További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
A Bloomberg nyilvánosságra hozta az Apple Kaliforniában épülő új főhadiszállása, a hatalmas üvegből készült ufóra emlékeztető formája miatt az Űrhajó becenevet kapott irodaház költségtervezetét. Amikor Cupertino városa 2011-ben engedélyezte a terveket, a büdzsé még 3 milliárd dollárról szólt, de úgy tűnik, azóta kicsit megszaladtak a költségek, mert most már 5 milliárdról beszélnek, ami forintban 1170 milliárdot jelent.
Ezzel az Apple új főhadiszállása nagyjából annyiba fog kerülni, mint a világ jelenlegi legmagasabb és legfényűzőbb felhőkarcolója, a 1,5 milliárdos dubaji Burj Khalifa, és a lerombolt WTC-tornyok helyén 3,5 milliárdból épülő New York-i One World Trade Center összesen (igaz, a 1WTC valós költségei állítólag a 3,8-3,9 milliárdot is elérhetik a becslések szerint a projekt végére). És még így sem lesz a világ legdrágább épülete, ezt a címet ugyanis az 5,5 milliárdból felépített szingapúri Marina Bay Sands luxushotel és kaszinó tartja 2010 óta.
A négy emeletes, összesen 260 ezer négyzetméteres épületben 12 ezer Apple-alkalmazott fog dolgozni egy 700 ezer négyzetméteres park közepén. A csillagászati árat azok az építészeti megoldások indokolják, amelyeket halála előtt nem sokkal maga Steve Jobs írt elő az utódja számára. Ilyen például, hogy az irodaházhoz vezető összes utat és a parkolókat is a föld alá kell rejteni, hogy a dolgozók csak az erdőt lássák az ablakon kinézve. Az épületben használt összes faborításhoz egyetlen speciális juharfajtát alkalmaznak. Az egész épületet üveg borítja, összesen hat négyzetkilométernyi, ezt egy németországi üzemben gyártják le, hajlítják meg a megfelelő formára, majd szállítják át Kaliforniába 12 méteres darabokban. Jobs nem akart betonpadlót, ezért mozaikszerű terrazzo-megoldást használnak majd az építészek.
Az épület tetejét 65 ezer négyzetméternyi napelemmel fogják befedni, ami a tervek szerint 8 megawatt energiát termel majd, így az egész épület önellátó lesz áramból, sőt, előfordulhat, hogy a kaliforniai elektromos hálózatba még vissza is pumpálhat, amikor szép napos az idő, de nincs olyan meleg, hogy a légkondicionálás túl sokat fogyasszon.
Meg nem erősített hírek szerint az új vezérigazgató, Tim Cook egymilliárdot próbál vágni az épület költségein, és az átadás időpontját az eredeti 2015-ös dátumhoz képest egy évvel elhalasztotta. Az Apple ugyan hatalmas, 140 milliárd dollár körüli készpénztartalékon ül, amiből bőven telik fényűző új főhadiszállásra, a részvényesek azonban inkább azt szeretnék, ha a gigászi bankszámlát extra osztalékfizetéssel apasztanák le kicsit.
Szakértők szerint gondokat okozhat az építkezés során az is, hogy a környék építőipari alvállalkozói túl vannak terhelve, és előfordulhat, hogy egyszerűen nem lesz elég szakképzett munkás és gép. A Szilícium-völgyben ugyanis valóságos építkezési láz tört ki, új főhadiszállást építtet a Google, a Samsung, a Facebook, és készül a San Francisco 49ers amerikaifoci-csapat új stadionja is. Az Apple tervei szerint az építkezés a területen álló jelenlegi épületek elbontásával idén nyáron indulhat el.