrnagy, a BRFK Kommunikációs Osztályának vezetője. Elsőként a baráti, rokoni kapcsolatait, majd az esetleges börtönbeli ismerőseit keresték fel a rendőrök, ezeket folyamatosan ellenőrzik. A pénteki szökésről először azt hitték, hogy spontán volt, de a rendőrök nem zárják ki, voltak segítői és előre megszervezett szökésről van szó. Arról, hogy milyen taktika szerint próbálják behatárolni a nyomozók a lehetséges rejtekhelyeket, a szóvivő nem nyilatkozott.


A BRFK körözi Tamás Imre Zoltánt

A rendőrség szombaton ötszázezer forintos nyomravezetői díjat ajánlott fel a használható információért, de egyelőre nem sok bejelentés érkezett a nyomozókhoz, akik minden felmerülő lehetőséget leellenőriznek. Hétfőn már egymillióra emelték a jutalmat.

Vakmerően viselkedhet

Alapvetően kiszámíthatatlan a szökött rab viselkedése, de néhány körülményből, illetve az ismert személyiségjegyekből lehet arra következtetni, hogy miképp reagál a rendkívüli helyzetre az üldözött férfi. Németh Zsolt rendőrezredes, kriminológus, a Rendőrtiszti Főiskola rektorhelyettese kérdésünkre elmondta, hogy nem tudható pontosan, milyen lelki állapotban van Tamás Imre Zoltán. Ami a szökés körülményeiből is kitűnik: gyorsan, magabiztosan, saját érdekeit szem előtt tartva cselekszik. Fegyvere van, ami magabiztosságot adhat neki, a zsákmányolt pisztoly megváltoztathatja önértékelését, helyzetfelismerési képességét. Elképzelhető, hogy kevésbé kerüli a veszélyes helyzeteket, vakmerőbben viselkedik bizonyos szituációkban. Másfelől a zaklatott lelkiállapot, az űzöttség, rokonaival, barátaival való nehéz kapcsolatteremtés, akár öngyilkossághoz is vezethet, amihez ráadásul kéznél is van az eszköz: a leütött fegyőr fegyvere.

Az valószínű, hogy elsősorban elégedettséget érezhet, véli Németh Zsolt. Akár spontán, az adódó helyzet gyors felismerésével, akár kitervelten, előre megszervezetten szökött meg, jelentős teljesítménynek értékelheti, hogy gyakorlatilag ellenállás nélkül, egy szempillantás alatt tűnt el a hatóságok szeme elől. Emiatt megelégedettség töltheti el, és lehet hogy nem látja át, mennyire kétes értékű és rövid életű lehet a szabadság amit elért.

Körözés
Tamás Imre Zoltán, 38 éves budapesti lakos. 175-180 cm magas, erős testalkatú, barna hajú, dús szemöldökű, kék szemű, magas homlokú férfi, füle fejéhez simuló, nyaka vastag, szája vékony, halkan beszél. Szökésekor a büntetés-végrehajtási, úgynevezett mákos formaruha volt rajta, mely alatt zöld színű pólót viselt. A rendőrség felhívja az állampolgárok figyelmét arra, hogy a férfi támadásától lehet tartani, ezért feltartóztatásával ne próbálkozzanak. A Budapesti Rendőr-főkapitányság kéri, hogy aki a képen látható férfit látja, tartózkodási helyéről információval rendelkezik, hívja az ingyenesen hívható 06-80/555-111 "Telefontanú" zöld számát, vagy tegyen bejelentést a 107 vagy 112 központi segélyhívó telefonszámok valamelyikén. Budapest rendőrfőkapitánya bruttó egymillió forint díjat ajánlott fel a nyomravezetőnek.

Arra sincs biztos recept, hogy mi történik, ha egy átlagember felismeri a körözés alatt álló férfit. Tömegben valószínű, hogy inkább menekülőre fogja, de mivel fegyvere van, az is elképzelhető, hogy rátámad bárkire, aki lebuktathatja. A rendőrség egyébként azt tanácsolja, hogy senki ne próbálja feltartóztatni. Tamás Imre Zoltán azonban nem feltétlenül alkalmaz erőszakot, bűnözői előéletéből az tűnik ki, hogy bűncselekményeinek elkövetéséhez mindig elég volt számára a határozott fellépés, testi erőfölényének hangsúlyozása.

Nincs vesztenivalója

Azt, hogy hol bujkálhat, szintén nehéz megtippelni. A rendőrség elsődleges feltételezése szerint valószínűleg Budapesten tartózkodik még, noha az a népszerű vélekedés, hogy nagyvárosban könnyebb elrejtőzni, ez nem teljesen igaz, mondta Németh Zsolt. Az embereknek ugyanis a nagyvárosokban is feltűnik, ha közvetlen lakókörnyezetükben gyanús mozgások vannak - a szökésben lévő férfinek pedig élelelmre, új ruhákra van szüksége. Az, hogy a rendőrség közelében könnyebb elrejtőzni, szintén népszerű, lélektanilag indokolható állítás, de erre a rendőrök is gondolhatnak, tette hozzá a kriminológus. A nyomozók persze elsősorban a kapcsolatháló feltérképezésével és szemmel tartásával tehetnek legtöbbet a férfi kézre kerítéséért, indokolt esetben - és ez a mostani annak tűnik - a bíróságtól beszerzett lehallgatási engedélyekkel a telefonhívásokat is ellenőrizhetik.

