
Az ember is csak robot
További Tech cikkek
A frankfurti épületgépészeti és fénytechnikai kiállításon járkálva úgy tűnt, mintha valami féregjáraton keresztül 2016-ba kerültem volna. Hat év múlva a világ valószínűleg már túltette magát a volfrámszálas izzók betiltása okozta sokkon, muszáj lesz neki. A 80 wattosnál erősebb hagyományos égők tavalyi kivégzése ugyanis csak a kezdet volt, mert idén sor kerül a 75 wattnál erősebb izzókra is, aztán jönnek a 60-asok, majd 2012 szeptember elsejével végleg kinyírják a 130 éves technológiát.
Felkészült a világ
2016-ra már négy éve leállt a volfrámszálas izzók gyártása az Európai Unióban, a legtöbb lakásban kompaktok világítanak, bizonyára érdemes lesz a következő technológiáról, az addigra már elérhető árú LED-ről beszélni.
Na de 2010-ben? Amikor a piac még épphogy csak elkezdett ismerkedni a kompakt fénycsövekkel? Amikor a LED alig kínál valami kézzelfogható előnyt a kompaktokhoz képest, viszont sokkal drágább azoknál?
Márpedig ez a helyzet: Frankfurtban egyszerűen tudomást sem vettek a most éledező kompakt-forradalomról, és a kiállítók már szinte kivétel nélkül valamilyen LED-es technológiával próbálták kiégetni a szemünket. Persze érthető, vége az évszázados világítástechnikai állóvíznek, manapság már az égő is ugyanolyan kultusztárgy lett, mint egy mp3-lejátszó, mert ez a piac, a gyártók érdeke: ha kötődünk valamelyik eszközhöz, hajlandók vagyunk többet fizetni érte.

Először a a frankfurti kiállítás távol-keleti teremében néztem szét, már csak azért is, mert sokan az ázsiaiaktól, főként a kínaiaktól várják a forradalmat. Az apró cégek olcsón dolgoznak, így aki költséghatékony módon akarja kipróbálni az új technológiát, az a barkácsáruház helyett inkább a Józsefvárosi piaci felé vegye az irányt. A frankfurti kiállítócsarnok grandiózus, ízlésesen dizájnolt standjai közé egyébként egy cseppnyi Asia Centert varázsoltak a kínai kiállítók, akik a saját szintjüket apró, paravánokkal elválasztott szeletekre osztották, látványelemként meg csak a giccses színekbe öltöztetett LED-ek pompáztak.
A sorok közt mászkálva aztán kiderül a csalás: a távol-keleti fényforrások ugyan valóban olcsók, de a LED elkötelezett híve szerint gyenge, túlságosan hideg fényükkel inkább elijesztik az embereket a technológiától. Tény, hogy ezen a szinten többnyire csak dekorációs kiegészítőként használták a LED-et, hogy falrészleteket, vagy Singha sörösdobozokat világítsanak meg velük, a valódi fényt már a plafonba épített kompakt fénycsövek, vagy halogénizzók biztosították.
Véget ér a csalás
Néhány szinttel és csarnokkal odébb már a nagyobb nemzetközi cégek próbálták bemutatni LED-es termékeiket. A Hei például a dekorációs funkción túllépve nemhogy használható világítószerepet szán a technológiának, de egyenesen azt állítja, hogy az kültéri viszonyok közt is megállja a helyét. Az osztrák cég Mira-nevű sorozata ugyan nem vakítja meg az embert, de ahhoz elég fényt bocsát ki, hogy betaláljunk az autózárba, ráadásul mindezt környezetbarát módon teszi. A lámpaoszlopokba ugyanis napelemeket építettek, amik befogják, majd átmenetileg rabul ejtik egy akkumulátorokban a fényt, hogy sötétedés után aztán a LED-eken keresztül kihányják azt magukból. Utcai használathoz ugyan kényes a technológia, de a Hei szerint a vállalatoknak kitűnő választás lehet a lámpaoszlop, amiben körülbelül 25 év után mennek tönkre az égők, ha minden este nyolc órát használják őket.
A LED legfanatikusabb híve azonban kétségkívül a Philips: a holland vállalat gigantikus standot épített fel, és elvetette a csalás lehetőségét is, amennyiben kizárólag LED-fényforrásokkal világította be a teret. Volt ott minden, a dizájnszekciótól az ipari kiegészítőkön át az utcai világításig, de a vállalat jól láthatóan az otthoni felhasználókat szerette volna leginkább megérinteni, több-kevesebb sikerrel. A világítás színét a tulajdonos hangulatának megfelelően változtató giccsparádét elnézve például kevesen érezték a jövő szelét, a műanyagkeretbe épített LED-ek miatt látszólag izzó nélkül világító lámpabura azonban igazi sztár volt.
