További EU cikkek
A verespataki bánya ügye évek óta borzolja a kedélyeket, zöldszervezetek és az EU is vizsgálódott Erdély egyik legrégebbi és legszebb településének valamint környékének feldúlása miatt. A kanadai Gabriel Resources hatalmas bányát nyitna a területen, ahol különféle eljárásokkal aranyat próbál kinyerni. A cég még nem rendlekzik a munka megkezdéséhez minden engedéllyel.
Lejáratná a környezetvédőket
A kanadai cég miután évekig a környezetvédők hangjától volt hangos a közélet, az év elején kampányba kezdett, ami az Európai Parlament magyar és szocialista képviselőinek közleménye szerint a "környezetvédelmet és a környezetvédőket lejárató nemzetközi kampány".
A kanadai bányászok január 24-én indult kampánynyitójához a Nationat Geographic washingtoni székházát bérelték ki. Emiatt Hegyi Gyula EP-képviselő levélben megdöbbenését fejezte ki John M. Fahey-nek a National Geographic Society elnökének, hogy a National Geographic a "verespataki beruházó 'Mine your own buisness' című, környezetrombolást propagáló kampányfilmje vetítésének otthont adott". A kampányfilm Hegyi szerint az embereket tönkretevő környezetvédőket állítja szembe a lakosság boldogágáért mindent megtevő bányavállalatokkal.
Cinikus kampány
Tekintse meg képeinket! |
A magyar képviselő meglátása szerint az eset azért megdöbbentő, mert a "National Geographic működésének elismert alapelve bolygónk kulturális és természeti értékeinek megőrzését hirdeti, és ez ellentétes a verespataki kampányfilmmel". Hegyi azt akarja, hogy a National Geographic Society vezetése határolódjon el az épületükben vetített kampányfilmtől.
Hegyi Gyula emlékeztetett arra, hogy a National Geographic Society megfogalmazott küldetése szerint "ösztönözni kívánja az embereket, hogy vigyázzanak jobban bolygójukra" . Erre akkor is tekintettel kellene lenniük, amikor kiadják épületeiket, jelen esetben a Gabriel Resources Ltd. (a romániai aranybánya építőjének) kampányrendezvényei számára.