USA 2008: Clintonné és a többiek

2007.01.22. 22:43
Egy év múlva ilyenkor már túl leszünk az első, iowai előválasztáson, a kampány pedig már a politikai barométerállam, New Hampshire felé fog dübörögni, ideje hát végignézni, kik is lehetnek az elmúlt nyolcvan év legnyitottabb amerikai elnökválasztásának a jelöltjei. Arra ugyanis utoljára 1928-ban volt példa, hogy mindkét pártban nyílt küzdelemben dől el a jelöltség, nem pedig az elnök, vagy alelnöke indul újra a hatalmat birtokló párt színeiben. Felsorolásunkban előbb a demokrata, majd a republikánus jelöltekkel foglalkozunk, előbb az esélyesekkel, utána a töltelékkel.

Hillary hazatalál

Minden normális számítás szerint 2008-ban a demokratáknak kéne nyerniük az elnökválasztást. A 2006-os időközi törvényhozási választáson a kongresszus mindkét házában többséget szereztek, Bush pedig azóta se lett népszerűbb.

Elvileg minden adott lenne Hillary Rodham Clinton diadalmenetéhez. Clintonné elnöki vágyaival a 2004-es választás előtt már három cikkben is foglalkoztunk. A helyzet azóta annyival lett egyértelműbb, hogy Clintonné már hivatalosan is bejelentette jelöltségét, és már jókora pénzeszsákokat is felhalmozott kampányközpontja raktárjában. Az utóbbi időben centrista nyilatkozatokkal igyekezett magát elfogadhatóbbá tenni, hiszen méretes rajongótáborát talán csak gyűlölői tábora múlja felül. Mégis, ha valakit igazi esélyesként emelnénk ki, az ő lenne, és nem csak azért, mert a legfrissebb kutatások szerint 41 százalékkal vezeti a demokrata jelöltek versenyét.

Ettől persze még könnyen bajba kerülhet. John Edwars, aki John Kerry 2004-es kísérletének egyetlen fénypontja volt, kisfiús bájaival, déli keresztény származásával még megnyerheti az igazi Amerika (értsd: a New York és Los Angeles közötti, sokak szerint csak átrepülésre szolgáló vidék) szavazóinak a szívét – legalábbis Clintonnénál nagyobb eséllyel. A párton belül 11 százalékos a támogatása a legfrissebb mérések szerint.

Ugyancsak a vidéki Amerikát szólíthatja meg Bill Richardson, az ország első hispánó kormányzója. Richardson egyrészt a legdinamikusabban növekvő választói csoport tagja, másrészt pedig a hagyományosan libertariánus-republikánus Új-Mexikóban tudott demokrata kormányzó lenni. Az biztos, hogy nem tudják majd rásütni a lagymatag keleti-parti liberális bélyegét a republikánusok.

Nem úgy Al Gore-ra, aki, ugye, a nagyember, Bill Clinton alelnöke volt, így még nem is vennénk biztosra, hogy tényleg harcba száll az elnökségért Clintonnéval szemben. Pedig az utóbbi időben az aktivitása már-már elnöki vágyakat sugall. Kérdés, hogy harcos környezetvédőként lehet-e esélye egy, az olajipar korlátlan pénzügyi támogatását élvező republikánus jelölttel szemben. A párton belüli támogatottsága 10 százalék.

A komolyan vehető jelöltek sorában az utolsó Barack Hussein Obama. Fiatal, afroamerikai, egyértelmű politikai tehetség – nem csoda, hogy Bostontol Baltimore-ig csorog a liberális megmondóembrek nyála, ha a nevét hallják. Sok esélyt mégsem látunk a megválasztására, és ebben, bármilyen csúnyán hangzik is, fiatal kora mellett afroamerikaisága igen is szerepet játszik. Nehezen elképzelhető, hogy az Egyesült Államokat Georgiától Colorádóig uraló white trash/redneck népesség megválasztaná, politikai korrektség ide vagy oda. (Igaz, ugyanez a jelöltnőkről is elmondható.) A párton belül népszerű, 17 százalékos a támogatottsága.

A maradék élére Joe Biden kívánkozik. A veterán delaware-i szenátor a Szenátus külügyi bizottságának a vezetője, korábban pedig a bírói bizottság elnöke volt. Hivatalosan még nem jelöltette magát, de már többször is nyiltan beszélt elnöki terveiről. Bidden ideális szenátor, Delaware közel van Washingtonhoz, így gyakran hazajár választóihoz. Viszont hiába népszerű az egyik legkissebb tagállamban, országosan nincs kiépített bázisa. De pénzt már ő is gyűjtött, a sajtóhírek szerint nem is keveset.