Annyi biztos, hogy jóformán nincs vesztenivalója a most 38 éves Tamás Imre Zoltánnak. A férfi 2014-ben - 46 évesen - szabadult volna nyolcéves fegyházbüntetéséből, amit egy 2003-as benzinkútrablás miatt szabtak ki rá. Ha elfogják, öregkoráig börötnben maradhat: nemcsak a hátralévő büntetést kell letöltenie, de a szökés miatt alapesetben három évre elítélhetik, plusz még a fegyverrel és lőszerrel való visszaélés, valamint a hivatalos személy elleni erőszak is súlyosbítja a helyzetét, arról nem is szólva, hogy vannak még ellene folyamatban büntetőügyek más bűncselekmények miatt is.

Szökevény rabok

Klasszikus szökési történetnek számít Magyarországon Ambrus Attila, a viszkis rabló bravúros menekülése. Még 1999 júliusában a Gyorskocsi utcában fogva tartott Ambrust sétálni vitték a fogházon belül a második emeleten, amikor ő szökni próbált, és az előre elkészített lepedőhágcsón először egy belső udvarra, majd egy irodába jutott. Itt elakadva ismét találékonyságára volt szüksége, ezúttal telefonkábelekből és cipőfűzőkből készített hágcsót, ezen mászott le az utcára, bár szerzett kisebb sérüléseket az ugrás közben. A rendőrök akkor is forró nyomon kezdték keresni, de az útzár és az ismerősök megfigyelése nem járt eredménnyel.

Rendőrségi körözések

A rendőrség által nyilvánosságra hozott aktuális körözések december 4-én Magyarországon:

Személykörözések száma: 41595
Eltűnt személyek száma: 6401

Ambrus Attila népszerűségét meg se közelíti, Tribuszer Zoltánné nevét mégis mindenki ismeri, neki ugyanis sikerült két éven keresztül bujkálnia, és nem is akárhol, a Teve utcai rendőrpalota tőszomszédságában egy bérelt lakásban. Tribuszernét 1997-ben kilenc évi börtönbüntetésre ítélték piramisjáték szervezése miatt, az eljáráskor több mint másfél milliárd forinttal nem tudott elszámolni. Az asszony már be se vonult a büntetés-végrehajtási intézetbe, így nemzetközi körözést adtak ki ellene. Végül titkosszolgálati módszereket vetettek be, így derült ki, hogy Tribuszerné egy XIII. kerületi lakásban él álnéven, külsejét viszont nem változtatta meg.

Rendőrgyilkos lett a szökött rab

Az Egyesült Államokban az utóbbi idők egyik leghíresebb fogolyszökési története volt Ralph „Bucky” Phillips ámokfutása, aki csaknem fél évet töltött szabadlábon, mire a rendőrségnek sikerült újra elkapnia. „Bucky” Phillips autólopásért töltötte börtönbüntetését, mikor áprilisban megszökött, majd nyáron megsebesített két rendőrt, egy harmadikat pedig megölt. A szökést teljesen megdöbbentő módszerrel hajtotta végre, egy ipari konzervnyitóval lyukat vágott a konyha plafonjába, kimászott, és nyom nélkül eltűnt.

A rendőrség munkáját segítette, hogy a 44 éves férfi útját autólopások kísérték, és bár június óta nagy erőkkel keresték, csak elfogása előtt néhány nappal került fel az FBI tíz legkeresettebb bűnözőinek listájára, ami mindenképpen megnehezítette szabad mozgását. A rendőrség a nyomozáskor feltérképezte „Bucky” Phillips kapcsolati hálóját, és ellenőrizte, ki segítheti őt a bujkálásban, így a férfi szeptember 8-i elfogása után a nyomozás tovább folytatódott, hogy felelősségre vonhassák segítőtársait is.

Utólag kiderült, „Bucky” Phillips Pennsylvania egy kisvárosában, egy magánlakásban bujkált hosszabb ideig. A szökéskor legalább 20 autót ellopott, ezek egyikében hagyta álruhákkal telepakolt hátizsákját, majd egy erdőbe menekült. A járőrök itt akadtak a nyomára, de az elfogást óvintézkedések bevezetése előzte meg, mivel „Bucky” Phillips útközben kirabolt egy fegyverboltot is, és ahogy be is bizonyította korábban, hajlamos a fegyverhasználatra és képes embert ölni.

A férfi a bíróság előtt elismerte a gyilkosságot és a gyilkossági kísérleteket, a végső szót december második felében mondják ki, várhatóan életfogytiglani börtönre ítélik.

Extrém módon, extrém sokáig

Idén nyáron történt az a filmbeillő eset, mikor az athéni Koridallosz börtönből helikopterrel szöktettek meg két rabot, egyikük bátyjának már hét évvel korábban sikerült ugyanez, azóta is szökésben van. A helikopter a börtön udvarán szállt le és a benne ülők könnygázgránátokat dobáltak szét, hogy megbénítsák az őröket. A két bűnöző felugrott a gépre, amely aztán egy közeli temetőben szállt le, onnan pedig motorral folytatták az utat.

Egészen friss hatósági sikernek tekinthető annak a gyilkosnak az elfogása az Egyesült Államokban, aki 33 évvel ezelőtt szökött meg egy börtönből. Most saját nevét használva egy alabamai építkezésen dolgozott, a rendőrség így akadt a nyomára, írja a Washington Post. Az 57 éves Billy Wayne Hayest 1968-ban ítélték 10 évi börtönbüntetésre Tennesseeben, ahonnan 4 évvel később, 1972-ben sikerült megszöknie. A rendőrök beszámolója szerint a férfi elfogásakor leginkább döbbent volt, és már arra sem emlékezett, miért szökött meg.