További Futball cikkek
- Majdnem egy „horrorházba” költözött a német futball-legenda
- Influenszert küldött pályára az argentin futballcsapat, egy ország háborodott fel
- Fehérvári csodacserét igazolhat a londoni Premier League-klub
- Újabb kameraszög: mégsem állt lesen Lewandowski, szabályos góltól foszthatták meg a Barcelonát
- Nem tartott sokáig a görög kaland, a magyar válogatott játékosa távozik klubcsapatától
Néhány évvel ezelőtt a kevésbé neves bajnokságok mellett főleg Németországba szerződtek a külföldre igazoló magyar futballisták, mára a Bundesliga háttérbe szorulni látszik. Egyre nagyobb az érdeklődés Angliából, és idén a nyári átigazolási szezonban Franciországot is "visszahódították" a hazaiak.
A legnevesebb klubhoz Juhász Roland került az átigazolási időszak utolsó napjaiban: az MTK csatárból lett védője Belgiumba került, a Bajnokok Ligájában is érdekelt Anderlechthez. Juhászt szerette volna megszerezni az angol West Bromwich Albion is, ő azonban a belga csapatot választotta. Az átigazolással Juhász lett a legdrágább magyar védő, klubja 1,25 millió eurót (háromszázmillió forintot) kapott érte.
Ketten mentek el a bajnoktól
Kerekes Zsombor Hollandiába került . A bajnok Debrecen támadóját a tilburgi Willem II együttese szerződtette kétszázezer euróért (körülbelül ötvenmillió forintért). A Loki vezetőit dicséri, hogy megvárták, meddig jut csapatuk a BL-selejtezőkön, és csak utána adták el a magyar válogatottban is bemutatkozott játékost. (Egy évvel korábban a Ferencváros elöljárói nem tudták ugyanezt elérni a WBA vezetőinél, így a csapat kimagaslóan legjobb játékosa, Gera Zoltán nem játszhatott a Sparta elleni selejtezőn.)
A másik meghatározó debreceni játékos, Böőr Zoltán Törökországba, az újonc Manisasporhoz igazolt. A török együttes már egy évvel korábban is el akarta vinni a középpályást, akkor azonban Böőr súlyos sérülése miatt elmaradt a szerződéskötés. A törökök megvárták, amíg felépül, és most 350 ezer euróért (nyolcvanötmillió forintért) leigazolták.
Két fiatal a franciáknál
A legrangosabb nyugat-európai bajnokságok egyikébe, a franciába ketten kerültek a nyáron. Huszti Szabolcsot hírbe hozták Gera jelenlegi klubjával (WBA) és a skót Rangersszel is, végül mégis a francia Metz együttesében kötött ki. Mivel Husztinak a Ferencvárosnál június végén lejárt a szerződése, a klub nem kapott érte pénzt, viszont a szabályok szerint igényt tarthat nevelési költségtérítésre.
Jóval nevesebb egyesületbe, az Auxerre-be került Vadócz Krisztián. A Kispest irányítójának fejlődése biztosítottnak látszik, hiszen a klub alelnöke az a Guy Roux, aki negyvennégy évig ült a csapat kispadján, a csapat edzője pedig a volt francia szövetségi kapitány, Jacques Santini.
Az ugyancsak válogatott Gyepes Gábort csak kölcsönvette az angol másodosztályban - a Championshipben - szereplő Wolverhampton. A Fradi játékosa így is erősebb bajnokságban játszhat, mint a magyar NB I. A nagy múltú csapatnak később opciós joga lesz a játékos megvételére, noha az anyagi gondokkal küzdő FTC közel százmillió forintot remélt az üzletből. >
Norvégia és Ausztria is csábító
Két-két játékos szerződött Norvégiába , illetve Ausztriába. A Magyar Kupa-győztes Sopron védőjét, Szekeres Tamást a Tromsö, a szintén soproni tavalyi gólkirályt, Tóth Mihályt a Fredrikstad szerződtette. Az ex-MTK-s Füzi Ákos és a Diósgyőrből távozott Egressy Gábor csapattársak lettek az osztrák Admira Wackernél.
Ciprus a legvonzóbb
A szerelem szigetének nevezett Ciprus volt idén a legcsábítóbb; a holtszezonban négyen is ide írtak alá. Juhár Tamás és Bükszegi Zoltán az Újpestet hagyták ott a Gellei Imre dirigálta Nea Szalamina kedvéért. A pécsi Pest Krisztiánt az Apop Paphosz, a szigetországba szinte hazatérő Sebők Józsefet az AEL Limassol szerződtette - már másodszor.