Dennis Kucinich már 2004-ben is próbálkozott, a michigani előválasztáson szerepelt a legjobban 17 százalékkal, de jellemzően három százalék körüli eredményeket ért el. Nem is igazán értjük, miben reménykedik. Politikusi karrierje csúcsa a clevelandi polgármesterség volt 1977-79 között. Ez idő alatt népszavazást rendeztek leváltására, és csődbe ment a város. Mostanában törvényhozási képviselő, és szerepelt Eminem Mosh című számának klipjében.

Chris Dodd neve valószínűleg nem sokat mond önöknek. Pedig már 1980 óta Connecticut egyik szenátora, úgy, hogy közben uruguayi és Costa Rica-i nagykövet is volt Bill Clinton idején. Specialitása Latin-Amerika, az ottani baloldali mozgalmak híve. A nyolcvanas években a szandinistákkal is kapcsolatot tartott, mostanában Hugo Chávezzel barátkozik. Amerikában már-már szélsőbaloldalinak számító nézetei miatt nem számít komoly esélyesnek. 2004-ben is indulni akart, aztán meggondolta magát.

Tom Vilsack 1998 óta Iowa kormányzója, akiről talán még annyit sem hallani, mint Chris Doddról. Pedig már tavaly novemberben bejelentette, hogy indul a választásokon. Mivel az első előválasztás Iowában lesz, még meglepetést is okozhat. 2004-ben Kerry iowai győzelme akkora lendületet adott, hogy végül ő szenvedhetett vereséget Bushtól. Nagy küzdő, 1992-ben hajszálnyi előnyel nyerte meg az állami szenátusi választást, 1998-ban pedig esélytelenként indulva diadalmaskodott a kormányzóválasztáson, pedig Iowa előtte 30 évig stabilan republikánus volt - és az elnökválasztásokon mostanában is az.

UPDATE: Tom Vilsack nem bírta a pénztarhálási versenyt, a kampányköltségvetés tarthatatlansága miatt kiszállt a versenyből. Bővebben>>

Akik Bush szűk cipőjére pályáznak

George W. Bush katasztrofális népszerűségét örökölve elindulni a 2008-as választásokon nem túl kecsegtető ajánlat. Mégis, meglepően nagy a tolongás a Republikánus pártban a jelöltségért. Ráadásul egészen színvonalas is a mezőny.

A házi népszerűségi verseny két éllovasa közül John McCainnel kezdjük. Ugyanis John McCain neve az elmúlt pár választáson rendre felbukkant ebben az időszakban. A republikánus fősodortól balra álló, liberális konzervatív szenátort a liberális véleménysajtó ilyentájt mindig nagy esélyesként tartja számon, hogy aztán vagy el se induljon a jelöltségért, vagy vereséget szenvedjen az előválasztásokon. Pedig McCain ideális jelölt. Bizonyítottan együtt tud dolgozni a demokratákkal is, de közben még a republikánus keménymag számára is megnyugtatóan háborúpárti. Vietnami hős, piszkos ügyeket eddig nem tudtak előásni róla, pedig már számos kampányt végigcsinált. De valószínűleg a demokraták jobban kedvelik, mint saját párttársai. A Washington Post felmérése szerint Hillary Clinton megverné, de ezzel nincs egyedül a republikánus jelöltek között.

Hiszen Clintonné Rudy Giulianit is legyőzné a Post felmérése szerint. New York 2001. szeptember 11-én legendássá lett polgármestere mindenesetre kemény harcra kényszeríthetné hazai pályán, New York államban Clintonnét. Giuliani a sajtóhoz is eljutott titkos kampányterveiben már most elképesztő összegekkel számolnak, de az is kiderült, hogy több, a kampánystábjába kiszemelt szakértőt leszerződtetett előle két fő riválisa, John McCain és Mitt Romney. Giuliani nézetei talán közelebb vannak a republikánus fősodorhoz, de McCain vietnami múltja ezt talán ellensúlyozza. A pillanatnyi állás szerint kettejük között dőlhet el a republikánus elnökjelöltség.