Integráltak
A Philips a szimpla égőgyártás helyett inkább az otthoni dizájnra helyezi a hangsúlyt, nyilván több okból is: egyrészt gusztusos csomagolással könnyebb eladni a drága technológiát, hiszen az emberek a dizájnért bármennyit kifizetnek. Másrészt meg a LED-es égők átlagos használat mellett simán kibírják 20-30 évig, annyi idő után meg amúgy is csillárt cserél az ember. Más kérdés, hogy a beépített fényforrásokat még ha akarnánk, sem tudnánk cserélni, szóval két évtized, és a a bura is mehet a szemétbe. Ebből nem lesz generációkon átívelő csillár, az már biztos.

Lesz viszont forradalom, energiamegtakarítás, lesz minden, ha a Philipsnek múlik. A vállalat szerint az elfogyasztott energia harmadát a világítás adja, ha tehát spórolósabb eszközökre állunk át, az érezhetően csökkenti az emberiség összfogyasztását. A vállalat abban bízik, hogy 2015-re az eladott világítótestek fele, 2020-ra háromnegyede energiatakarékos LED-es technológiát használ, nemcsak eltűnnek tehát a felhalmozott készletekből még évekig árulható hagyományos izzók, hanem kibontakozásuk közben rögtön ki is pusztulnak a kompakt fénycsövek és a halogénizzók. LED lesz minden, vagy legalábbis majdnem.
Azt viszont nem sikerült megértetni velünk, miért viselkedne így a piac: bár a fénykibocsátó dióda valóban 80-90 százalékos megtakarítást jelent a hagyományos izzókhoz képest, majdnem ugyanerre képes a jóval olcsóbb kompakt fénycső is. Bár a LED 25-30 ezer órán keresztül is bírja, a tartósabb kompaktok ebben a mutatóban is versenyképesek. Utóbbiak ráadásul több, szórtabb fényt is adnak: míg a Philips világszabadalomként mutatta be az alig tíz wattot fogyasztó, 60 wattos hagyományos izzónak megfelelő LED-et, ennek közel a dupláját is képesek hozni a kompaktok, körülbelül ötödáron.
Cserélhetjük, de mire?
A Philips szerint viszont a helyzet folyamatosan változik, és amíg a kompaktok a technológia határát feszegetik, addig a LED-ekben még bőven van fejlődési lehetőség. Először is a holland vállalat garantálta, hogy öt éven belül harminc százalékkal hatékonyabb technológia áll majd rendelkezésre, aki tehát ma lecseréli az otthoni, vagy utcai lámpát, benne az egész fejet az elektronikával együtt, annak az évtized közepén már elég lesz csak a fényforrást megváltoztatnia ahhoz, hogy további megtakarításokat érhessen el. Időtállóságról beszél tehát a Philips, de az óriási üzemidő miatt nehéz elképzelni, hogy mire egy-két évtized múlva megérnek a cserére a most vásárolt LED-ek, lesz még kompatibilis technológia a piacon (főleg, ha a kompakt fénycsöveknek a frankfurti kiállításon tapasztalható halvaszületését, és a már kopogtató OLED-fényforrásokat vesszük figyelembe).
Jelenleg inkább az tűnik életszerűnek, hogy néhány éven belül piacra kerülnek azok a megfizethető, a jelenleginél hatékonyabb fénykibocsátó diódák, amik már akár két-hároméves távlatban is behozzák az árukat a kompaktokhoz, egy-két éven belül az óriási villanyszámlát termelő volfrámszálas izzókhoz képest.

A kísérleti üzem mindenesetre megindult: Marseilles-ben és Rotterdamban például már vannak olyan utcák, amiket LED-del világítanak, és Rudy Provoost, a Philips világítástechnikai üzletágának vezérigazgatója szerint az emberek örülnek a biztonságot nyújtó, fehér fénnyel világító lámpáknak. Amikor felvetettem, hogy a lakosság jelentős része Magyarországon például kimondottan ellenzi a hideg fényeket (elég csak a most felújított Kecskeméti utca világítására gondolni), Provoost, majd később Blazsevácz Péter, a vállalat kommunikációs vezetője azt válaszolta, hogy megfelelő szakemberek segítségével be lehet állítani úgy is a világítást, hogy az sárgásabb, melegebb fényt adjon.
A színhőmérséklettel egyébként nemcsak az utcai megvilágításnál érdemes kísérletezni: Provoost szerint a Philips szakértői segítségével vizsgálja a fizikai állapot és a fény közti kapcsolatot, így sikerült olyan árnyalatokat kifejleszteni, amik 15 százalékkal megnövelik a dolgozók hatékonyságát. Pontosabban kivágták a spektrumból a haszontalan fényeket, és csak a produktivitásra ösztönzőket hagyták meg nekünk. Kiderült tehát, hogy az ember csak egy robot, akit, ha a megfelelő konnektorra dugnak, nagyobb kedvvel teljesít parancsokat.

Az oldalról ajánljuk
- Külföld
Késelésig fajult egy drogügylet az Árpád hídnál, súlyosan megsérült az egyik fiatal
A kábítószer vásárlása közben fajult el a vita.
április 11., 08:42
- Stenk
Egyszeri és megismételhetetlen alkalom az MVM Dome színpadán
A háború elleni tiltakozás örök.
április 11., 09:07
- Belföld
47 másodpercenként egy új hiba – kritikus állapotban a magyar egészségügyi intézmények
Milliárdos tartozások és infrastrukturális nehézségek.
