
További Tech cikkek
Az iskolák válaszokat tanítanak, pedig a kérdések sokkal fontosabbak
– mondta Rubik Ernő, akit a londoni BETT oktatási kiállítás egyik nyitóelőadásán idézett a Google egy videóban. Büszkén dobban a szív, a világ egyik vezető techcége a világ legnagyobb oktatási kiállításán egy magyar ember szavait közli. A kiállítók közt is akadtak világszínvonalú terméket előállító magyar cégek. Az Intellisense például tabletekre készített appokat a matematika és fizika oktatásához. A Mozaik kiadó okostáblás rendszeréről a Samsung egyik üzletfejlesztési menedzsere, Vincent Piarou áradozott, hogy nekik pont ilyen tartalmakra van szükségük az iskoláknak szánt érintőkijelzőikhez.
A kiállítást végigjárva gyorsan szembesül az ember azzal, hogy ez a sok magyar siker egyáltalán nem számít, ettől nem lesz jobb a saját oktatási rendszerünk. A probléma ott kezdődik, hogy nagyon másképp gondolkodunk, mint britek, és nemcsak az oktatásról, hanem úgy általában az életről, az állam működéséről. Ez érhető tetten a BETT-en kiállított termékeken is. A magyar oktatási rendszer előfizetőjeként, felhasználójaként (furcsa szavak) úgy tűnt, a magyar oktatáspolitikának első lépésben nem azzal kell foglalkoznia, hogy tabletet vagy laptopot kapjanak-e a diákjaink, mert ez önmagában csak szemfényvesztés és pénzszórási lehetőség. Arra kellene inkább választ adni, hogy
Rubik Ernő nem erre a kérdésre gondolt az idézett megjegyzésében, hanem az érdeklődő, innovatív hozzáállásra. Az iskolás gyermekek szüleiben azonban biztosan felmerül, hogy vajon mitől romlik a magyar diákok eredménye a nemzetközi összehasonlító teszteken? Nem ismerjük a választ, mert nincsenek transzparensen nyomon követhető adatok a diákok pillanatnyi teljesítményéről.

A briteknek van egy olyan kattanásuk, hogy az adójukból fenntartott oktatási rendszer állami szolgáltatás, és mivel ők állják a számlát, azt is szeretnék tudni, hogy mire megy el a pénz. Természetesen nem az oktatási módszerekbe akarnak beleszólni, csak a munka eredményét akarják látni. Erre jók a BETT-en több cég által kínált szabványos tesztek, melyekkel mindegyik diák tudása, valamint az iskolák átlaga is rendszeresen összemérhető. Amint kiderül, hogy egy iskolában nem fejlődnek a diákok, időben közbe is lehet avatkozni, mielőtt menthetetlenné válna a helyzet. Túl késő? Akkor azt az iskolát be kell zárni, mert az oktatási intézmény nem meleg ételt és fűtött termeket szolgáltat, hanem a fejlődés lehetőségét kell megadnia.
Szerencsére nem kell megvárni a nagy összehasonlító tesztek eredményét, az oktatás hatékonysága ugyanis óráról órára mérhető, erre is többen kínálnak megoldásokat. A hagyományos módszerekkel az a baj, hogy vagy nagyon munkaigényesek, mert sok-sok dolgozatot kell végigolvasni és kijavítani, vagy nagyon felszínesek, mert csak annyi derül ki, hogy egy-egy jelentkező tudta-e a választ a nekiszegezett kérdésre. Pedig simán előfordulhat egy feleltetésen, hogy tíz jelentkezőből hét rosszul válaszolt volna, csak pont nem ők kerültek sorra.
Digitális eszközökkel 30 diáknak is fel lehet tenni 10 kérdést, minden egyes órán, és a 300 válasz azonnal láthatóvá válik. Tegyük fel, hogy az óra végén megkapott eredmények alapján nem egyeseket osztogatnak, de a tanár megtudja, hogy az egész osztály rosszul tud valamit, mert körbejárt a Facebook-csoportjukban valami marhaság. Vagy esetleg a szülő megtudja, hogy a tananyagnak mely részeit kéne otthon alaposabban átnézni a gyerekkel, és azt azonnal meg is teszi.
