További Külföld cikkek
- Donald Trump szövetségese szerint Vlagyimir Putyin megbízhatatlan, átverheti a Nyugatot
- Kigyulladt egy orosz utasszállító az antalyai repülőtéren
- Több százezer dollárt utalt egy idős nő egy magát Elon Musknak kiadó férfinak
- Óriási meglepetés a szomszédban: nem várt jelölt győzött, rezeg a léc a miniszterelnöknél
- Megkongatták a vészharangot az ukránok, Oroszország elsöprő támadásra készülhet
Egyelőre nem történt komolyabb erőszakos cselekmény Koszovó függetlenségének kikiáltása miatt. A kilenc éve tudott és várt pillanat emelkedett hangulatú volt, a pristinai parlamentben az albán képviselők felállva hallgatták végig a függetlenséget bejelentő Hashim Thaci miniszterelnök beszédét, majd egyesével aláírták a függetlenségi kiáltványt.
Az utcákon százezrek ünnepeltek, már szombat óta. A függetlenség kikiáltása után a tartomány egyetlen nagyobb, szerbek lakta településén, Kosovska Mitrovicán kézigránátokat dobtak az EU helyi irodáira és a NATO békefenntartóira, de még az anyagi kár sem volt jelentős.
Belgrádban mintegy kétezer feldühödött fiatal, a hírügynökségi jelentések szerint futballhuligán támadt rá az Egyesült Államok és az EU soros elnökségét betöltő Szlovénia nagykövetségére. A belgrádi összecsapásoknak sérültjei is voltak.
Ezen túl a koszovói szerb ortodox püspöknek sikerült még beverekednie magát a hírekbe, amikor fegyverbe szólította a szerbséget Koszovóért.
A nemzetközi reakciók is a várakozásoknak megfelelően alakultak. Oroszország, ahogy azt előre tudni lehetett, nyilatkozatban ítélte el a függetlenség kikiáltását, és máris megkezdte a zsarolást a Grúziából kiszakadni vágyó, az oroszokkal szövetséges Abházia és Dél-Oszétia ügyében - igaz, ezzel párhuzamosan Csecsenföldről mélyen hallgat.
A független Koszovót születsénapján még senki sem ismerte el, az Egyesült Államok és az EU erre hajló tagországai hétfőn jelenthetik ezt be. Az EU a hétvégén sem jutott egységes álláspontra - nem is vártunk ilyet -, így a koszovói függetlenséget ellenző tagországok, Ciprus, Görögország, Románia, Spanyolország és Szlovákia nem is fog csatlakozni a többi tagországhoz. Szlovákia már nyilatkozott is az ügyben, a vártnál szolidabb közleményük szerint "tudomásul veszik" a történteket.
Vasárnap az ENSZ Biztonsági Tanácsa is ülést tartott, itt sem történt meglepetés. Mivel Oroszországnak és a koszovói függetlenséget támogató Egyesült Államoknak is vétójoga van, remény sincs a megállapodásra. Ennek ellenére a tárgyalásokat majd még folytatják. Ezt teszi hétfőn a NATO és az EU is, nem mintha az utóbbiban esély lenne az egységes álláspont kialakítására.