április 11., 08:35
- Vélemény
A kérdés a következő: ki alkalmasabb a NER vezetésére, Orbán vagy Magyar?
Magyar a jöjjön bármi csúcsmodellje, ami egyébként a politikai látványpékség felől nézve sikeresebbnek tűnik, mint bármi az elmúlt 14-15 évben.
április 11., 08:00
- Belföld
Magyar Nemzet: nem először rúg bele a magyarokba Magyar Péter brüsszeli embere
Orbán Viktor szerint Kollár Kinga szavai az őszödi beszédre emlékeztetnek.
április 11., 08:45
- Belföld
Orbán Viktor: Ezt belemondják pacekba, az arcunkba, és még büszkék is rá
A miniszterelnök a tiszás Kollár Kinga kijelentéséről a Kossuth rádióban is megszólalt.
április 11., 07:39
- Gazdaság
Trump lehűtötte a magyar reményeket: nem lesz külön vámmegállapodás
Az amerikai elnök egyetlen blokknak tekinti az Európai Uniót.
április 11., 08:02
- Bajnokok Ligája
Közel járt a csodához az Aston Villa a BL-ben, de a PSG jutott be az elődöntőbe
A Dortmundban sima vereséget szenvedő Barcelona is ott lesz a legjobb négy között.
tegnap, 22:56
- Külföld
Apokaliptikus látvány: hat évtized után először száradt ki teljesen az osztrák Grüner See
Történelmi aszály sújtja a vidéket.
április 11., 08:22
- Kultúr
Ezt a várost úgy is hívják, magyar Jeruzsálem, de mindenki más néven ismeri
Április 11-én ünneplik a Város Napját.
április 11., 05:55
- Külföld
Pályaudvari tragédia Újvidéken, kártyavárként összeomlott felhőkarcoló Bangkokban – ugyanaz a kínai kivitelező
Bangkokban csak az az egyetlen épülő toronyház dőlt össze, amit a kínaiak terveztek.
április 11., 05:51
- Külföld
Amerikai legfelsőbb bíróság: a Trump-kormánynak elő kell segítenie egy tévesen deportált férfi hazatérését
Minden érintett a saját győzelmének tartja a döntést.
április 11., 09:10
- Belföld
Döntött a kormány, kártalanítják a száj- és körömfájásjárványban érintett gazdákat
A támogatást feltételekhez kötötték.
április 11., 07:00
- Külföld
Amerikai csapatok kerülhetnek a Panama-csatornához, de katonai bázisok nem
Új katonai megállapodás született a két ország között.
április 11., 07:19
- Kultúr
Ilyen se volt még: az Index összegyűjtötte a kétezres évek legjobb magyar verseit
Mutatjuk a tíz legkiválóbbat.
április 11., 07:00
- Gazdaság
Donald Trump bármelyik pillanatban lavinát indíthat, de már most bajban van Magyarország
Nagy a baj az ipari termelésben.
április 11., 09:19
- Gazdaság
A Temu lehet a nevető nyertese a magyar készpénzszabályozásnak
Az OKSZ a törvényjavaslat módosítását kéri a kormánytól.
április 11., 09:28
- Gazdaság
Olasz luxusmárka-birodalom születik: a Prada felvásárolja a Versacét
Két meghatározó divatház egyesül.
április 11., 09:12
- Belföld
Kiléptek Orbán Viktor autója elé a tüntetők az MTVA-székháznál
Az ellenzéki párt ismét demonstrációt tart.
április 11., 06:45
- FOMO
Gáspár Bea: Nem tudtam, hogy cigány vagyok
Gyerekként azt gondolta, az a normális, ha cigányul beszélnek otthon.
április 11., 06:23
- Külföld
Lelőtt madárként csapódott a Hudson folyóba a városnéző helikopter, három gyerek az áldozatok között
Már a levegőben darabjaira hullott a légi jármű.
április 11., 06:10
- Belföld
Két új helyettes államtitkárt nevezett ki Orbán Viktor
A kinevezésről szóló határozat április 11-én életbe lépett.
április 11., 06:35
- Külföld
Egymásnak estek Donald Trump emberei, az orosz kívánságlista miatt belharc dúl a Fehér Házban
április 11., 05:57
- Külföld
Mintegy kétmilliárd dollár kártérítést kapnak azok a nők, akik szexuális zaklatással vádolták James Tobackot
A 80 éves rendező továbbra is tagadja a vádakat.
április 11., 06:13
- Belföld
Erőteljes melegedéssel, de figyelmeztetésekkel zárul a hét
Akár 23 fok is lehet.
április 11., 06:07
- Gazdaság
Húsvét miatt változás jön a Lidlben, karácsony óta nem volt ilyen
Ünnepi üzemmódban az áruházlánc.
április 11., 05:57
- Külföld
Így emelték ki a tragikus helikopter-baleset roncsait a New York-i Hudson folyóból
április 11., 06:29
- Külföld
Meghalt az Indiában eltűnt magyar túrázó
Túrázás közben látták utoljára a helyi lakosok.
április 11., 06:21