Az olasz tojás, a német darálás leporolása
További Futballminősítő cikkek
Lengyelország +2 pont
Egy félidőre átragadt az utolérhetetlen mámor és eufória a csapatra. A második félidőben a lelkes közönség sem lendítette túl a holtponton csapatát, amely inkább egy szerencsétlen alakulat benyomását keltette. Érthetetlen, miért szűnhetett meg egyik pillanatról a másikra az eksztázis – mintha kihúzták volna a dugót –, amikor a második félidőt a görögök tíz emberrel kezdték. Egy higgadt és taktikus, lelkileg is erős csapat simán megnyerte volna ezt a meccset. Szczesny piros lap utáni elvesztése is emészthető, pláne, mert az Arsenal is sok pontot veszített miatta idén, Tyton talán jobb lesz. A lengyel lapok arról értekeztek, hol lehetne változtatni a felálláson, Smuda védekezni fog és Polanskit a kapitány beteszi ütközni.
Görögország +3 pont
Hihetetlen a mentalitása ennek a csapatnak. Egy túlzó kiállítás után tíz emberrel, egy jogosnak látszó tizenegyest nem megkapva mentek ki a második félidőre. Nemhogy megtörtek, mindent egy lapra feltéve elkezdtek játszani, passzolni, élmény volt nézni, mennyire komolyan veszik.
Mi a futballminősítő?
Az Index és a SportGéza tudományos szakmai műhelye, amelynek feladata az Európa-bajnokságig hátralévő időben, és az Európa-bajnokságon a csapatok, a játékosok, az esélyek, értékelése és átértékelése. Futballtőzsde, amely feldolgozza a történéseket.
Santos kapitánynak ugyanakkor van baja, különösen a védelemmel, mert Papadopulosz sérülés miatt esett ki, Papasztatopulosz pedig a kiállítása miatt nem lehet a pályán. Meglepő lenne, ha a gólszerző Szalpingidisz kimaradna, mert sokkal veszélyesebb és energikusabb, mint Gekasz. Fetfacidisz is bemutatkozhat, Ninisz vagy Toroszidisz akár ki is szorulhat.
Oroszország +4 pont
Nagyon régóta mondjuk: a Zenit játékosai csodákra képesek. Advocaat hagyja őket játszani, és tökéletesen illesztette bele a gépezet jobb oldalára a kétgólos Dzagojevet a CSZKA-ból. Ha még egy kicsit gyorsulni tudnak és pontosabbak lesznek, az éremért fognak harcolni. A hazai varsói hangulat nem lesz rájuk hatással, hétfő este már továbbjuthatnak.
Csehország -3 pont
Már ellenünk is látszott, hogy ez a csapat nem fogja megváltani a világot. Az Eb-n is igazolódott, mert az öregek elkoptak. Nem látszik, hová nyúlhatna Bilek, kitől várhatna segítséget.
Hollandia -4 pont
Dzsudzsák Balázs mondta ki azt, hogy arrogánsak és nagyképűek, és ez esélyt jelenthet bárki ellen. Az egykoron szintén az országban légióskodó Fehér Csaba nem volt elragadtatva már az Eb előtt sem tőlük, annyit mondott, egyáltalán nem lepné meg őt, ha a csoportban ragadna Hollandia. Erre minden esély megvan, mert a németekkel játszanak, és ha nem nyernek, a dánok pedig igen, akkor egy továbbjutó már megvan.
A hollandok még így is mindenre képesek, de most átérezhették, hogy milyen váratlanul, jó játékkal veszíteni. A vb-n épp fordított volt a helyzet, többnyire gyenge játékkal, a kapu előtt magabiztosan passzolva nyerték a csoportmeccseket. Ez a vereség pedig rögtön előhozta a csapaton belül eddig lappangó feszültséget is. Egy vereség után a keveset játszók követelőznek, Huntelaar és van der Vaart joggal mondja, többre számított. Egy váratlan vereségnél nem túl jó, ha a padon világklasszisok vannak, nagy baj, ha túl sok a jó játékos. Robben pökhendi jelleme és önzősége csak növeli a bajokat, kivált, ha nem lő gólt gyorsan az elején. A jól passzoló Sneijder a csatárokat bírálta. A hollandok lesznek az Eb franciái, és csúnyát buknak?
