Kovács az olimpiai számban is világbajnok

2009.08.16. 14:59
A kanadai kajak-kenu világbajnokság vasárnapi utolsó versenynapján Kovács Katalin újabb aranyérmet nyert, ötszázon taktikus, érett versenyzéssel lett első. Két év után duplázott ismét. Kozák és Szabó is nyert párosban, tökéletesen osztották be erejüket. Janics egyesbeli győzelme után párosban is nyert Kováccsal, négyesben másodikak lettek. Mind a hat eddigi magyar aranyat a nők nyerték.

Mivel sem a kajak egyes, sem a kenu egyes ötszáz méteres távon nem jutott döntőbe magyar versenyző, a szombaton már - négyesben és ezer egyesben - két aranyat szerző Kovács Katalin volt az első döntős.

A nőknél az ötszáz az olimpiai szám, erre talán jobban is készült, mint az ezerre. Az előfutamokban magabiztosan evezett, de aggódott kissé, hogy a kazah Szergejeva megjelent az ismeretlenségből a színen.

A 33 éves Kovács persze jelenlegi formájában nemcsak őt, hanem mindenkit képes legyőzni. A rajt után a mezőny kétszázig együtt ment, akkor a német Wagner, az olasz Idem és Kovács meglógott a többiektől.

kovacs katalin

A német versenyző háromszázig tudta tartani a lépést, az utolsó százon Idem sem bírta az iramot, végül két méterrel nyert a magyar klasszis. Kovács ezzel huszonhatodik világbajnoki címét szerezte.

A férfi kajakpárosok ötszáz méteres távján a spanyolok nagyon bekezdtek, de a végére visszaestek, Kammerer és Kucsera jól hajrázott, de még náluk is jobban a fehéroroszok, és végül másodokak lettek. A férfiak első érmét szerezték a vb-n.

Kozák Danuta, Szabó Gabriella páros a szintén olimpiai távú, vagyis az ötszáz méteres párosban a rajt után megbújt a mezőnyben, aztán féltávnál egyszercsak elindult a hajójuk, és olyan dinamikusan jöttek fel, hogy a többiek nem tudták velük a lépést tartani. Az ezüstérmes német páros félhajóval utasították maguk mögé. Az Európa-bajnokság után a vb-n is a leggyorsabbak voltak.

Janics Natasa a frissen az olimpiai műsorba emelt kétszázon szemre imponálóan versenyzett, százötventől leszakította ellenfeleit, és végül harminc centivel nyert. "Kicsit paráztam a verseny előtt, az elejét túlpörögtem, nem vagyok túlzottan elégedett magammal, messze nem adtam le azt, amit tudok. Az utolsó ötvenen, amikor nyújtani tudtam a csapásokat, nem volt gondom. Ilyen hátszélben sokkal jobb időt kellett volna mennem, nyolc tizeddel negyven másodperc felett maradtam azonban, ami nem jó."

Ennyit mondott el gyorsan, majd türelmet kért, és ment a páros futamára. Kováccsal nem rajtoltak túl jól, de utáéna nagyon rákapcsoltak, és 150-nél már szorongatták a németeket, akiket az utolsó métereken magabiztosan vertek. Az Eb-ezüstérem után visszavágtak nekik. Kovács ezzel befogta a 27-szeres világbajnok német Birgit Fischert.

Megelőznie viszont egyelőre, ezen a vb-n nem sikerült. Janics és Kovács a készázas négyesbe is beült, Paksy Tímea mögé és Fazekas Krisztina elé. A végén nagyon jöttek, de a németek megőriztek három századot az előnyükből, így a magyarok ezüstérmesek lettek. Kovács és Janics ebben a számban nem nyert egyedül.

A kétszázas férfi kenunégyes - Foltán László, Horváth Gábor, Bozsik Attila, Németh Gergő - a fehéroroszok és az oroszok mögött a harmadik helyen futott be. A Széles Gábor, Varga Dániel összetételű kenupáros hatodik lett.

A vb programjában ezúttal debütáló, rendkívül látványos, 4x200 m-es küzdelem döntői során - a viadal honlapja alapján - két magyar váltó is ezüstérmet szerzett a kajak-kenu világbajnokság vasárnapi zárónapján. A női kajakosok (Janics Natasa, Hegyi Zomilla, Fazekas Krisztina, Paksy Tímea) és a kenusok (Horváth Gábor, Foltán László, Vajda Attila, Bozsik Attila) is másodikként értek célba. A férfi kajakosok (Gyertyános Gergely, Kadler Viktor, Dombi Rudolf, Beé István) hatodikként végeztek a fináléban. A magyar küldöttség így 6 arany-, 4 ezüst- és 2 bronzéremmel zárta a világbajnokságot.

3. Ken Wallace (Ausztrál) 1:38.225
...19. (a C döntőben 1.) MOLNÁR PÉTER (K-1)

3. Oroszország 30.608
...5. MAGYARORSZÁG (KADLER VIKTOR, GYERTYÁNOS GERGELY, BEÉ ISTVÁN, BOROS GERGELY) 30.932