Láttunk olyan fejlődéskövető rendszert, melyben csak be kell jelölni a célt, és szép grafikonok mutatják, hogy a diákok milyen tempóban közelítenek hozzá. Kulcsfontosságú az objektivitás: mindenki szabványosított kérdéseket kap. Nincsenek jószívű tanárok, akik megadják az ötöst egy olyan eredményre, ami egy erősebb iskolában csak hármast ér.
A digitális rendszer legnagyobb előnye a gyorsaság, hogy a gyerek ne akkor kapja meg a dolgozat eredményét, amikor már teljesen máshol járnak a tananyagban. Az sem elhanyagolható, hogy részletesebb információkat ad.
Jó kérdés, hogy ebből mit, hogyan lehetne átültetni a magyar oktatási rendszerbe. Szülőként azt kevésnek érzem, hogy az ellenőrzőben időnként látok egy-egy új jegyet, amelyek közt van olyan, ami három röpdolgozat eredményéből jött össze, van olyan is, hogy a házi feladat négyszeri hiánya miatt csúszik be egy egyes, és van 5-ös dolgozat is. Mely kérdésekre nem tudta a választ? Melyik témából volt erősebb? Hogy a francba kaphat a gyerek ötöst szorgalomból, és tantárgyi egyest a házi hiánya miatt?
A digitális dolgozatnál annyival több jutna el a szülőhöz, hogy látná a feltett kérdéseket, a hibás és a jó válaszokat. Így máris nem azzal kell sokkolni a szegény gyereket, hogy nézze át az egész anyagot, hanem a tényleges gyengeségekre lehet koncentrálni.
Ingyen Office, állami partnerség nélkül?
Amikor az oktatás már átláthatóan működik, akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy milyen csilivili kütyükkel tanuljon a gyermek. A BETT eddigi legnagyobb bejelentését a Google tette: az online irodai rendszere ingyen elérhető, mindenféle állami mutyi nélkül, és a diákoknak szánt változata teljesen reklámmentes.
A Google Apps for Education rendszerhez tartozik egy Classroom nevű menedzsment eszköz is, ami most már nemcsak számítógépen, hanem Androidon és iOS-en is fut, tehát a tanár akár az órán, a saját okostelefonjáról is hozzá tud férni. A diákok a rajzaikról készült fotókat, pdf-eket és más doksikat tudnak feltölteni, és a tanár minden ilyen anyaghoz hozzáfér. Ezt a rendszert a diákok is elérik a saját tabletjükön vagy okostelefonjukon, tehát nem kell állami pénzből felszerelni őket.
Szintén ingyenes megoldás a lengyel Learnetic platformja, mellyel a tanárok tudnak nagyon könnyen teszteket, izgalmasabb feladatokat és bemutatókat készíteni az előre legyártott mintákból; ezt az alapító-vezérigazgató Artur Dyro mutatta be nekünk a laptopján, pár perc alatt. Tesztek tableten és számítógépen egyaránt elérhetők, akár otthonról is. A tanárok és a diákok azért férnek hozzá ingyen, mert a Learnetic kiadóktól szed be jutalékot, a platform webshopjában eladott e-tankönyvek és más kiegészítők után.
Tanul a szakma
A BETT forgatagában alig lehet megtenni egy lépést anélkül, hogy ne hallana az ember egy újabb idegen nyelvet. Spanyolországtól Skandináviáig mindenhonnan jönnek ide tanárok, hogy megismerjék a legfrissebb technológiákat. A legjobb pillanat viszont az volt, amikor a norvég osztályterem nevű standon három alsós kisdiák tartott drónbemutatóval és projektoros prezentációval kísért előadást a tanároknak. Hibátlan angol kiejtéssel, arról, hogy mitől lesz izgalmas egy tanóra.

Az oldalról ajánljuk
- Külföld
Florida lazítana a gyerekmunkára vonatkozó törvényen
Ezzel szeretnék leváltani a papírokkal nem rendelkező munkavállalókat.
március 26., 08:15
- Külföld
Nem tartott sokáig a fekete-tengeri tűzszünet, több ukrán drón is behatolt az orosz területekre
A rijádi megállapodás ellenére csaptak le.
március 26., 08:34
- Belföld
Meghalt Wachsler Tamás volt országgyűlési képviselő, a Kossuth tér megújításának irányítója
Az építész novemberben lett volna 60 éves.
március 26., 08:20
- Belföld
Nem ért haza az iskolából egy 17 éves budafoki lány
A rendőrség jelenleg is keresi az eltűnt diákot.
március 26., 07:50
- Külföld
Nem hagyja magára feleségét, J. D. Vance is Grönlandra látogat
A sziget biztonsági helyzetét vizsgálják.
március 26., 07:54
- Külföld
Pataky Attila elmondta, mit gondol valójában Azahriah-ról
A rocker szerint a fiatal előadó nem figyelt a suliban, ezért keveri a diktatúrát és szabadságot.
március 26., 07:42
- Kultúr
Mi van, ha a borzalom bennünk van, nem pedig odakint?
