Ez derül ki az AOL brit leányvállalata által végzett felmérésből. Ennek alapján a felhasználók 16 százalékának semmit sem mond a "spam" (levélszemét) kifejezés, bár a többségük igen terhes nyűgnek érzi a kéretlen reklámleveleket.
Jelszavakat, bitte
A szakértők leginkább azon döbbentek meg, hogy a felhasználók 84 százaléka számára kínaiul van a "phishing" kifejezés, vagyis az online csalásokhoz szükséges jelszóhalászat a bankok, az Ebay vagy a PayPal nevében küldött emailek segítségével.
A fogalmak körüli zavar miatt sok felhasználó megfelelő védelem nélkül tengődik, mivel még azt sem tudja, hogy mitől kellene magát megvédenie, állítják a felmérés készítői. A "geek"-nyelvet, vagyis az informatikusok titokzatos zsargonját az egyszerű felhasználók tömegei egyszerűen nem értik.
A "phishing", "trójai", "spyware", "dialer" és ehhez hasonló kifejezések valódi értelmét a legtöbb felhasználó nem tudja kibogozni. Például a trójai kifejezéssel csak a megkérdezettek 39 százaléka tudott bármit is kezdeni.
Ismeretlen spyware
A felhasználók alig negyede állította azt, hogy tudni véli, mi fán terem az a spyware. A manapság használatos kifejezések közül néhány inkább csak a programozóknak való, semmint az egyszerű halandóknak, akik szeretnének otthonról internetezni, jelentette ki Will Smith, az AOL UK biztonsági igazgatója.
Ha az emberek nem értik a belterjes nyelvet, amellyel a kockázatokat leírják nekik, nehezen fognak tudni védekezni a veszélyek ellen, hangsúlyozta Smith. Így például a megkérdezettek ötöde simán bevallotta, hogy fogalma sincsen róla, hogyan tarthatná távol magától azokat a veszélyeket, amelyek az interneten leselkednek rá.