Dánia +3 pont
Várjunk még a túlértékelésükkel, ők maguk is gyorsan el akarták felejteni a váratlan dicsőséges győzelmet. Most viszont úgy mennek a portugálok ellen, hogy már kedd kora este sikerülhet, amiről csak álmodtak: továbbmennek. Vannak a csapatnak bajai, de ha ilyen szerencsésen védekeznek, akkor az óriási meglepetés idén is összejöhet.
A két legutóbbi selejtezősorozatban egyaránt találkoztak, és kétszer is nyertek a dánok. Az alapcsapat még jobban összeállt, egy ilyen győzelem pedig összetartóbbá teszi őket. Csatár nélkül persze nem könnyű, de nem is lehetetlen. Ha pedig még Bendtnernek is összejönne. A dán sajtót az foglalkoztatja, Krohn Dahli tud-e még egyszer ilyen jól játszani, vagy már így is képességei maximumán van. Ha azt vesszük, hogy Henrik Larsen volt a 92-ben győztes csapat vezére, miért ne tűnhetne elő a semmiből egy ilyen játékos.
Jacobsennek kell fognia Ronaldót, az egy fontos párharc lesz. Fejben nagyon erősek, és mellettük szól a türelem. Na de ennyi jó nem sikerülhet pár nap alatt.
Németország +1 pont
Sok gondolat nem volt a németek játékában, és sohasem szeretjük minősíteni a magyar edzőket egy világeseménykor, de még csak elképzelésünk sincs, honnan vehette Mezey György azt, hogy a Bayern-játékosokon még érződik majd a szezonbeli csalódottság. (Ha valami, inkább a fáradtság szembetűnő.) Amikor Löw valamennyi nyilatkozatában azt sugallta, épp a keserűséget igyekszik energiává alakítani, elhitetni, hogy az eddigi második helyek mellé lehetne egy aranyat is szerezni.
Sokan mondták, ez a német válogatott most nem német stílusban játszik, erre fel a győzelemhez most épp ez az eltökélt, sematikus, de megalkuvás nélküli darálás kellett. Özilen múlik, mennyire lesznek szellemesek, gyorsabbak, mennyire hoznak váratlan dolgokat, bár a németek bőven kiegyeznének azzal, ha ilyen küszködéssel nyernék az összes meccset. Hummels és Badstuber összeillik a védelem közepén, más változtatásra nincs ok, csak egy frissülésre, elsősorban szellemileg.
Portugália -1 pont
Pechesek voltak, hogy csatlakozzunk a dánoknál felvett szerencsefonalhoz. Jól játszottak, ha lenne egy csatáruk, azonnal az esélyesek közé lépnének elő. Ronaldón látszik, mennyire akar a válogatottban is, ez az akarat fordult át görcsösségbe. Fokozottan látszik, hogy nem egyedül akar helyzeteket megoldani, de igazából csak önmagára számíthat. Bento kapitány nagyon jól megszervezte a védekezést. Pepe álomszerűen játszott, ha megverik a dánokat, nagyon összekavarhatják a csoportot. Meireles javulására viszont nagy szükség lenne, hogy a torna hátralévő részében még beszéljünk róluk.
Olaszország +4 pont
Prandelli kapitányt a kényszer is rávitte, de fantasztikus dolgokat húzott, és nem elsősorban di Natale beküldésével, bár ez marad örökre emlékezetes, hiszen lényegében az első labdaérintésével gólt szerzett az Udinese támadója. Nem lehetetlen, hogy kezdő lesz, mert Balotelli amikor helyzetben volt, akkor inkább megvárta, hogy Ramos beérje és szerelje.
A kulcs mégis igazából az volt, hogy 3-5-2-ben küldte ki csapatát, szakított a 4-4-2-vel, pedig az olasz védőképzés egyértelműen erre épült évtizedeken át. A 3-5-2-t több klubcsapat is választotta - Juventus, Genoa -, és sikerre vitte. Ráadásul a védelem közepére de Rossit helyezte. A Roma játékosa a 2006-os világbajnok csapatban még ütköző középpályás volt, képességei azonban adottak, hogy bármilyen poszton is kiemelkedjen. A neheze azonban csak most jön, mert a fejjátékra az alacsony spanyolok ellen nem volt szükség, a horvátok, írek viszont folyamatosan ívelnek. Nagyon érdekes volt látni, hogy a csapat a meccs bizonyos szakaszaiban valójában egy ötven méter sugarú körre, vagy tojásformára állt be.
Ez egy széles csapat volt, amelyiket nem volt könnyű megkerülni, középen pedig nem volt könnyű kipasszolni. A folytatásban sem lesz könnyű senkinek mögéjük kerülnie, sem pedig középen megvernie. És ha még Thiago Motta jobb formában is lenne, egy nem várt menetelés is kezdődhetne.
