-6 °C

Albániában kapott ki az Európa-bajnok

2004.09.04. 23:38
Kapcsolódó cikkek (1)
Júniusi óriási meglepetést okozó Eb-győzelme után első tétmeccsén vereséget szenvedett Görögország, ráadásul Albánia legjobbjai győzték le Zagorakiszékat. Az angolok sem jártak sokkal jobban: az osztrákok 2-0-ás hátrányból egyenlítettek két perc alatt Bécsben. A franciák gól sem tudtak lőni otthon az izraelieknek.
Meglepetéseket hozott a 2006-os világbajnokság európai selejtezőjének első köre: szenvedő felek a friss Európa-bajnok görögök, a franciák és az angolok voltak.

Ibrahimovics mesterhármasa

A 3. "magyar" csoport első fordulójában esélyeshez méltóan kezdtek a bolgárok és a svédek is. Az északiak már a szünetben három góllal vezettek Máltán, Ibrahimovic mesterhármasával, a vége 7-0 lett. A balkániak szintén könnyedén győztek, Berbatov két gólja után szépíteni tudtak csak szépíteni tudtak az izlandiak hazai pályán; az Eb-t megjárt csapat 3-1-re nyert.

Egy vagyont kerestek az albánok

Az albánok azzal a tudattal léphettek pályára Görögország ellen Tiranában, hogy ha nyertesként hagyják el a pályát, úgy 411 ezer eurónak megfelelő albán leken (53,5 millió forinton) osztozhatnak. A kontinens legszegényebb országában a pénz megfelelő motivációs eszköznek bizonyult a júniusban Eb-t nyerő szomszédok ellen. Az albánok már az első tíz percben kétgólos vezetést szereztek, Jannakopulosz hiába szépített, a vb-selejtezők eddigi legnagyobb meglepetése született.

Angol blama Bécsben

Az angolok sokkal jobban kezdtek Ausztria ellen: a 24. percben Lampard okos gólt lőtt szabadrúgásból, miután az osztrák kapus kézzel ért egy hazaadáshoz. A 63. percben már kétgólos volt Beckhamék előnye, de az osztrákok két perc alatt felálltak. Az egyenlítő gólt a fiatal Rapid-játékos, Ivanschitz lőtte, de a találathoz kellett James kapus nagy hibája is.

A franciák gólt sem lőttek

A nyáron a világbajnoki cím után az európai elsőségtől is megfosztott franciák újabb pofont kaptak: Henryék a Sant Denis-ben nem bírtak az Izraellel. A 0-0-s döntetlen a hazaiak eszébe jutathatta a több mint tíz évvel ezelőtti nagy blamát, amikor a gallok utolsó hazai vb-selejtezőjükön kikaptak az izraeliektől és nem jutottak ki az egyesült államokbeli tornára.

A világbajnoki ezüstérmes, de az Eb-t kihagyó törökök nem tudtak javítani, ezúttal a grúzok ellen csak 1-1-es döntetlenre futotta Isztambulban. Az Eb-selejtezők meglepetéscsapata, Lettország otthonában kapott ki 2-0-ra a kontinensmásodik portugáloktól. Az olaszok az új kapitány, Marcello Lippi vezetésével a hajrában gyűrték le a norvégokat.

Eredmények
1. csoport
Finnország-Andorra 3-0 (1-0)
G.: Eremenko (42., 64.), Riihilahti (58.)
Románia-Macedónia 2-1 (1-0)
G.: Pancu (16.), Mutu (88.), illetve Vasovski (75.)

Albánia-Görögország 2-1 (2-1)
G: Murati (3.), Aliaj (10.), illetve Jannakopulosz (38.)

3. csoport
Észtország-Luxemburg 4-0 (2-0)
G.: Teever (7.), Schauls (41., öngól), Oper (61.), Viikmae (66.)
Kiállítva: Huss (34., luxemburgi)
Lettország-Portugália 0-2 (0-0)
G.: C. Ronaldo (58.), Pauleta (59.)
Oroszország-Szlovákia 1-1 (1-0)
G.: Bulikin (14.), illetve Vittek (87.) Az orosz Karjaka a 72. percben 11-est hibázott.