Tizenegy embert halálra ítéltek az egyiptomi futballkatasztrófa miatt
További Futball cikkek
- Késes támadásnak volt szemtanúja a korábbi válogatott futballista
- Hamarosan befut a magyar mozikba a DAC-ról szóló sportdokumentumfilm
- „Komolyan vettük, amit két fröccs között ígértünk neki” – Orbán Viktor nyitotta meg a Puskás Múzeumot
- Rohamrendőrök akadályozták meg a csúnya botrány kirobbanását Franciaországban
- Tömegjelenettel zárult a Vasas meccse, Pintér Attila sem maradt ki a balhéból
Megerősítette a tizenegy emberre kimondott halálos ítéletét kedden egy egyiptomi törvényszék a 2012-es, 74 halálos áldozatot követelő port-szaídi futballkatasztrófa miatt indított perben, miután az egyiptomi nagymufti véleményezte a rájuk egy hónapja, másodfokon kirótt halálbüntetéseket.
A kairói al-Ahli és a port-szaídi al-Maszri csapat mérkőzése 2012 februárjában vérfürdőbe fulladt; a szurkolók, játékosok és biztonsági őrök között kirobbant erőszakban az előbbi csapat szurkolótáborából 72, az utóbbiéból két ember vesztette életét, további 254 ember pedig megsebesült.
A per 73 vádlottja között volt kilenc rendőr, és az al-Maszri klub három illetékese is. Egy halálraítélt továbbra is szökésben van.
Sajtójelentések szerint a zavargásokat az váltotta ki, hogy a kairói rajongók a meccset 3-1-re nyerő helyi csapatot sértő bannereket lengettek a mérkőzés után.
A per 73 vádlottja közül tizet életfogytiglani, további tizet pedig tíz-tíz év szigorított börtönbüntetésre ítélték. Öt-öt évet kapott a port-szaídi rendvédelmi erők igazgatója és tizenegy tagja. Húsz embert felmentettek. Az egyiptomi előírások szerint a halálbüntetéseket csak a legfőbb vallási méltóság véleményének kikérése után véglegesítik, jóllehet a bíráknak nem kötelező figyelembe venniük a mufti véleményét.
A bíró az ítélethirdetés előtt hangsúlyozta, hogy példát kíván statuálni, és a szurkolótáborok keménymagjai, az ultrák által terjesztett, a fiatalok fejében gyökeret eresztő téveszmék jelentette veszélyre figyelmeztette a jelenlévőket. A biztonsági erőkkel hírhedten rossz viszonyban lévő ultrák fontos szerepet játszottak a Mubarak-rezsimnek véget vető 2011-es tömeges tüntetésekben.
A port-szaídi büntetőtörvényszék ítélethirdetésének helyszínt adó kairói rendőrakadémia előtt az elesettek több tucat családtagja várakozott, akik fennhangon a rendvédelmi erőkért felelős belügyminisztériumot vádolták a példátlan vérontás miatt. Felidézték azokat a nem hivatalos tanúvallomásokat, melyek szerint a meccs biztosítására kirendelt rendőrök rázárták a kapukat a stadionból kimenekülni próbáló szurkolókra, és a kapuk másik oldaláról, tétlenül nézték végig a mészárlást.
A katasztrófa a Mubarak-érát követő másfél évben uralkodó legfelsőbb katonai tanács idején történt, és az ezzel kapcsolatban született legmerészebb elméletek szerint a rendvédelmiseket szándékosan visszarendelték, azt remélve, hogy a káosz láttán az emberek újra a 2011-es népharag célkeresztjében álló rendőrök, illetve a hadsereg oldalára állnak.
A bíróság épülete előtt kedden az áldozatok tomboló családtagjai rátámadtak a vádlottak egyik ügyvédjére, aki csak nagy nehézségek árán tudott visszamenekülni a rendőrakadémiát védő rendőrkordon mögé.
A "belügyminisztérium verőlegényekből áll" felkiáltást kántálók egyike, egy az MTI-nek csak Szamáhként bemutatkozó középkorú nő elhunyt húszéves fiának képét viselte a nyakában. A port-szaídi rendvédelmi erők igazgatójára és tizenegy tagjára kiszabott ötéves börtönbüntetéseket keveslő, és a felmentések miatt felháborodott Szamáh úgy vélekedett, hogy "az igazi gyilkosok a belügyminisztériumban ülnek, de ők megint büntetlenül megúsznak mindent".