Aki ebbe a jelöltségüket hivatalosan is bejelentők között beleszólhat, az Mitt Romney. Massachusetts kormányzója azonban két hatalmas hátránnyal indul. Hívőként a keresztény jobboldalt akarja megszólítani, de vallása szerint mormon, ilyen erővel pedig akár muzulmán is lehetne a pünkösdista újkeresztények szemében. Ráadásul egy nemrégiben a YouTube-ra is felkerült, 1994-es videón éppen egy nő jogát védi az abortuszhoz, ezzel pedig még jobban elidegenítheti megcélzott választóit. A 2002-es, Salt Lake City-i téli olimpia szervezőbizottsága sem túl jó ajánlólevél, ha még emlékeznek az olimpiát körüllengő vesztegetési botrányra. Ráadásul választási tapasztalata sincs sok, 2006-ban nem indult újra a négy évvel korábban elnyert kormányzóságért, 1994-ben pedig vereséget szenvedett Ted Kennedytől a szenátorválasztáson.

Hármukkal be is zárult a jelöltségüket indulási szándékukat már bejelentő, az elnökjelöltségre minimális eséllyel pályázó jelöltek névsora. A kansasi Sam Brownback legfeljebb a vallási fanatikusok szavazataira ácsingózó Mitt Romneyt tudja megszorongatni. Bár neje révén multimilliomos, boldogulását Romneyhoz hasonlóan hite nehezítheti. Bár Brownback metodistának született majd egy felekezeten kívüli evangéliumi protestáns (gyakorlatilag a leggyorsabban növekvő amerikai gyülekezet) híve volt, 2002-ben az amerikában liberálisnak és haladónak számító katolikus egyházhoz pártolt - és a republikánus keménymag javát adó pünkösdista újkeresztények a katolikusokat csak kicsit tartják többre a mormonoknál.

Jim Gilmore hivatalosan még csak érdeklődik a jelöltség iránt. A Republikánus Párt kvázielnöke – az Egyesült Államokban klasszikus, európai értelemben vett pártokról nem beszélhetünk, ezek választási pártok, Gilmore a Republikánus Nemzeti Bizottság vezetője – virginiai kormányzóként már bizonyította, hogy a klasszikus, adócsökkentő konzervatív iskola tagja. Mondjuk az 1997-es kormányzóválasztási kampányában ígért adócsökkentéssel kis híján csődbe vitte az államot, ezzel 2001-ben földcsuszamlásszerű győzelemhez segítette demokrata riválisát. Talán csak ő számol komolyan magával.

Tommy Thompson egyértelműen a legnevesebb esélytelen jelölt. Bár Bush egészségügyi és szociális minisztere is volt, és Wisconsinban még mindig ő tartja a kormányzóság rekordját négy választási győzelemmel, az amerikai politikai élet libertariánus undergroundjának képviselőjeként nincs esélye a republikánus keménymag megnyerésére. Az ő esetében a legvalószínűbb, hogy a republikánus jelöltségtől visszalépve esetleg a választásokon önállóan is induló libertariánusok jelöltjeként lássuk viszont.

A libertariánus szubkultúra másik jelöltje Ron Paul, aki 1988-ban libertariánus színekben indult az elnökválasztáson, kevés sikerrel. 1997-ben úgy nyerte el texasi körzetében a kongresszusi képviselőséget, hogy pártja egy, az 1994-es republikánus forradalom idején átált demokratát támogatott. A fentebb már ismertetett okokból neki sem adnánk sok esélyt, ráadásul Thompsonnal egymás esélyeit is rontják.

Duncan Hunter a republikánus paletta másik végletét képviseli. A konzervatív politikust kaliforniai körzetében a helyi laktanya katonái választották meg először, de a hispánó és a demokrata szavazók többségének a támogatását is maga mögött tudhatja. Ezt talán szociálisan konzervatív nézeteinek köszönheti, bár ezek pont ugyanazok, ami miatt semmi esélye sem lenne a választásokon. Az legalábbis elég nagy botrányt kavart, amikor az egyenjogúság bajnoka a 2006-os védelmi költségvetést egy olyan javaslattal egészítette ki, ami megtiltotta volna a nők harci bevetését. A New York Times számításai szerint ez 22 ezer katonanőt érintett volna.