Megvolt a helye mindenkinek, most már tisztán látszik, a bundabotrány újra energiákat szabadít fel, mint 1982-ben, 2006-ban. Így is kellett persze szerencse a döntetlenhez, igaz Casillas bravúrjaira is szükség volt, hogy ne vezessenek már az első félidőben.
Összességében: a padról a legtöbb segítséget Olaszország kapta.
Spanyolország stagnál
Torrest a szerencsefaktor jó régen elkerüli. A lábában volt a győzelem, az emelésnél, a ziccernél is kevés hiányzott. De hiányzott. Ezért nem kezdett Spanyolország centerrel, pedig Torres beállása után kiderült az olasz védelem összeszokatlansága. A spanyolok, ha lövés nélkül, a labda kapuba cipelésével akarják megnyerni a meccseiket, bajba kerülhetnek.
Horvátország +4 pont
Akár már Horvátország ellen is, a harmadik csoportkörben, mert ezzel a horvát győzelemmel biztossá vált, hogy a hovát–spanyol-meccsnek mindenképp lesz tétje. A horvátok extra különös dolgokat nem mutattak, de azt igen, hogy egy statikus védelmet hogyan kell kipasszolni. Mandzukic pedig a nagy felfedezett lehet.
Írország -10 pont
Nagy csalódást okozott, briliáns játékot soha nem reméltünk tőlük, de azt igen, hogy szervezettek lesznek, egységesek. A továbbjutásukra is gyanakodtunk, hát az most igen messze került tőlük. A leminősítés elkerülhetetlen, a gazdasági testvérintézetek ilyen produktumot és jövőképet látva akár három kategóriával is lejjebb vágnák őket, mi is tíz ponttal húzunk rajtuk, ami történelmi.
Anglia és Franciaország stagnál
A francia–angol gyalázatos második félidejét el kell fogadni, de mintha a meccs azt mutatta volna meg, hogy a franciákban van inkább tartalék, nem az angolokban. Rooney visszatérésével persze minden más lesz, de még egy meccses eltiltása van. Az angoloknak azokat a svédeket kellene legyőzniük nélküle, akiket tétmeccsen még sohasem sikerült.
Svédország -5 pont
Az ország bajait már kifejtettük a rajt előtt, ahogy az előkészületi meccseken, most is fejesgólokat kaptak. Egyedül Ibrahimovic pedig már képtelen az Eb-n meccset nyerni.
Ukrajna +3 pont
Azok után, hogy Oleg Blohin kijelentette, van olyan védője, aki még csak becsúszni sem tud, ilyen eredményre talán ő maga sem számított. Sevcsenko nem lehet olyan öreg, hogy egy öreg svéd védelmet ne tudjon megverni. Pláne, ha a kapufához odaállított védőnek tetszett is a fejese, ezért odébbállt a labda útjából.
Az ukránokon hatalmasat lendített közönségük, szükség is lesz rájuk, mert a neheze csak most jön. Kivált, amikor a védelmen nagyobb nyomás lesz majd. És nem utolsósorban Sevcsenkót megfogja a francia vagy angol védelem. Mert ugyan minden tiszteletünk az övé, hogy 36 évesen még ilyen kivételes teljesítményre képes, négynaponta nem könnyű felpörögni.
Ha érdekli, honnan indultunk, és milyen szempontok szerint kaptak pontokat a csapatok, kattintson az országok neveire a táblázatban. A Futballminősítő bemutatkozása itt olvasható. Kedd este földrengésszerű események nem várhatók, de szerdán már igen, ha például kizuhannak a hollandok. Akkor különkiadással jelentkezünk. A második csoportkör után pedig újra értékelünk.
H | Pontszám |
Változás | |
1. | Spanyolország | 173 pont |
|
2. | Németország | 171 pont |
|
3. | Oroszország | 166 pont | |
4. | Hollandia | 164 pont | |
5. | Olaszország | 146 pont | |
6. | Svédország | 140 pont | |
7. | Anglia | 137 pont | |
7. | Franciaország | 137 pont | |
9. | Írország | 134 pont | |
9. | Dánia | 134 pont | |
11. | Görögország | 129 pont | |
12. | Horvátország | 128 pont | |
13. | Portugália | 126 pont | |
14. | Lengyelország | 124 pont | |
15. | Ukrajna | 123 pont | |
16. | Csehország | 117 pont |