Az És miért, hogy az éjszaka lesújt, feldob és energetizál.
március 26., 07:45
- Külföld
Légitámadást intéztek egy amerikai hadihajó ellen a jemeni húszik
A támadásokkal nem fognak felhagyni addig, amíg a gázai háború véget nem ér.
március 26., 08:58
- Belföld
Törvényjavaslattal tiltaná ki a középületekről a szivárványos zászlókat Novák Előd
A Mi Hazánk Mozgalom korábbi próbálkozása nem járt sikerrel.
március 26., 07:16
- Külföld
Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma
Az oltást nehezíti az erős szél.
március 26., 06:45
- Belföld
Steiner Kristóf: Nem hiszem, hogy ennek az országnak szüksége van rám
Hadházy Ákos: Követeljük, hogy ezt a mocskos törvényt visszavonják.
március 26., 09:23
- Külföld
Donald Trump tanácsadója felelősséget vállalt a háborús tervek kiszivárogtatásáért
Nem csitul a botrány Mike Waltz körül.
március 26., 09:17
- Tudomány
Magyarországon élő kannibál kígyót vizsgált egy új tanulmány
A rézsikló nem jelent fenyegetést a veszélyeztetett viperafajra.
március 26., 06:16
- Külföld
Nagyszabású hekkertámadás érte az egyik legnagyobb orosz vállalatot, teljes a káosz a cégnél
március 26., 06:12
- Belföld
Magyar Péter bizarr videóval küldött üzenetet kritikusainak
Vicces jelenet került ki az ellenzéki politikus közösségi oldalára.
március 26., 09:08
- Forma-1
Döntött az F1-es Red Bull gyengélkedő pilótájának sorsáról
A címvédőnek sem tetszett az elhatározás.
március 26., 09:16
- Külföld
Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot
Az EU-ban eddig csak Svédországban volt hasonló.
március 26., 07:00
- Belföld
Lázár János utódja szerint Makón a libák őrzését sem bíznák Magyar Péterre
„Komolyan aggódom Hódmezővásárhelyért, ahol évek óta a gyűlölet uralkodik.”
március 26., 06:22
- Külföld
Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet
A Heathrow-t 18 órára lezárták, és 63 ezer környékbeli lakás is áram nélkül maradt.
március 26., 06:23
- Belföld
Jókedvet és esernyőket bekészíteni, borongós–esős időjárással kell dacolnunk
Napsütésre csak az ország északi, északnyugati részén lehet számítani.
március 26., 06:26
- Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”
A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.
március 26., 06:19
- Belföld
Ideiglenesen szünetel a szülészeti ellátás a kisbéri kórházban
A „személyi feltételek átmeneti hiánya” miatt.
március 26., 06:18
- Belföld
Kamionról lehulló méretes jégtömbök okoztak kis híján balesetet az M7-es autópályán
Az eset könnyen okozhatott volna balesetet.
március 26., 06:19
- Futball
Monumentális mészárlás a Monumentalban, Messi nélkül is szétszedték az ötszörös világbajnokot
Argentína már kijutott a jövő évi vb-re.
március 26., 06:30
- Cinematrix
Megérkezett az egyik legjobban várt Star Wars-sorozat új évadának kedvcsinálója
Az Andor második, egyben utolsó évada is bővelkedni fog az izgalmakban.
március 26., 06:21
- Külföld
Folytatódnak a törökországi tüntetések, már 1400 embert tartóztattak le
Több jogvédő csoport és az ENSZ is elítélte a rendőrök erőszakos fellépését.
március 26., 06:39
- Belföld
Biztonsági őr akadályozta meg, hogy bejusson a rabbi a Kazinczy utcai zsinagógába
március 26., 08:46