Tom Tancredo szintén a republikánusok naciokeresztény szárnyához tartozik, országos ismertségre az illegális bevándorlókkal szembeni kemény fellépésével tett szert. Az amerikai jobbszélen határozottan népszerű álláspontja még Bush elnökével sem esik egybe, aki ebben a kérdésben inkább a demokratákkal együttműködve az illegális bevándorlók státuszának rendezésén dolgozik. Az biztos, hogy Tancredo nem számíthat a spanyolajkú kisebbség szavazatára, hiszen az illegális bevándorlók kitoloncolása mellett a kéttannyelvű oktatás bevezetésének megakadályozása a másik hobbija.

A republikánusoknál – talán a valószínűsíthető vereség miatt &ndash a szinte bizonyosan nem indulók tábora legalább olyan érdekes, mint a jelölteké. Azok közül, akiknek a nevét sokat emlegették, de már biztos, hogy nem jelöltetik magukat, Condoleezza Rice-t érdemes kiemelni. A külügyminiszter egy személyben lehetne az Egyesült Államok első fekete és első nő elnöke. Bár irányításával határozottan javult az amerikai külügyminisztérium teljesítménye - elődjéhez, Colin Powellhez hasonlóan ő is tárgyaláspártibb az elnöknél, de ő még meg is tudja győzni az igazáról Busht – személye mégis annyira kötődik a népszerűtlen George W-hoz, hogy még a párton belül sem számítana favoritnak.

Ugyanígy nem szorul magyarázatra Jeb Bush távolmaradása sem. Ezzel a névvel 2008-ban csak veszíteni lehetne. Azok közül, akiknek a nevét még emlegetik, Michael Bloomberg New York-i polgármester, George Pataki volt New York-i kormányzó és az 1994-es republikánus forradalom vezéralakja, az elmúlt hónapokban évek óta tartó tetszhalálból feltámadó Newt Gingrich kavarhat bele a republikánus háziversenybe.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Orbán Viktor Semjén Zsolttal és Sulyok Tamással vesz részt Ferenc pápa temetésén

Orbán Viktor Semjén Zsolttal és Sulyok Tamással vesz részt Ferenc pápa temetésén

A katolikus egyházfő szertartását a Szent Péter-bazilikában tartják.

április 24., 20:16

  • Külföld
Egy nap alatt csaknem 50 ezren látogatták meg Ferenc pápa ravatalát

Egy nap alatt csaknem 50 ezren látogatták meg Ferenc pápa ravatalát

A szentatya tüdőgyulladása alatt többször megjegyezte, hogy otthon szeretne meghalni.

április 24., 17:01

  • Külföld
Vagyonmentés vagy titkosszolgálati háttér? Magyar tulajdonba kerültek a cseh ortodox ingatlanok

Vagyonmentés vagy titkosszolgálati háttér? Magyar tulajdonba kerültek a cseh ortodox ingatlanok

Emögött cseh sajtóértesülések szerint a szankcióktól való félelem állhat.

április 24., 19:32

  • Külföld
Az ellenzékiek pszichiátriai kényszerkezelését rendelték el Belaruszban

Az ellenzékiek pszichiátriai kényszerkezelését rendelték el Belaruszban

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa által megbízott szakértők jelentése szerint.

április 24., 19:23

  • Külföld
Forradalmi áttörés: kifejlesztették a világ első génmódosított vakcináját a lépfene ellen

Forradalmi áttörés: kifejlesztették a világ első génmódosított vakcináját a lépfene ellen

Az anthrax a bioterrorizmus eszköze, ami az emberekre és az állatokra is halálos veszélyt jelenthet.

április 24., 16:23

  • Külföld
Az Európai Unió szigorít: sok ország esetében megszűnhet a vízummentesség

Az Európai Unió szigorít: sok ország esetében megszűnhet a vízummentesség

Az uniós vízummentesség bevezetése több helyen ünnepnek számított.

április 24., 18:30

  • Címlapon
„Ez már színtiszta pánik” – őrült ütemben fegyverkeznek a skandináv országok

„Ez már színtiszta pánik” – őrült ütemben fegyverkeznek a skandináv országok

Az öt állam alkotta szövetség már kellő védelmet jelenthet egy esetleges orosz támadás esetén.

tegnap, 21:06

  • Címlapon
Kiszivárgott, mivel sikerült Zelenszkijnek meggyőznie Donald Trumpot a Vatikánban

Kiszivárgott, mivel sikerült Zelenszkijnek meggyőznie Donald Trumpot a Vatikánban

Több fontos téma is szóba került a felek között.

tegnap, 17:36

  • Külföld
Élőben közvetíti a TV2 Ferenc pápa temetését, exkluzív interjú várható Orbán Viktorral

Élőben közvetíti a TV2 Ferenc pápa temetését, exkluzív interjú várható Orbán Viktorral

A nézők szombaton 9:50-től követhetik az eseményeket a képernyőn.

