A diktátorhoz ment a fizetése, kirúgták a „koreai Ronaldót”
További Futball cikkek
- Késes támadásnak volt szemtanúja a korábbi válogatott futballista
- Hamarosan befut a magyar mozikba a DAC-ról szóló sportdokumentumfilm
- „Komolyan vettük, amit két fröccs között ígértünk neki” – Orbán Viktor nyitotta meg a Puskás Múzeumot
- Rohamrendőrök akadályozták meg a csúnya botrány kirobbanását Franciaországban
- Tömegjelenettel zárult a Vasas meccse, Pintér Attila sem maradt ki a balhéból
Han Kwang Szong pályafutása mesébe illően kezdődött: hazájában nevelkedett, majd 2017-ben került Olaszországba, a Cagliari akadémiájára. Még ebben az esztendőben debütált az első csapatban, a Palermo ellen 3‒1-re megnyert idegenbeli bajnokin – ezzel ő lett az első észak-koreai futballista, aki bemutatkozott a Serie A-ban. Igaz, sok sót nem evett meg Szardínián, háromszor is kölcsönadta klubja. Kétszer a Perugiának, egyszer a Juventusnak.
A torinóiak második csapatába 2019 szeptemberében került, fél év alatt 20 mérkőzésen egy gólt és két gólpasszt jegyzett.
Tehetséges, fiatal támadóként az olasz sajtó már Cristiano Ronaldóhoz hasonlította, olyannyira, hogy „észak-koreai Ronaldónak” kezdték el becézni.
Január másodikán a Juventus 3,5 millió euróért végleg szerződtette az akkor 21 éves támadót, majd egy héttel később kétszer ennyiért eladta a katari al-Duhailnak.
Már a Juventushoz való szerződésével is megszegte a nemzetközi szabályokat: az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2017-es határozata alapján a külföldön munkát vállaló észak-koreai állampolgároknak két év elteltével haza kell térniük. Han Kwang Szong nem sokkal a határidő előtt írt alá a torinói klubhoz, így gyors továbbértékesítése nem hatott meglepetésként.
Új csapata alapemberként számított rá, 14 bajnokin öt góllal segítette bajnoki címhez az al-Duhailt, amellyel az Ázsiai Bajnokok Ligájában is játszott. A pályán nyújtott teljesítményével nem volt tehát gond, a szerződésbontás mögött mélyebb okok állnak: sajtóhírek szerint fizetését Kim Dzsong Un észak-koreai diktátornak kellett továbbítania.
Fizetése java részét, ha nem az egészet, az észak-koreai rezsim kapta meg – mondta a Sun megkeresésére Ramon Pacheco Pardo, a londoni King's College nemzetközi kapcsolatokért felelős professzora. – A játékos csak annyit tarthat meg járandóságából, amennyi elegendő számára a mindennapi költségek fedezésére. Fizetését minden bizonnyal az észak-koreai rezsim nukleáris programjára költik.
Han Kwang Szong a hírek szerint havi 167 ezer dollárt keresett Katarban, kapott autót és lakást is a klubtól, valamint első osztályú repjegyeket Dohából Észak-Koreába, hogy bármikor haza tudjon látogatni. Az orosz RT információi szerint a fiatal futballista szerződésének része volt, hogy nem utalhat pénzt Észak-Koreába. Ramon Pacheco Pardo szerint a rezsim gyakran kreatív eszközöket használ az ilyen szerződések kijátszására, és Kim Dzsong Un közelről követte Han pályafutását, az ő engedélye nélkül nem is nyilatkozhatott a labdarúgó.
Az al-Duhail nem kívánta fenntartani a kínos szituációt, így szerződést bontott az észak-koreai támadóval.
(Borítókép: Han Kwang Szong az al-Duhail színeiben. Fotó: Simon Holmes / Nur Photo / Getty Images Hungary)