Eleinte a fejlődő piacokat vette célba az IBM és a Canonical kezdeményezése, amiben linuxos alapokon kínálnak üzleti szoftvereket és szolgáltatásokat a cégeknek. Dél-Afrikában már szeptember óta elérhető a Client for Smart Work nevű csomag, de az IBM úgy látja, hogy az USA-ban és más fejlett országokban is érdemes piacra dobni.
Fejlett országokban is ezrével vannak olyan cégek, amelyeknél elöregedett számítógépek dolgoznak, és nincs pénz sem az infrastruktúra fejlesztésére, sem a Windows folyamatos frissítésére, véli az IBM.
Az amerikai piacra szánt csomag alapja az Ubuntu Linux 9.10 operációs rendszer lesz, amely október végén jelenik meg. Ezt Lotus Symphony szövegszerkesztő és táblázatkezelő, a Lotus Notes vagy LotusLive iNotes emailkliens, valamint a LotusLive.com csoportmunka-eszköz egészíti ki.
Egyszerű a magyarázat arra, hogy az IBM miért most veszi célba a fejlett országokat. A Windows 7 megjelenése az ok. Az IBM és a Canonical számításai szerint a Windows 7 bevezetése akár 2000 dollárba is kerülhet a felhasználóknak, ha a szoftver és a hardverfrissítés árát is számolják. A két cég viszont állítja, hogy az Ubuntu és az IBM szoftverei ennél lényegesen olcsóbbak - konkrét árat viszont nem említenek.
Persze azt is figyelembe kell venni, hogy amíg a Windows XP-hez érkeznek biztonsági frissítések, addig a legolcsóbb lehetőség valószínűleg az, ha a cégek semmin nem változtatnak.