április 24., 15:37

  • Külföld
Több száz kilométert utaztak Rómába, hogy Ferenc pápa megáldja a házasságukat

Több száz kilométert utaztak Rómába, hogy Ferenc pápa megáldja a házasságukat

Az Index Rómából tudósít.

április 24., 14:52

  • Külföld
Az elfogatóparancs ellenére sem sikerült elfogni Milorad Dodikot

Az elfogatóparancs ellenére sem sikerült elfogni Milorad Dodikot

A politikus szerint a nyomozó hatóság törvényt sértett.

április 24., 06:42

  • Külföld
Évenkénti műszaki vizsgára kötelezné a régi autókat az Európai Bizottság

Évenkénti műszaki vizsgára kötelezné a régi autókat az Európai Bizottság

A bizottság radikális reformot javasol az autók és motorok műszaki vizsgáztatásában.

április 25., 06:14

  • Külföld
Romlott Jair Bolsonaro egészségi állapota, repülővel vitték kórházba

Romlott Jair Bolsonaro egészségi állapota, repülővel vitték kórházba

A volt brazil elnök hasi műtéten esett át egy 2018-as késes támadás miatt.

április 25., 07:33

  • Külföld
Késelés történt egy francia középiskolában, az egyik diák meghalt

Késelés történt egy francia középiskolában, az egyik diák meghalt

A 15 éves elkövetőt letartóztatták.

április 24., 15:09

  • Címlapon
Őrizetbe vették drog miatt egy fideszes képviselő fiát, a politikus kitart gyermeke mellett

Őrizetbe vették drog miatt egy fideszes képviselő fiát, a politikus kitart gyermeke mellett

A férfire garázda cselekmény miatt hívták ki a rendőrséget.

tegnap, 17:42

  • Címlapon
Legyen résen, ha ilyen valutája van: hamarosan kivonják az 50 eurós bankjegyek egy részét

Legyen résen, ha ilyen valutája van: hamarosan kivonják az 50 eurós bankjegyek egy részét

Az Európai Központi Bank már korábban ismertette, hogy mik a konkrét szabályok.

tegnap, 19:05

  • Külföld
Tovább emelkedett az isztambuli földrengés miatt megsérült lakosok száma

Tovább emelkedett az isztambuli földrengés miatt megsérült lakosok száma

Több mint kétszáz embert ápolnak kórházban.

április 24., 13:16

  • Külföld
Kiderült, mikor zárják le Ferenc pápa koporsóját

Kiderült, mikor zárják le Ferenc pápa koporsóját

Szombaton vesznek végső búcsút a katolikus egyházfőtől.

április 24., 10:11

  • Külföld
Elindult a Sencsou−20 űrhajó a kínai űrállomásra

Elindult a Sencsou−20 űrhajó a kínai űrállomásra

Októberig tart a következő kínai küldetés.

április 24., 12:38

  • Külföld
Vádat emeltek a korábbi dél-koreai elnök, Mun Dzsein ellen

Vádat emeltek a korábbi dél-koreai elnök, Mun Dzsein ellen

Az ügyészség vesztegetéssel gyanúsítja az egykori államfőt.

április 24., 08:16

  • Külföld
Egymásnak feszült a Krím félsziget kérdésében Donald Trump és Volodimir Zelenszkij

Egymásnak feszült a Krím félsziget kérdésében Donald Trump és Volodimir Zelenszkij

Az Egyesült Államok kiszállhat a béketárgyalásokból.

április 24., 09:38

  • Címlapon
Tarjányi Péter: Putyin komoly hadműveletre készül, Trump versenyt fut az idővel

Tarjányi Péter: Putyin komoly hadműveletre készül, Trump versenyt fut az idővel

A biztonságpolitikai szakértő csak félig optimista abban a tekintetben, hogy valóban tűzszünet lehet Oroszország és Ukrajna között.

tegnap, 19:04

  • Címlapon
A The Last of Us-sorozat készítője nem engedi, hogy befolyásolja a botrány

A The Last of Us-sorozat készítője nem engedi, hogy befolyásolja a botrány

Napjaink egyik legismertebb sztárírójával, Neil Druckmann-nel beszélgettünk.

tegnap, 19:40