Szeretne láthatatlanná válni az interneten?
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Fizetne félmillió dollárt egy routerért?
Hogy nem tudja mi az? Dehogynem: az a hálózati kábeles kis vacak, többnyire fekete, és villogó ledek vannak rajta; az osztja szét az internetet a lakásban lévő gépeknek.
Az Anonabox nevű eszköz is egy router, apró – hatszor négy centis –, fehér, és a szétosztott internetet más nem láthatja, csak a felhasználó. A fejlesztőknek nem volt pénzük a tömeggyártásra, így a Kickstarteren kértek segítséget.
Mit tud ez a kis kütyü, hogy ennyire lelkesedik érte az internet népe? Az Anonabox a Tor hálózaton keresztül továbbítja a böngészési adatokat, hálózati kábelen vagy wifin. A Tort betonbiztos, anonim böngészéshez tervezték, tehát senki nem láthatja az adatforgalmunkat; sem azt, hogy utoljára milyen honlapon jártunk; sem azt, hogy mi az IP-címünk; és azt sem, hogy ki jelentkezett be a számítógépre.
Az Anonabox fejlesztői azt remélték, sikerül összekalapozniuk 7500 dollárt a gyártás beindításához, ezt pár órával a kampány kezdete után elérték. Két nap alatt már 300 ezer dollárnál járt a számláló, mostanra a félmilliót is elérték. És még 27 nap van hátra.
Amikor először elkezdtünk dolgozni rajta, fogalmam se volt, hogy valakit is érdekelne. Először azt hittük, csak a fejlesztők, az újságírók és a könyvtárosok fognak lelkesedni érte. Erre kiderült, hogy az átlagfelhasználókat is érdekli. Szerintem ez nem annyira a magánszféra védelméről, inkább az információ- és szólásszabadságról van szó. Az eszköz biztosítja, hogy az emberek információhoz juthassanak, ha cenzúrázni akarják őket.
– mondta a Guardiannek a projekt vezető fejlesztője, August Germar.
Az Anonabox nyílt forráskódú szoftvert használ, így bárki fejleszthet a rendszerre. Germar szerint a befolyó extra pénzből még több ilyen eszközt gyárthat, és magát a gyártás folyamatát is felgyorsíthatja, hogy a router minél több fejlesztőhöz juthasson el.
A tervek szerint a végleges modellt 45 dollárért fogják árulni - ez jóval kedvezőbb, mint a hasonló Tor routerek ára. Germar megjegyezte, hogy az Anonabox nem jó befektetés azoknak, akik nagyobb fájlok letöltésére – például torrentezésre – használnák, mivel az átirányítás jelentősen lelassítja az adatátvitel sebességét.