Kibékült a Kaspersky és a Microsoft
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Az orosz Kaspersky Lab kiberbiztonsági cég bejelentette, hogy visszavonja a Microsoft elleni európai trösztellenes kezdeményezését, miután a Microsoft megígérte, hogy megváltoztatja a kifogásolt gyakorlatán – írja az MTI.
A két cég egyszerre jelentette be a döntést, amely közel egyéves vita végére tesz pontot. Ahogy júniusban írtuk, a Kaspersky azért panaszolta be a Microsoftot az Európai Bizottságnál, mert szerintük az amerikai cég visszaélt az operációs rendszerek piacán megszerzett erőfölényével, és a Windows 10-ben tisztességtelen eszközökkel erőltette a Windows Defender nevű saját biztonsági szoftverét a független versenytársak kárára.
Jevgenyij Kaszperszkij cégvezér konkrétan azt kifogásolta, hogy amikor egy számítógép az operációs rendszer egy korábbi változatáról Windows 10-re frissül, a frissítő eltávolítja a korábban telepített Kaspersky-terméket, és a Windows Defendert állítja be helyette. Emellett azt is felrótta a Microsoftnak, hogy nem nyújt elég időt a fejlesztőknek a Windows 10 frissítéseinek tesztelésére, így kompatibilitási problémák léphetnek fel.
A Microsoft eddig tagadta, hogy törvényt sértett volna, de a szerda esti blogbejegyzésében már ígéretet tett arra, hogy a jövőben szorosan együttműködik a vírusirtót forgalmazó vállalatokkal a szoftverfrissítések piacra dobása előtt, hogy segítsen megoldani az esetleges összeférhetetlenségi gondokat. Közleményében a Kaspersky Lab azt írta: elégedett a Microsoft javaslatával, és mindent megtesz, hogy visszavonja az Európai Bizottságnak és a német versenyhivatalnak benyújtott panaszát.
A kibékülésre azt követően került sor, hogy amerikai hírszerzési tisztségviselők és törvényhozók súlyos vádakkal illették a Kasperskyt. A vád szerint a cég orosz kormányzati befolyás alatt állhat. Az amerikai kormányzati beszerzéseket bonyolító GSA tilalmat is rendelt el a termékeire, aminek az okairól a Bloomberg írt részletes cikket. Az ebben foglalt állításokról később a cég tételes cáfolatot adott ki, és többször tagadták, hogy bármiféle közük lenne az orosz kormányhoz vagy orosz kémműveletekhez.
A Kaspersky egyébként július végén jelentette be, hogy világszerte kiadják a vírusirtó szoftverük ingyenes változatát. A bevezetés fokozatos lesz, Magyarországra november elején ér el.