Jól kiszúrt a Google a magyarokkal
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Egyik napról a másikra háromdimenzióssá változott Budapest nagy része a Google Earth műholdas térképén. Ahol eddig lapos volt a város, ott kinőttek az épületek a földből, és Pest jelentős része, illetve egyes budai házak mostantól térben is láthatók, körbejárhatók.
Újabb nagy dobás a Google-től, mégsem örül neki mindenki. A Virtual Hungary Kft. például, egy kis magyar cég, amely üzleti modelljét arra építette, hogy megrendelésre rajzol térbeli házakat a Google Earthben, most tanácstalanul áll a változások előtt, és próbálja felvenni a kapcsolatot a Google-lel, hogy kiderítse, hogyan kerültek fel az épületek 3d-s modelljei hirtelen a térképre úgy, hogy egyes helyeken felülírták az ő korábbi, már elfogadott rajzaikat.
A frissen megjelent épületek modelljei ugyanis nem kézzel készültek, hanem szoftver generálta őket, és ennek „ezer hátránya van”, mondja Balogh András, a Virtual Hungary Kft. ügyvezetője. „Sok torzítás, hiba van az automatikusan generált épületekben. Ez a megoldás gyengébb minőségű. Parasztvakító, olcsó, viszont látványos. A kettő között olyan a különbség, mint a Microsoft és az Apple között.”
A főváros ötmilliót fizetett
Az akkor még Virtuális Magyarországnak nevezett cég 2007-ben kötött szerződést a fővárosi önkormányzat turisztikai hivatalával arra, hogy megrajzolja a főváros jelentős épületeit, köztük a Parlamentet, a Szent István bazilikát, a Dohány utcai zsinagógát, a Hősök terét és a Duna-hidakat. Balogh szerint a hivatal ötmillió forintot fizetett a virtuális városmarketing-projektre, amelyet Bojár Iván András városarculati tanácsnok kezdeményezett, és Demszky Gábor főpolgármester mutatott be a Műcsarnokban tavaly szeptemberben.
Az önkormányzati megrendelés a következő évben elmaradt, de idén májusban a Virtual Hungary bejelentette, hogy a T-Mobile támogatásával megrajzolja az Andrássy út, illetve egy magánprojekt keretében a Ráday utca épületeit – az utóbbihoz a kft. az épületekben működő üzletek üzemeltetőit győzte meg arról, hogy fizessenek a házak háromdimenziósításáért.
„A két évvel ezelőtti árak irreálisnak bizonyultak” – mondta Balogh, ezért egy ház virtuális felépítéséért most a cég 15-20 ezer forintot kér a megrendelőktől. Ennél többet fizet, aki külön megrendelésre készített panorámafotót, YouTube-videót vagy Google AdWords-kampányt is szeretne csatolni a 3d-s épülethez. A Virtual Hungary modelljeit építészhallgatók, műegyetemi tanársegédek készítik a kft.-nek, megbízásos alapon. Balogh szerint a Ráday utca felépítésén ketten, az Andrássy úton öten dolgoztak.
Most meg fent van az egész belváros – ingyen.
Vakargatjuk a fejünket
A Google Earth 3d-s rétege teljesen nyitott, 2006 óta bárki húzhat fel benne virtuális épületet, igaz, eleinte erre a Google nehezen kezelhető tervezőprogramját, a SketchUpot kellett használni, és ez elriasztotta a tömegeket az építkezéstől. Alig két hete azonban a Google bejelentette, hogy egyszerűsödött a program kezelése, és attól kezdve egy átlagos formájú panelházat tényleg gyerekjáték elkészíteni, bár a modelleket fel kell tölteni a 3D Warehouse-ba, és a cég munkatársai döntik el, megjelenhetnek-e a Google Earthben.
Budapest 3d-s látképe ennek ellenére még néhány napja is sivár puszta volt az Earthben: néhány amatőr, bár minőségileg nem kifogásolható próbálkozástól eltekintve a Virtual Hungary által felhúzott épületek uralták a fővárost.
„Vakargatjuk a fejünket, és a levelezünk a Google-lel” – mondta az automatikusan generált épületek megjelenése után Balogh, aki szerint egyes helyeken az új modellek kiszorították a cég gondosan, kézi munkával kivitelezett házait.
A legjobb példa a Kálvin téren, pontosabban a Ráday utca 2. szám alatt álló épület, amelybe a szoftver automatikusan belekomponálta az építkezők daruját, míg a Virtual Hungary modelljén tisztán látszik az épület. Emellett az automatikusan elkészített házakra nem lehet rákattintani, és további információkhoz jutni, ellentétben az egyes felhasználók által feltöltöttekkel.
Baloghék, akik azt tervezték, hogy jövőre a Demszky által jegyzett Budapest Szíve rehabilitációs programtól szereznek pénzt a belváros további részeinek, így a Kecskeméti utca környékének megrajzolására, most tanácstalanok. „Szerződéseket kötöttünk, kötelezettségeket vállaltunk az önkormányzat felé”, mondta Balogh, aki szerint a cég „azonnali üzleti hátrányt szenvedett”, amiért a Google se szó, se beszéd megjelenítette a 3d-s Budapestet.
Arra a kérdésre, hogy érdemes-e egy ingyenes, bárki által használható szolgáltatásra üzleti modellt alapozni, Balogh azt válaszolta: a Google nagyobb, mint Magyarország. Dönthet úgy az ember, hogy nem vesz róla tudomást, és úgy is, hogy kihasználja a lehetőségeket, amiket nyújt. Anélkül, hogy kérdéseire választ kapott volna a Google-től, a Virtual Hungary ügyvezetője úgy gondolja, hogy ha van igény rájuk, a kézzel tervezett épületmodellek lesznek majd a végleges térképen, ha meg nincs, maradnak az automatikusan generált 3d-s házak.
A Google a cikk megjelenésig nem válaszolt az Index megkeresésére.