Angliába, a Manchester Cityhez került az U17-es válogatott kapusa, Vadon Dávid is, akinek édesapja egykoron Debrecenben és Nyíregyházán is védett. Az U20-as válogatott támadója, Rudolf Gergely már korábban a francia Nancyhoz szerződött, és most bekerült a nagycsapat keretébe: mindössze két fordulót kellett várnia, hogy bemutatkozzon a Ligue 1-ben. A Milan által is kiszemelt Koman Vladimir, a Haladás U17-es válogatott játékosa Olaszországba, a Sampdoria csapatához szerződött.
Országot nem, csak csapatot váltottak
Több magyar játékos külföldön cserélt klubot. Lisztes Krisztián maradt Németországban, holott a Werder Brement elhagyó játékost tíz klubbal is hírbe hozták. Végül az átigazolási szezon végén aláírt a Borussia Münchengladbachnál. Szerződtetését megkönnyítette, hogy ingyen igazolható volt.
Németországban cserélt klubot Szabics Imre is, a stuttgarti kispadot hagyta ott az újonc 1. FC Kölnért. A kölniek félmillió eurót (százhúszmillió forintot) fizettek a támadóért. Sokáig úgy tűnt, a kölnieknek magyar csatársoruk lesz, az utolsó pillanatokban azonban Tököli Attila elhagyta a német csapatot, és a ciprusi Anortoszisz Famagusztához igazolt.
A Stuttgart sem marad magyar nélkül, a tizenhét éves Szalai Ádám - aki már két éve a csapat tartalékegyüttesének tagja - már a felnőtt kerettel készül.
Hollandiában cserélt klubot Babos Gábor, vele - a kispadon Ruud Gullitot váltó - Erwin Koeman nemes egyszerűséggel közölte, csak negyedik számú kapus a Feyenoordban, és kölcsönadták a NEC Nijmegennek. Az egykori válogatott Kabát Péter sem vállalt nagy kockázatot, amikor a másodosztályú osztrák FC Kärntentől az élvonalbeli SV Paschinghoz igazolt.
Kölcsönből vétel
Az angol másodosztályban maradt Buzsáky Ákos. Az MTK egykori játékosa a Plymouth Argyle-ban volt kölcsönbe adva, most azonban végleg megvette az angol klub a Portótól. Hasonló Vincze Gábor esete, aki fél évig volt kölcsönadva a skót Livingstonnak, és a klub elöljárói annyira elégedettek voltak vele, hogy végleg megvették a középpályást.
Torghelle Sándor viszont nem tudott magának biztos helyet szerezni még a másodosztályú a Crystal Palace együttesében, és az angolok kölcsönadták a BL főtáblájára jutott görög Panathinaikosznak.
Csakúgy, mint a legutóbbi két szezonban, idén is a Chelsea költötte a legtöbbet új futballistákra, 80 millió eurót (19,5 milliárd forintot), hiszen a fent említett két klasszis mellett megszerezték az Athletic Bilbao balhátvédjét, Asier Del Hornót is, 11 millióért.
A Real Madridé a piac harmadik legdrágábbja, a Sevillától 27 millió euróért megszerzett 19 éves középhátvéd, Sergio Ramos. A támadó Robinhóért nem sokkal kevesebbet, 24-et fizettek, bár a barcelonai sajtó azt állítja, hogy a brazil valójában 40-be került. A Sevillától érkezett Madridba Julio Baptista is, 20 millióért (ötmilliárd forint).
Olaszországban a Milan adta a legtöbb pénzt egy játékosért, 24 millió eurót Alberto Gilardinóért, a Parmának. Négymillióval előzte meg a fiatal csatár az Arsenalból a Juventushoz érkezett Patrick Vieirát, míg a francia szintén néggyel a Realtól az Interhez került Walter Samuelt.
A Top 10-es játékoslista utolsó két helyén Alekszander Hleb és a brazil Fred áll. Mindketten tizenötmillió euróba (3,6 milliárd forint) kerültek, előbbi a Stuttgartból az Arsenalba, utóbbi a Cruzeiróból a Lyonhoz szerződött.
Szokatlanul passzív volt a nyári igazolási szezonban a Manchester United, amely - vélhetően a tulajdonosváltás miatt - csak két játékost igazolt. Edwin van der Sar és Park Dzsi-Szung transzferdíját ugyan nem hozták nyilvánosságra, de egyikük sem lehetett drágább tízmillió eurónál.
Pénzügyileg egyértelműen a Barcelona a holtszezon győztese, Frank Rijkaard vezetőedző ingyen szerezte meg a PSV Eindhoventől Mark van Bommelt, illetve az Athletic Bilbaótól Santiago Ezquerrót. A klub amellett, hogy kölcsönadott fél tucat játékost, hétmillió euróért megvált Fabio Rochembachtól, míg a végleg a Villarealhoz került Juan Roman Riquelméért több mint tizenkettőt kapott, és legalább húszmilliós nyereséggel zárt.