További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Szokás szerint szinte azonnal elkapkodták a jegyeket a Google I/O fejlesztői konferenciára, ami nem csoda, hiszen itt mutatja meg a Google, fejlesztői miken dolgoztak az elmúlt egy évben és miről fog szólni a cég következő éve. A konferencia ma kezdődik, magyar idő szerint este hétkor.
Ahogy ilyenkor lenni szokott, a szaksajtó már jó előre megpróbálja kitalálni, mit fognak bejelenteni, milyen újdonságokat mutatnak be. Ezek egy része nem titok, mind például az Android operációs rendszer legújabb változata. De néha vannak meglepetések is, mint például a Google Glass vagy két éve a Google Wear.
Kezdjük az egyértelművel, a mobil operációs rendszer legújabb változatával, amely egyelőre Android N kódnéven fut. A fejlesztőknek szánt előzetes verziót már hetekkel ezelőtt közzétették, így tudjuk, hogy a legfontosabb változás az osztott képernyő lesz. Az osztott képernyő elvileg már megvolt a Marshmallowban is, csak ott még rejtve. Az Android N-ben azonban alapbeállításként használható. Az is igaz, hogy az Android különböző gyártók változatában már ismerte ezt a funkciót, csak az alapváltozatban nem volt meg eddig.
A másik nagy változás az értesítő panel, amely minimalistább lesz az eddiginél. Maguk az értesítések azonban erőteljesebben jelennek meg és most már közvetlenül az értesítésből lehet válaszolni. A Google fejlesztett az energiatakarékosságért felelős Doze-on is. Ez eddig akkor működött, amikor a mobil nem volt aktív, például kiválogatta az értesítőket és csak a legfontosabbakat kapta meg a felhasználó. Most ezt is optimalizálják.
A Chrome OS jövőjéről is itt szokták bejelenteni a fontos dolgokat. Egyre több jel mutat arra, hogy a Chromebookok a jövőben Android appokat is tudnak majd futtatni. Ez elég nagy lépés lenne a Chromebooknak, amely így egy csapásra vonzó platformmá válhatnak, hiszen nem csak néhány alkalmazása lenne, hanem több millió.
Az Android Weart, vagyis a Google hordozható eszközét két éve mutatták be az I/O-n, idén a konferencia második napján szentelnek egy panelt ennek. Ideje is új dolgokat bemutatni, mert elég régen frissítették az Android Weart.
Nem okozunk meglepetést senkinek, ha azt állítjuk, hogy a legnagyobb visszhangot az Android VR okozza majd. A mindenkit érdeklő kérdés, hogy különálló szett lesz vagy a mobilos változatot fejlesztik tovább? Esetleg mindkettőt? Múlt heti értesülések különálló headsettről szóltak, amely önmagában is működik. A Samsung, az LG és a nagyobb gyártók már mind megalkották saját VR-szemüvegüket, így a Google-nak nagyot kell dobnia ahhoz, hogy kitűnjön. Persze nekik ott van az Android és ha bemutatnak egy VR-barát Androidot, amelyet egy olcsó, Google által is jóváhagyott szemüveggel lehet összepárosítani, akkor a határ a csillagos ég lehet.
Pletykálnak még egy Project Tangóról, amely annak a próbálkozásnak a kódneve, hogy az eszköz a számítógépes látás kutatási területének eredményeit hasznosítja, 3d-ben fel tudja térképezni a gazdája környezetét, és az eredményre mindenféle három dimenziós szolgáltatást építsen. A Google a Lenovóval szövetkezett erre a projektre, a Lenovo egy külön eseményen be is mutat egy ilyen tabletet vagy mobilt. De nem zárható ki, hogy a Google is szóba hozza a projektet a konferencián.